Dienas notikumu apskats

Piketā ne pie ārstiem, ne kultūras skolotājiem ministri neiznāk

Dienas notikumu apskats

Cilvēktiesību komisārs: Eiropā ir daudz šķēršļu patvēruma meklētāju integrācijai

Uzņēmēju organizācijas uzteic Pētersones paveikto un nožēlo viņas atkāpšanos

Uzņēmēju organizācijas uzteic Pētersones paveikto un nožēlo viņas atkāpšanos

Ināras Pētersones aiziešana no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vadītājas amata ir zaudējums uzņēmējdarbības videi un ir žēl, ka Pētersone aiziet. Šādu viedokli Latvijas Radio lielākoties pauduši aptaujātie uzņēmēju organizāciju pārstāvji.

Darba devēji norāda, ka tieši Pētersone uzsāka daudzas būtiskas reformas, kuras ir jāpabeidz. Tikmēr tirgotāji novērtē dienesta darba uzlabošanos, bet kritizē rīcību saistībā ar jauno kases aparātu ieviešanu.

Pētersone: Vēlējos lielāku uzņēmēju atbalstu

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone par galveno iemeslu aiziešanai no amata sauc to, ka nesaredz iespēju mainīt valsts pārvaldi. Ir tikai darba plāni, taču neesot nosprausts konkrēts mērķis. Tāpat valsts pārvaldē zemā atalgojuma dēļ esot grūti piesaistīt stratēģiski domājošus cilvēkus ar vēlmi mainīt pastāvošo kārtību:

„Nu jau vairākus gadus kā tikai sola, ka valsts pārvaldē attiecībā uz atalgojumu arī būs kaut kāda sakārtošana, kaut kādas reformas,” sacīja Pētersone. „Un nevar būt tā, ka mēs prasām, lai valsts pārvaldē strādātu cilvēki ar augstāko izglītību, lai viņi pieņemtu atbildīgus, kvalitatīvus lēmumus, lai viņi smaidītu pretī klientam, vienmēr būtu smaidoši, saprotoši un meklētu kopīgu risinājumu dažnedažādās, arī neordinārās, likumdošanā precīzi neatrunātās situācijās un pretī saņemtu minimālo vai mazlietiņ vairāk par minimālo darba samaksu.”

Pētersone pateicās VID darbiniekiem un tiem, kas viņu atbalstīja, arī uzņēmējiem. Taču tieši no uzņēmējiem viņa gribēja sagaidīt lielāku atbalstu Valsts ieņēmumu dienestam.

„Par uzņēmējiem pēdējo mēnešu manas tās sajūtas ir tādas: malā stāvēšana. Tas, ka viņi nāk un zvana man personīgi, saka: „Turies, mēs ar jums, jūs darāt labu darbu, virziens ir pareizs, un arī tas, kas notiek, ir viena daļa no uzņēmējiem vai „uzņēmējiem”, kuri negrib maksāt nodokļus, kuri tikai grib atgūt kaut kādu labumu vai PVN izkrāpjot, vai kaut kādu citu labumu gūstot, ka tie arī ir iesaistījušies šajā cīņā.”

Bet man ļoti gribējās pēdējo mēnešu laikā, tieši lai uzmundrinātu pašu Valsts ieņēmumu dienesta kolektīvu,” viņa neslēpa vilšanos.

LTRK: Pētersone ir labākā VID ģenerāldirektore

Tikmēr Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LRTK) norāda, ka no viņu puses atbalsts VID vadītājai vienmēr bijis. „Ja mēs raugāmies uz tiem komentāriem un visu to, ko arī es personīgi esmu teicis visā šajā laika posmā, nu tad es esmu teicis pozitīvās lietas,” sacīja kameras vadītājs Jānis Endziņš.

Viņš negatīvi vērtē Pētersones lēmumu pamest amatu.

„Jo Pētersones kundze noteikti ir labākā no ģenerāldirektoriem, kādi Valsts ieņēmumu dienestam ir bijuši šajā laika posmā vairāku iemeslu dēļ.

Mēs redzam, ka šajā laikā ir būtisks progress panākts ēnu ekonomikas apkarošanas jomā. Ir nodrošināta ļoti kvalitatīva, caurspīdīga un saprotama komunikācija ar uzņēmēju organizācijām,” Pētersones veikumu uzslavēja Endziņš.

Taču pārveidot sistēmu, kas būvēta gadu desmitiem un izķert visus negodprātīgos darbiniekus Pētersone neesot uzspējusi. „Žēl, ka [Ināra Pētersone] ir izšķīrusies par šādu soli,” viņš secina.

Darba devēji un tirgotāji: Pētersones aiziešana ir zaudējums

Tāpat arī Darba devēju konfederācijā Pētersones lēmumu aiziet vērtē negatīvi, jo ir iesāktas lielas reformas, daudz svarīgu darbu un nepieciešams tos pabeigt.

Tieši Ināra Pētersone savulaik uzsāka pārmaiņas, tāpēc būtiski, lai viņa arī pabeidz iesākto, norāda Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

„Tiešām, beidzot ieņēmumu dienesta vadība uz nodokļu maksātājiem, gan uz uzņēmējiem, gan uz iedzīvotājiem skatās kā uz saviem klientiem un attiecīgi arī tādā veidā pārkārto visas savas stratēģijas,” Pētersones darbu uzteic arī Meņģelsone. [..] Tas [Ināras Pētersones aiziešana] būtu zaudējums, jo jebkurš jauns cilvēks, kurš ienāk, kāds pusgads paiet, lai vispār kaut kas sāktu virzīties pozitīvā virzienā, jo zināšanas un pieredze šeit ir ļoti būtiskas un, protams, attieksme pret savu darbu un attieksme pret veicamajām lietām,” viņa piebilst.

Atzinīgi Valsts ieņēmumu dienesta vadītāju vērtē arī Latvijas Tirgotāju asociācijā. Tās padomnieks Austris Kalniņš stāsta, ka asociācijas biedri ļoti labi atsaucoties par līdzšinējo VID vadītāju.

„Un ne tāpēc, ka šis Valsts ieņēmumu dienesta uzraudzības un kontroles darbs būtu pavājinājies, bet tieši pastiprinājies. Mēs saprotam, ka tā ir visas valsts nepieciešamība un ka Valsts ieņēmumu dienests attīstās pareizā virzienā,” saka Kalniņš.

Taču tirgotāji par pārsteidzīgu sauc ar jaunajiem kases aparātiem saistīto kampaņu, jo nedz sabiedrība, nedz valsts, ne arī tautsaimniecības sektors neesot izaudzis līdz tādam tehniskajam līmenim, uzskata Kalniņs. „Nu un vēl patiesībā mēs zinām, ka ir kaut kādi instrumenti, kaut kādas iemaņas, ko no personāla uzraudzības viedokļa valsts sektorā vienmēr ir vadītāji piekopuši, piemēram, šīs pašas rotācijas un dažādi uzraudzības veidi. Tas jau nav nekas jauns. Domājams, ka līdz šim paņēmieni, iemaņas personāla pārvaldīšanā Valsts ieņēmumu dienestā nav veiktas pietiekami veiksmīgi,” norāda Kalniņš.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) norādīja, ka viņai nav padomā kāds cilvēks, kurš varētu ieņemt VID vadītāja amatu. Pētersone uzskata, ka par jauno iestādes galvu vajadzētu kļūt cilvēkam ne no VID, bet gan no ārpuses. Jaunu ģenerāldirektoru plānots tuvākajā laikā meklēt atklātā konkursā.

Jau ziņots, ka pirmdien, 30. maijā Pētersone iesniedza atlūgumu. Tas noticis mazāk kā nedēļu pēc tikšanās ar finanšu ministri, kura tobrīd VID vadītāja atlūgumu vēl nepieņēma. Otrdien, 31.maijā Pētersone uzsvēra, ka atlūgumu iesniegusi vairāku apstākļu dēļ - VID darba nenovērtēšana sabiedrības un politiķu vidū, kopējo mērķu trūkums valsts pārvaldē, kā arī reformu neesamība valsts pārvaldē un ēnu ekonomikas mazināšanā un ilgstoša smagu problēmu un jautājumu nerisināšana.

Premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) pagājušajā nedēļā atzina, ka Pētersone godprātīgi pilda savu darbu un ir gatava pārmaiņām dienestā, tomēr nenoliedzami izjūtot spiedienu. Savukārt 31.maijā jau pēc tam, kad Pētersone bija iesniegusi atlūgumu, Kučinskis, kā arī Reizniece - Ozola pauda, VID vadītāja šādu soli spērusi ārējā spiediena un iekšējās spriedze kolektīvā dēļ.

Pati Pētersone pēdējā laikā intervijās medijiem norādījusi, ka ir bijuši mēģinājumi ietekmēt viņas lēmumus saistībā ar darbinieku pārcelšanu citā darbā. Pašlaik anonīmi tiekot īstenota Pētersones nomelnošanas kampaņa. To Pētersone saista ar cilvēkiem, kuriem VID notiekošās pārmaiņas traucē turpināt iepriekš darīto.

Savukārt piektdien, 27.maijā, intervijā Latvijas Radio Pētersone klāstīja, ka pēdējos mēnešos Valsts ieņēmumu dienests (VID) izjūt spriedzi un sabiedrības negatīvo viedokli, īpaši mērķtiecīgi sociālajos tīklos, un bieži vien cilvēki uz VID izgāž dusmas par visu valstī nepadarīto.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt