Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Uzlabo HIV ārstēšanas kārtību

Uzlabo HIV ārstēšanas kārtību; palīdzību varēs saņemt pēc mazākajām problēmām

Vai jābūt ļoti slimam, lai drīkstētu saņemt valsts apmaksātu ārstēšanu? Šādu jautājumu jau gadiem uzdevuši ar imūndeficīta vīrusu jeb HIV inficētie Latvijas iedzīvotāji. Raidījumā “De facto” par savu negatīvo pieredzi dalījās arī kāda paciente. Iespējams, tieši viņa sakustinājusi ūdeņus un amatpersonas uzlabojušas ārstēšanās kārtību. Tas izdevies arī tāpēc, ka šogad ar HIV inficēto pacientu ārstēšanai piešķirts vairāk naudas un saslimušie palīdzību varēs saņemt jau pēc mazākajām problēmām.

Tas, vai HIV inficēšanās gadījumā pacients var pretendēt uz mūža ārstēšanu, līdz šim bija atkarīgs no veida, kā un kur saslimšana diagnosticēta. Valsts apmaksāti medikamenti pienācās tikai pacientiem, kuru imunitāte jau noslīdējusi līdz visai zemam līmenim. Tomēr, ir situācijas, kurās inficēšanos atklāj, pacientam jau esot slimnīcā. Viņš saņem tūlītēju ārstēšanu.

Taču, ja tā bijusi pietiekami veiksmīga un imunitāte pakāpjas virs mūža terapijas saņemšanas vadlīnijās noteiktā līmeņa, pie valsts kompensētām zālēm tikt nav iespējams.

Raidījums “De facto” pērn rudenī vēstīja par pacienti Mariju, kura nokļuvusi tieši šādā situācijā. Pēc pusgadu ilgas ārstēšanas viņai pateikts – "Piedodiet, pārtraucam!".

"Tā sajūta, ka tu to ārstē, ka tev paliek labāk, tad ieiej darba tirgū, dzīvo normālu dzīvesveidu, un pēkšņi tev ir tā sajūta – "Hop, tev visu to atņem, un tad tagad sēdi un gaidi, kad tevi slīdēs uz leju atkal." (..) Es saprotu, tas skan ļoti briesmīgi, ka gribi, lai tev paliek sliktāk tikai tāpēc, lai dabūtu to terapiju," sacīja Marija.

Daļēji pateicoties tieši Marijas drosmei par problēmu runāt publiski, no šī gada rasts risinājums. "Šie kritēriji ir paplašināti. No šī gada ierobežojums ir noņemts. Tā kā pacienti, kuriem ir uzsākta HIV ārstēšana akūtā periodā, viņš var turpināt mūža garumā. (..) Sieviete  vai [cits] pacients, kuram terapija bija pārtraukta šī ierobežojošā kritērija dēļ, viņi visi var griezties pie mums un saņemt ārstēšanu," saka Latvijas Infektoloģijas centra Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja Inga Ažiņa.

Marija informāciju par iespēju atsākt ārstēšanos vēl nav saņēmusi.

Kopumā Latvijā no visiem HIV inficētajiem pie ārstēšanās līdz šim tika vien 38%.

Tas tādēļ, ka daudziem no viņiem veselības stāvoklis nebija pietiekami slikts, lai atbilstu zāļu saņemšanas kritērijiem. Daudzi tāpēc ārstēšanos gaidījuši gadiem.

Šogad situācija uzlabojas arī šajā ziņā. Par četriem miljoniem eiro palielināta summa HIV ārstēšanai. Saslimušajiem tas nozīmē, ka ārstēties varēs sākt jau pie mazākas veselības pasliktināšanās.

Tāpēc pacienti, kuri līdz šim nav kvalificējušies, aicināti ierasties šeit, Latvijas Infektoloģijas centrā, noskaidrot pašreizējo veselības stāvokli un, iespējams, tikt pie terapijas.

Veiktie uzlabojumi gan joprojām neļaus nodrošināt ārstēšanos visiem inficētajiem, kā tas notiek pārējās Eiropas Savienības valstīs. Infektoloģijas centrā cer zāļu saņēmēju skaitu palielināt līdz 50 procentiem inficēto. Tas, lai terapiju saņem iespējami vairāk HIV slimnieku, ir svarīgi no vairākiem aspektiem. Paša saslimušā dzīves kvalitātes uzlabošana ir tikai viens no tiem. "Vīruss netiks izplatīts tālāk. Vienkāršiem vārdiem sakot, šis pacients vairs nav bīstams sabiedrībai," pauda Ažiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti