Dienas ziņas

Pierobežas novadi – pret apvienošanos ar lielākiem novadiem

Dienas ziņas

Uzņēmēju viedoklis – pārmaiņām jābūt

Pētījums noliedz depozīta sistēmas efektivitāti

Uzņēmēju pasūtīts pētījums: Taras depozīts minimāli mainīs kopējo atkritumu apjomu

Pēc uzņēmējus pārstāvošās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pasūtījuma veiktajā pētījumā noskaidrots, ka piedāvātā iepakojuma depozīta sistēma attieksies uz mazāk nekā 0,1% no kopējā atkritumu apjoma valstī, bet sistēmas ikgadējās izmaksas tiek prognozētas desmit reižu lielākas nekā patlaban esošā atkritumu apsaimniekošanas sistēma. Turklāt atkritumu pārstrādes rādītāji uzlabošoties vien pavisam niecīgi.

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš intervijā Latvijas Radio komentēja, ka pētījumā secinātais rada jautājumus, vai depozīta sistēma būtu pats efektīvākais veids dalīto atkritumu savākšanai. “Tiešām izskatās, ka depozīta sistēma skar ļoti, ļoti mazu daļu,” sacīja Endziņš.

Intervija ar LTRK vadītāju Jāni EndziņuLaura Dreimane
  Viņš arī norādīja, ka depozīta sistēma skartu vienu no vērtīgākajām atkritumu daļām, kuru iespējams pārstrādāt un izmantot atkal. Tādējādi, izņemot šo vērtīgo daļu no kopējās atkritumu masas, tas, no vienas puses, kopējo apjomu mainīs minimāli, bet, no otras puses, var sadārdzināt atkritumu apsaimniekošanu iedzīvotājiem un uzņēmējiem.

   

  "Iedzīvotāji maksās divkārši, jo, izņemot ārā šos depozītsistēmas materiālus, atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu ienākumi krītas par 15-20%," teica pētījuma autoru pārstāve Zanda Vipule.

  Pēc pētījuma autoru domām, lai ražotāji depozītsistēmu varētu uzturēt, būs jāceļ arī dzērienu cenas. Dzērienu ražotāji paši gan depozītsistēmas ieviešanu atbalsta un uzskata, ka, pareizi veidota, tā sevi atpelnīs.

  "Jau šobrīd šajās cenās ir iekšā atkritumu apsaimniekošanas izdevumi, tos neviens nav atcēlis, ražotāji jau tagad maksā ļoti daudz par atkritumu, tai skaitā šo iepakojumu, apsaimniekošanu. Tātad savstarpēji nokompensēsies," sacīja Latvijas Alus darītāju savienības (LADS) izpilddirektors Pēteris Liniņš.

   

  Šonedēļ gan ražotāju pārstāvji – Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija, Latvijas Bezalkoholisko dzērienu uzņēmumu asociācija, LADS un Latvijas Alus darītāju asociācija – paziņoja par nodomu parakstīt memorandu depozīta sistēmas atbalstam. Viņu ieskatā depozīta sistēma ir vienīgais ceļš, kas var nodrošināt Eiropas Savienības (ES) noteikto mērķu sasniegšanu, proti, līdz 2025. gadam nodrošināt 77%, bet līdz 2029. gadam – 90% vienreizlietojamo plastmasas pudeļu ar vāciņiem savākšanu un otrreizēju pārstrādi.

  LTRK vadītājs pauda pārsteigumu par šādu ražotāju nostāju, jo pirms kāda laika neviens nozares uzņēmums neesot atbalstījis šādu sistēmu. Viedokļa maiņu viņš saista ar ES prasību obligātu ieviešanu.

  “Jāatrod efektīvais vieds, kā sasniegt Eiropas mērķus. No pētījuma mēs redzam, ka šis varētu nebūt tas efektīvākais veids,” sacīja Endziņš.

  KONTEKSTS:

  Viedokļi par depozītsistēmas ieviešanu ir atšķirīgi. Daudzi uzņēmēji uzsver, ka tā izmaksātu pārāk dārgi un nebūtu pietiekami efektīva. Vides aizstāvju domas dalās – tā Vides aizsardzības klubs paziņoja, ka neatbalsta obligātu depozīta sistēmu, turpretī organizācija “Zaļā brīvība” uzsver, ka tas būtu būtisks videi draudzīgs solis.

  Vides aizsardzības ministrs Juris Pūce intervijā LSM.lv atzina, ka depozīta sistēma ir dārgāka nekā atkritumu dalītā savākšana, taču tā ļaušot savākt līdz 90% pudeļu. Ministrija gan depozīta sistēmas labāko modeli vēl meklēs, iespējams, līdz gada beigām.

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti