Sadaļas Sadaļas

Uzņēmēju iebilžu dēļ Rīgas atkritumu apsaimniekotāju konkurss atkal draud izgāzties

Līdz ceturtdienai, 16. janvārim, Rīgas dome ir aicinājusi pretendentus pieteikties konkursā par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu galvaspilsētā. Par iepirkumu saņemtas jau divas sūdzības, kuru izskatīšanas termiņš vēl pat nav noteikts. Rātsnams ir pārliecināts, ka kļūdas konkursā nav pieļāvis un atkritumu izvedēju drīz noskaidros, tomēr sūdzību iesniedzēju argumenti liek domāt, ka arī šoreiz konkurss draud izgāzties. Lietā pavīd aizdomas arī par to, ka Rīga nav atteikusies no domas par daudzgadu monopolu.

ĪSUMĀ:

  • Par Rīgas domes atkritumu apsaimniekošanas konkursu iesniegtas divas sūdzības IUB.
  • Sūdzību izskatīšanas laiks nav noteikts.
  • Tomēr RD gaida pretendentu piedāvājumus līdz 16. janvārim.
  • Ja sūdzības noraidīs, piedāvājumus varēs atvērt 22. janvārī.
  • Sūdzību iesniedzēju argumenti liek domāt, ka konkurss draud izgāzties.  
  • Viena sūdzība par atkritumu mašīnu dzinēju izmešu standartiem.
  • Taču “Eco Baltia vide” sūdzas arī par neadekvāti augstām prasībām.
  • “Eco Baltia vide” apstrīd arī prasību šķirot atkritumus tikai Getliņu rūpnīcā.
  • Ja IUB prasības atzīs par pamatotām, konkurss būs jāsludina no jauna.
  • Pūce: Saeima skata grozījumus, kas ļaus apsaimniekot atkritumus arī tad, ja konkurss izgāžas un beidzas  ārkārtējā situācija.

Līdz 12. martam atkritumu apsaimniekošana Rīgā notiek ārkārtējā stāvokļa apstākļos, kad gružus izved firmas, kam līgumi ar Rīgas domi beidzās jau rudenī. Uzņēmumi piekrituši savākt rīdzinieku mēslus, bet valdības pagarinātā ārkārtas situācija pilsētniekiem uzliek pienākumu par to norēķināties.

Tā kā Konkurences padome sāka pārkāpuma lietu, jo ir aizdomas, ka 20 gadu monopols ar 700 miljonu eiro apgrozījumu sakropļotu konkurenci nozarē un jau sākumā par līdz pat 40% kāpinātu cenas, Rīga uz laiku ir apturējusi līgumu ar kompāniju “Tīrīga”, kas tiek saistīta ar kādreizējo politiķi un tā dēvēto oligarhu Andri Šķēli.

Uzņēmēju iebilžu dēļ Rīgas atkritumu konkurss atkal draud izgāztiesEdgars Kupčs

Rīga izsludināja jaunu konkursu, nu Rīgu sadalot četrās daļās, lai konkurences vārdā vismaz teorētiski atkritumus apsaimniekotu vairāki uzņēmumi. Taču viens no nozares gigantiem – “Eco Baltia vide” - jau decembrī iesniedza sūdzību.

Domes Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko no “Gods kalpot Rīgai” stāstīja, ka strīds bija par prasībām atkritumu savākšanas automašīnām – uzņēmēji uzskatīja, ka var darboties ar dzinējiem, kuru izmešu standarts ir “Euro 4”, bet iepirkumu komisija iekļāva  prasību pēc “Euro 5” standarta. Stepaņenko skaidroja, ka tas nozīmētu, ka Rīgā būtu jaunākas, modernākas mašīnas.  

Turklāt Rīgas domi iedrošina atkritumu nozares asociācija, kas rosinājusi braucamajiem prasīt vēl stingrākus nosacījumus ar “Euro 6” standartu.

Rīga domā, ka ir izvēlējusies vidusceļu, lai atkritumus izvestu jauni, bet ne dārgākie spēkrati. Tāpēc Stepaņenko uzskata, ka iepirkumu uzraugi, kas nākamnedēļ skatīs uzņēmēju sūdzības, būs domes pusē.

Tāpēc arī konkurss nav apturēts – līdz ceturtdienai uzņēmumi var pieteikties, tad dome gaidīs Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) lēmumu.

Stepaņenko skaidroja, ka gadījumā, ka biroja lēmums būs pašvaldībai pozitīvs, komisija varēs pēc 22. janvāra atvērt līdz 16. janvārim iesniegtos piedāvājumus. Viņš pauda, ka komisija izvēlējusies pamatotu variantu, ņemot vērā, ka lēmums jāpieņem pēc iespējas ātrāk.

Tomēr var gadīties, ka atkritumu apsaimniekotājus tik drīz noskaidrot neizdosies, ja iepirkumu uzraugi nostāsies divu strīdnieku uzņēmēju pusē.

No “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētāja Jāņa Aizbalta teiktā izriet, ka pretenzijas nav tikai pēc videi draudzīgākas gāzēšanas, bet aizvien par konkurences sašaurināšanu.

Aizbalts skaidroja, ka konkursa kvalifikācijas prasības ir neadekvāti augstas un ne visi apsaimniekotāji, tai skaitā “Eco Baltia vide”, varēs iesniegt piedāvājumus maksimālajā zonu skaitā - trijās zonās.

Vēl viena prasība, kas uzņēmējus neapmierina, ir par atkritumu sagatavošanu pirms noglabāšanas – tos varēs vest tikai uz “Getliņiem”, kur ir sava šķirošanas rūpnīca, kas vienīgā varēs to darīt. “Mēs varētu labāku piedāvājumu iedot, ja mēs paši varētu šos atkritumus izšķirot un derīgo izvilkt, šobrīd tas ir aizliegts,” stāstīja Aizbalts.   

Lai gan “Eco Baltia vide” investīciju plāns paredz celt savu šķirotavu, Rīga prasa, lai pirmā sadzīves atkritumu šķirošana notiktu “Getliņu” poligonā, kur tādu rūpnīcu ir uzcēlis galvenais “Tīrīgas” partneris – ar Šķēli saistāmais uzņēmums “Clean R”. Tas nodrošinātu ne tikai lielākas izredzes šai kompānijai uzvarēt Rīgas konkursā, bet arī garantē piecu miljonu eiro apgrozījumu tikai par sadzīves gružu pirmapstrādi.

Ja Iepirkumu uzraudzības birojs uzņēmumu sūdzības atzīs par pamatotām, tā kā Rīga konkursa gaitu līdz sūdzību izskatīšanai nav apturējusi vai uzlabojusi, tai nāksies iepirkumu pārtraukt un gatavot no jauna.

Tas savukārt nozīmē, ka līdz valdības noteiktajam ārkārtējās situācijas termiņam – 12. martam – Rīga pie jauniem izvedējiem netiks.

Vides ministrs Juris Pūce no “Attīstībai/Par!” skaidroja, ka šādā gadījumā  faktiski atkritumu izvešanai regulējuma nebūs un nebūs iespējams nekādu īpašu kārtību piemērot. Pašlaik Saeima izskata ministrijas piedāvātas izmaiņas likumā, kas risinātu šādas situācijas, un, ja šie likuma grozījumi būs pieņemti, turpināsies esošais  regulējums - tas, kas ir pieņemts ārkārtējās situācijas laikā, un ārkārtēja situācija beigsies, bet atkritumus turpinās izvest komersanti, kas to dara šobrīd, un  to dara, arī nenoslēdzot līgumu.

Juris Pūce: Par situāciju ar atkritumu apsaimniekošanu RīgāEdgars Kupčs

Pūce arī norādīja, ka dome, kuras atlaišanu viņš rosināja tieši atkritumu krīzes dēļ, arī šobrīd situācijā, kad droši vien tai būtu primāri jānodarbojas ar atkritumu apsaimniekošanas jautājumu sakārtošanu, galvenokārt nodarbojas ar savu rindu sakārtošanu.  

KONTEKSTS:

Strīdi par atkritumu apsaimniekošanu pilsētā kļuva par iemeslu valdības lēmumam rosināt Rīgas domes atlaišanu. Strīdi sākās, kad Rīgas dome nolēma uz nākamajiem 20 gadiem visu atkritumu apsaimniekošanu uzticēt vienam operatoram – vairāku uzņēmumu izveidotajai akciju sabiedrībai "Tīrīga". Taču Konkurences padome liedza "Tīrīgai" pagaidām sākt darbus Rīgā. Padome lika pagaidām turpināt līgumu ar līdzšinējiem atkritumu izvedējiem, bet valdība akceptēja par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Rīgā, kuru decembrī pagarināja vēlreiz – līdz marta vidum. 

Dome arī apstiprināja jaunus saistošos noteikumus, taču VARAM tos nesaskaņoja. Savukārt jaunu iepirkumu par atkritumu apsaimniekošanu dome izsludināja tikai novembra beigās.

Decembrī VARAM secināja, ka dome ilgstoši netiek galā ar saviem pienākumiem atkritumu apsaimniekošanas jomā, tāpēc ir pamats pašvaldības atlaišanai. Saeima sāka izskatīt likumprojektu par domes atlaišanu steidzamības kārtā jau decembrī. Paredzēts, ka Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas notiks  pēc diviem mēnešiem no dienas, kad stāsies spēkā likums par pašvaldības atlaišanu. Šobrīd gan nav skaidrības par vēlēšanu datumu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt