Pusdiena

Pusdiena 11.01.2017

Pusdiena

Islandē pēc trīs mēnešu sarunām izdodas vienoties par jaunu valdību

Uz Ventspils Augstskolas rektora krēslu liela konkurence; Krēsliņam lielākās izredzes

Uz Ventspils Augstskolas rektora krēslu liela konkurence

Trešdien, 11.janvārī, pēcpusdienā Ventspils Augstskolas 30 locekļu Satversme kopsapulcē vēlēs nākamo augstskolas rektoru. Šis amats ir vakants kopš pērnā gada maija. Tam pieteikušies pieci pretendenti, un lielākās izredzes varētu būt pašreizējam rektora pienākumu pildītājam Kārlim Krēsliņam. Viņš nāk no pašu augstskolas un ir labās attiecībās gan ar personālu, gan Ventspils domi. Tieši domes ietekme bija tā, kuras dēļ no amata gāza iepriekšējo rektori Gitu Rēvaldi un kura aizvien uzskata, ka atbrīvota nepamatoti.

Ventspils Augstskolas rektora krēsls kļuva brīvs pērn 25. maijā, kad Satversmes sapulcē vairākuma uzticību zaudēja rektore Gita Rēvalde. Viņa lēmumu arvien uzskata par prettiesisku, un saskaņā ar Augstākās tiesas lēmumu Administratīvajai rajona tiesai 3. februārī no jauna būs jāvērtē, vai Rēvalde atbrīvota likumīgi.

Pati Rēvalde, kas ir viena no pieciem rektora amata kandidātiem, ir pārliecināta, ka ar vēlēšanām nevajadzēja steigties. «Nesaprotu, kā viņi varēja vēlēšanas izsludināt. Tas izskatās tīri apzināti darīts – nevis godīgi pagaidīt, ko tiesa izlems, un tad rīkoties, bet steidzīgi ievēlēt citu, jo tad tiesai būs apgrūtinoši lemt objektīvi,» saka Rēvalde.

Turklāt, ja tiesas lēmums beigās būs par labu bijušajai rektorei, jaunievēlētajam amata termiņš būtu ierobežots. Tādēļ arī uz rektora amatu kandidējusi pati Rēvalde. Viņa apgalvo, ka īpašu saskarsmes problēmu ar personālu vairs nav.

Neuzticības balsojums pērn esot bijusi cilvēcīga vēlme pēc Ventspils domes ierastajām dotācijām. «Kolektīvs jau ļoti labi visu saprot. Viņiem tika uzstādīts ultimāts, skaidri un gaiši tika pateikts, ka nesaņems piemaksas, ja nedabūs jaunu rektoru. Un tajā pilsētā joku nav, turklāt piemaksas ir ļoti lielas – vairāk nekā 500 eiro katram mēnesī,» situāciju raksturo Rēvalde.

Negludumus attiecībās ar domi, kas pēkšņi pārstāja pārskaitīt dotācijas, Rēvalde esot gatava nogludināt, ja pašvaldība neļaušot vaļu emocijām. Tikmēr jau tagad daļu domes finansējuma izdevies atgūt rektora amata pienākumu izpildītājam Kārlim Krēsliņam. Viņš ir no mācībspēku vidus, labi saprotas ar kolēģiem un arī Ventspils domi.

«Es esmu cilvēks, kas ir vērsts uz sadarbību. Uzskatu, ka ir iespējams sadarboties ar jebkuru cilvēku, institūciju, uzņēmumu. Arī lēmumu pieņemšanā es neesmu pārsteidzīgs, izsveru riskus un ieguvumus, bet arī nevilcinu lēmumus,» skaidro Krēsliņš.

Attiecības ar domi viņš raksturo kā atjaunotas un pašlaik strādājot pie jaunā sadarbības līguma.

Kā galveno mērķi Krēsliņš uzskata ambīcijas Ventspils Augstskolu attīstīt par vadošo Eiropā. Tādēļ domās par studentu piesaisti, tajā skaitā mūžizglītības lietām, kā arī personāla atalgojuma kāpināšanu. Tāpat attīstīs pētniecības virzienu un zinātnes komercializāciju, lai atpelnītu radioastronomijas centrā ieguldīto naudu, bet infrastruktūru izmantotu tautsaimniecības attīstībai.

Krēsliņam konkurenci veidos arī Ventspils Augstskolas Ekonomikas fakultātes docētājs Sergejs Hiļķevičs, kā arī divi ar augstskolu nesaistīti pretendenti – ekonomikas zinātņu doktors un uzņēmējs Jānis Caune un pedagoģijas doktors un uzņēmējs Aivars Lasmanis.

Rektora vēlēšanas trešdien pulksten 16.10 sāksies ar kandidātu uzklausīšanu un notiks, maksimums, trīs kārtās. Ievēlētais rektors amata pienākumus sāks pildīt pēc apstiprināšanas valdībā, bet, ja nevienu neievēlēs, Satversmei divu mēnešu laikā būs jārīko atkārtotas vēlēšanas.

Jau ziņots, ka pagājušā gada 25. maijā Ventspils Augstskolas Satversmes sapulce nolēma atcelt no amata Rēvaldi. Viņai pārmeta gan akadēmisku rezultātu pasliktināšanos un studentu skaita sarukumu, gan autoritāru un augstprātīgu vadības stilu.

Rēvalde par Satversmes sapulces lēmumu vērsās Izglītības kvalitātes valsts dienestā un Izglītības un zinātnes ministrijā. Apstrīdot Ventspils Augstskolas Satversmes sapulces 25. maija lēmumu par savu atcelšanu, Rēvalde vērsās Administratīvajā rajona tiesā. Viņa lūdza tiesu atzīt šo lēmumu par spēkā neesošu.

Pagājušā gada jūnijā Ventspils Augstskolas vadības grožus uz laiku uzticēja Kārlim Krēsliņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt