Panorāma

Ogres novads gatavs tiesāties par reisu neizpildi

Panorāma

Panorāma

Uzņēmēja neizpratnē par niecīgo atbalstu bēgļu izmitināšanai

Uzņēmēja Talsu novadā neizpratnē par niecīgo atbalstu Ukrainas bēgļu izmitināšanai

Lai gan par bēgļu izmitināšanu viesmīlības nozarei valsts bija paredzējusi atbalstu, ne visi uzņēmēji to varēja saņemt, lai nosegtu neiegūtos ienākumus. Kāda uzņēmēja Talsu novada Kaltenē norādīja, ka atbalstam nolēmusi pieteikties brīdī, kad sapratusi, ka krasi aug energoresursu cenas. Taču pašvaldība viņas pieteikumu vērtējusi tik ilgi, ka pabalstu varējusi izmaksāt vien par nedēļu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības feldšere Rita Grende dzīvo Kaltenē, gandrīz jūras krastā. Trīs mēnešus gadā viņas māja kļūst par brīvdienu māju, ko īrē tuvāki un tālāki viesi. Šādi katru gadu Rita gūst papildu ienākumus ziemas periodam. Izņemot šo gadu. Pavasarī viņa savās mājās uzņēma bēgļu ģimeni. Trīs bērnus, viņu mammu un tēti, kuram ir pirmās grupas invaliditāte.

"Es arī teicu, ka es dzīvoju viena pati tajā lielajā, tukšajā mājā. Ja cilvēkiem vajag, tad es paņemšu tos cilvēkus, lai palīdzētu," stāstīja sieviete.

Tā kā Rita bēgļus uzņēma brīvprātīgi, sieviete viņus reģistrēja, pati negūstot materiālu labumu. Arī sociālā dienesta pabalstu par bēgļu izmitināšanu viņa negribēja izmantot.

"Man stāstīja, kādus sociālos pabalstus saņemt. To es zinu, tos man nevajag, lai paliek pensionāriem," uzsvēra Rita.

Taču, redzot straujo kurināmā un elektrības cenu pieaugumu, viņa jau kā uzņēmēja, proti, kā brīvdienu mājas saimniece, Talsu novada domē pieteicās pabalstam par viesu izmitināšanu. Jo visu vasaru viņa nevarēja uzņemt nevienu citu viesi – tikai jau minēto bēgļu ģimeni. Ritas iesniegumu izskatīja mēnesi, un atbalstu viņa galu galā saņēma vien par nedēļu, jo pēc šī laika konkrēto pabalsta veidu vairs nemaksāja.

"Viņi 30. jūnijā piešķīra pabalstu. Mēs parakstījām līgumu, bet no 30. jūnija, ne no 1. jūnija, kad es rakstīju iesniegumu. Kāpēc ne no 1. jūnija, jo viņi reāli pie manis dzīvoja," sieviete ir neizpratnē. Viņa būtu bijusi apmierināta, ja izmitināšanas pabalstu būtu saņēmusi par visu mēnesi, kopš brīža, kad iesniedza iesniegumu. Ar to būtu pieticis, lai nosegtu neiegūtos ienākumus.

"Līdz 30. jūnijam, kā mēs zinām, vispār bijis šis lielais atbalsts no valsts, un tad šai saimniecei ir samaksāts atbalsts par laika periodu no 1. līdz 8. jūlijam, kas ir bijis šis pārejas periods. 30. jūnijā beidzās šis atbalsts, tad nu vēl pārejas periods, un par to saimniece ir saņēmusi tā kā kompensāciju," stāstīja Talsu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Marta Rake-Lasmane.

Kāpēc pabalstu nevarēja izmaksāt par laiku no iesnieguma iesniegšanas brīža, pašvaldības atbildīgās amatpersonas skaidrošot pēc atgriešanās no atvaļinājuma nākamās nedēļas vidū. 

"Ja saimnieki būtu vērsušies ar lūgumu, šiem cilvēkiem ierādītu citas mitināšanās vietas. Pašvaldība to noteikti būtu darījusi, jo mums jau ir vesela sistēma, kā tas viss notiek novadā. Bet šāds lūgums no šīs saimnieces netika saņemts," norādīja pašvaldības pārstāve.

Rita gan uzsvēra, ka viņa savu bēgļu ģimeni nevēlas pārvietot. Vien kā brīvdienu mājas saimniece vēlas saņemt izmitināšanas pabalstu par jūniju – laiku, kad atteica citiem viesiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti