Uzņēmēji apmierināti par «Jaunā viļņa» doto peļņu; inteliģence saērcināta

Līdz ar Krievijas komponista Igora Krutoja dzimšanas dienas svinībām Nacionālajā operā otrdien noslēdzas nedēļu ilgusī, viņa organizētā «Jaunā viļņa» nedēļa Latvijā.

Pēc tam, kad Ārlietu ministrija aizliedza Latvijā iebraukt trim izteikti prokremliski noskaņotām Krievijas estrādes zvaigznēm, „Jaunais vilnis” šogad Jūrmalā aizritējis mazliet klusāk. Taču politikas tajā arvien netrūkst. Tādēļ, kamēr Jūrmalas uzņēmēji kāri skaita rekordpeļņu, Latvijas inteliģence vērtē – „Jaunais vilnis” ir Krievijas maigās varas rīks, kas Jūrmalu padarījis atkarīgu un kam Latvijā nav vietas.

Par nedēļas garumā Jūrmalā notikušo „Jauno vilni” šīs nedēļas sākumā liecina vien strādnieku rosība – viņi noņem metāla sieta nožogojumu ap Dzintaru koncertzāli, kas jau 12. vasaru bija rezervēta tā sauktajām Krievijas estrādes zvaigznēm un turīgiem šīs popkultūras cienītājiem. Veikals «Pludmale» atrodas Turaidas ielā tieši blakus Dzintaru koncertzālei. Pircēju izvēlei tur piedāvā gan pāris veidu saldējumu un alkoholu, gan apakšbikses.

Veikala vadītāja Inita Rutkovska Latvijas Radio neslēpj, ka tirgoties sanācis uz nebēdu. „Rinda vienkārši nebeidzās. Cik varējām apkalpot, tik apkalpojām, lai neviens nebūtu „apbižots”. Rindas bija līdz pat Jomas ielai,” atzina Rutkovska.

Šis veikals pieder vietējai Jūrmalas kompānijai «Fēnikss», kas kūrortpilsētā izvietojusi arī kafejnīcas un strādā nekustamo īpašumu jomā. Firmas vadītājs Jānis Drulle «Jaunā viļņa» ieguvumus rēķina, kā piemēru apskatot pasākuma noslēguma dienā svētdienā paša iekasēto. „Man priekšā ir lapiņa. Vakardienas [svētdienas] apgrozījums bija 31 913 eiro. Nu, nav slikti mūsu nelielajai firmiņai. Nebūtu „Jaunā viļņa”, būtu noteikti divreiz mazāk,” saka Drulle.

Drulle ir arī Jūrmalas Uzņēmēju biedrības vadītājs, tāpēc «Jaunajam vilnim» velta tikai labus vārdus – nopelnīt var viesnīcas, sanatorijas, īpašumu tirgotāji un ekskluzīvu mašīnu iznomātāji. „Tie ir daudzi, daudzi miljoni (..),” viņš saka, izsakot pārsteigumu, cik plaši šis pasākums ir popularizēts postpadomju telpā.

Tikmēr Jūrmalas dome savus ieguvumus no «Jaunā viļņa» nedēļas naudā neskaita. Netieši pasākums ietekmējot pašvaldības budžetu iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa veidā, atzīst Jūrmalas Attīstības pārvaldes vadītājs Edgars Stobovs. „Tieša ietekme uz Jūrmalas pašvaldības ienākumiem nav. Ietekme galvenokārt ir uz uzņēmējiem,” teica Stobovs.

Šogad Jūrmalas domes priekšsēdis „zaļzemnieks” Gatis Truksnis, acīmredzot zinādams arī savu vēlētāju noskaņojumu, «Jauno vilni» vismaz publiski nepagodināja. Toties uz atklāšanas pasākumu ieradās Rīgas mērs Nils Ušakovs no «Saskaņas centra», kas lepojas ar līgumu ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina partiju «Vienotā Krievija».

Kaut arī «Jaunā viļņa» rīkotāji pēc trīs Putinam īpaši lojālo dziedātāju atstāšanas aiz Latvijas robežas pukojās, ka kultūru nevajag jaukt ar politiku, Ušakovs savu uzrunu teica drīz pēc Putina vēstules nolasīšanas. „Es palūgšu saviem tautiešiem tālāk runāt krieviski, lai man nevajadzētu vaicāt tulka pakalpojumus: „Dobrij večer Jurmala, Dobrij večer Dzintari” [„Labvakar, Jūrmala, labvakar Dzintari!”],” teica Ušakovs.

«Jaunais vilnis» ir kārtējais Krievijas maigās varas instruments, uzskata dzejniece Liāna Langa. Par to liecina kaut vai fakts, ka laikā, kad Nīderlande un visa pasaule sēroja par Ukrainā notriektās Malaizijas lidmašīnas upuriem, pasākums Jūrmalā tika atklāts ar Krievijas prezidenta Putina telegrammas lasījumu. Turklāt koncertus gan tiešraidēs, gan vēlāk ierakstos rāda Putinam lojālajos televīzijas kanālos Krievijā un postpadomju valstīs. Tas rada iespaidu, ka Latvija atbalsta Kremļa politiku, uzskata dzejniece Langa. „Tas nav vienkāršs popkultūras pasākums. Jo diez vai Vladimirs Putins raksta visiem popmūzikas festivāliem. (..) Neviena pilsēta nevar plānot savu attīstību, sēžot uz viena pasākuma adatas. Politika caurauž un caurvij visu realitāti, līdz ar to izteikumi par politikas un kultūras jaukšanu ir pilnīgi infantili,” uzsver Langa.

Līdzīgi kā iepriekšējos gadus arī šo «Jauno vilni» tā rīkotājs Krutojs noslēdza, sējot šaubas par to, vai Jūrmalā šis pasākums būs arī nākamgad. Viņi tērējot lielu naudu, bet organizatoriem neviens Jūrmalā nepalīdzot, viesnīcas atlaides nedodot, turklāt vēl aizliedz iebraukt māksliniekiem. Taču izvairīgās runas liek domāt, ka Krutoja un «Jaunā viļņa» svītas pacietības mērs šogad vēl tomēr pilns nebūs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti