Panorāma

«Rīgas satiksmes» skandāls šūpina domi

Panorāma

Skola kā iespēja: pedagogu trūkums – katastrofāls

Rīt atvērs «čekas maisus»

Uz VDK aģentiem un «čekistiem» datu regula neattiecas

Latvijas Nacionālais arhīvs savā mājaslapā publicēs Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēku jeb tā sauktos “čekas maisus”. Publiskojot to saturu, daudz tiek piesaukta datu aizsardzība, bet sabiedrības tiesības zināt aģentu vārdus liekamas augstāk par šo personu tiesībām uz privātumu.

ĪSUMĀ:

  • Arhīvs: Problēmām ar datu aizsardzību nevajadzētu būt.
  • Uz VDK darbiniekiem un aģentiem datu aizsardzības regula neattiecas.
  • VDK ziņojumos trešo personu sensitīvus datus gan sargās.
  • Par tiesvedības riskiem ekspertiem ir dažādas domas.
     

Reģistrēšanās ar savu personas kodu apmaiņā pret piekļuvi VDK kartotēku arhīvam internetā nepieciešama, lai varētu identificēt cilvēkus, kas apskata un apstrādā kartotēkā esošo personu datus.

Daļa dokumentu satur dažādus personas fiziskos datus, kuru dēļ pētniekiem savulaik atteikta pielaide tiem. Arhīvā norāda, ka interneta datu bāzē pagaidām būs redzami tādi fizisko personu dati kā vārds un uzvārds, dzimšanas gads, dzīvesvieta, darba vieta, segvārds. Problēmas ar datu aizsardzību tie vairs nevarot sagādāt.

“Šie dokumenti ir sastādīti padomju periodā, līdz ar to tur nekādu personas kodu nav un nevar nemaz būt. Arī darba vietas un adreses ir uz to brīdi, kad viņi tika savervēti un kad viņi darbojās. Otrkārt, arī likums nosaka, ka šī ir vienkārši informatīva publikācija,”  skaidroja Nacionālā arhīva vadītāja Māra Sprūdža.

“Sabiedrībai ir tiesības zināt, un no 1991. gada nu vesela paaudze izaugusi,” norādīja VDK izpētes komisijas vēsturnieks Artūrs Žvinklis.

Čekas maisu atvēršana. Ko publiskos decembrī?

Avots: "LV portāls"

10 612 kartītes no VDK aģentūras alfabētiskās uzskaites:
Par VDK aģentūru, vervēšanas kandidātiem, izslēgto aģentūru,  ziņas par VDK 1. daļas (nodarbojās ar izlūkošanu) aģentūru, kura gatavojās izbraukt uz ārzemēm vai darbojās PSRS teritorijā, kā arī par vervēšanas kandidātiem īpašajam periodam – kara vai citam neparedzētam gadījumam.

4141 kartīte  no VDK aģentūras statistiskās uzskaites kartotēkas:
Darbojošies aģenti, sakārtoti pēc darbības jomām un VDK teritoriālajām apakšvienībām.  

Abās šīs kartotēkās kartītes ir identiskas, atšķirīgs ir tikai to kārtošanas veids.  

Kartītēs ir: personas vārds, tēvavārds, dzimšanas gads, vieta, adrese, darbavieta un ieņemamais amats, vervētāja uzvārds, amats, priekšnieka uzvārds, kurš apstiprinājis vervēšanu, vervēšanas datums, atzīmes par aģenta izslēgšanu.

75 kartītes no VDK ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēkas:
Personas, kas uz sabiedriskiem pamatiem sniedz palīdzību drošības orgāniem pretizlūkošanas darbā rūpniecības un transporta, kā arī atsevišķās Aizsardzības ministrijas iestādēs un objektos.
Viņu uzdevums – strādāt aģentiem un uzticības personām.

Ārštata darbiniekiem nav segvārdu, taču ir lietas numurs un abreviatūra, kas veidota no vārda, uzvārda un tēva vārda pirmajiem burtiem.

Minētajās kartotēkās fiksēts ap četrarpus tūkstošiem VDK aģentu. Taču precīzu skaitu varēs noskaidrot tikai pēc šo dokumentu digitalizācijas, jo viena un tā pati persona varēja būt iekļauta vairākās kartotēkās.

Latvijas Komunistiskās partijas Centrālā komitejas apraksti pilnā apjomā: 
69 apraksti, 11 589 lietas.
Dokumenti no 1946. līdz 1991. gadam, satur LKP CK saraksti ar citām institūcijām, sēžu protokolus un stenogrammas, kā arī 2026 personas lietas, kurās apkopota informācija par LKP CK darbinieku karjeru.

1988.gada VDK darbinieku telefongrāmata.
 
Decembrī publiskojamo VDK dokumentu ieskenētas kopijas internetā būs pieejamas PDF formātā ar ierobežotām meklēšanas iespējām.

Ar kompartijas vadību saistītie dokumenti būs pieejami nākamgad.

LV portāls

Šogad spēkā stājusies fizisko personu datu aizsardzības regula, bet uz VDK tā gan nav attiecināma.

Uz VDK darbiniekiem un ar čeku saistītām personām neattiecas Vispārīgās datu regulas tiesības lūgt dzēst datus vai tos labot, vai liegt piekļuvi datiem.

Atbildīgās amatpersonas skaidro, ka šajā gadījumā pienākums publicēt datus noteikts likumā. Tā kā tās ir vēstures liecības, to slēpšana vai izmaiņas to saturā būtu pretrunā likuma mērķim.

“Labot jau arī var tikai tos datus, kas, iespējams, ir neprecīzi vai vairs nav nepieciešami personas datu apstrādei. Likums nosaka, ka šie ir paredzēti publicēšanai, kādā apjomā, un tiek publicēti vēsturiskie dokumenti, kuros ir šie ieraksti, kādi viņi ir. Tur šobrīd labot kaut ko - tas būtu pilnīgi pretēji jebkurai loģikai un publicēšanas mērķim,” uzsvēra Datu valsts inspekcijas direktora vietniece Lāsma Dilba.

No nākamā gada maija internetā sāks publiskot nākamos ar VDK darbību saistītos dokumentus: protokolus, VDK aģentu lēmumus un ziņoto. Tur sensitīvu datu esot ļoti daudz: gan par saslimšanām un diagnozēm, seksuālo orientāciju. Arī par to, kurš ir adoptēts vai kurš krāpis laulāto.

“Tie būs lēmumi, tie būs protokoli. Publicēsim arī interesantākos aģentu ziņojumus. Nu šeit tiešām būs personas datu aizsardzība – trešās personas, izsekotās personas tiks aizklātas, un arī attiecībā gan uz darbiniekiem, gan ziņotājiem – viss, kas ir saistīts ar personīgo dzīvi, ar veselību, arī tiks aizklāts,” skaidroja Srūdža.

Eksperti gan nav vienisprātis par to, vai līdz ar šo datu publiskošanu sagaidāmi iespējami tiesvedības riski.

VDK pētnieku ieskatā šie dokumenti tapuši padomju, nevis  brīvās valsts vēsturē. Līdz ar to Latviju tiesā sūdzēt nebūtu loģiski. Arhīva direktore gan domā citādāk.

“Nu, visādā ziņā tādu viedokli, ka kāds varētu vērsties tieši pret arhīvu, mēs tādas problēmas neredzam. Jautājums ir, vai kāds varētu vērsties Satversmes tiesā un apšaubīt šo likumu? Tā ir cita lieta,” pauda Sprūdža.  

KONTEKSTS:

Jau ceturtdien, 20. decembrī, sabiedrība varēs iepazīties ar VDK dokumentu pretrunīgāko daļu – aģentu kartotēku. Tajā ir aptuveni 4500 aģentu kartīšu.

 Saeima 4. oktobrī atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz Latvijas Nacionālā arhīva interneta vietnē jau šogad publicēt vairākus bijušās Latvijas PSR Valsts drošības komitejas dokumentus jeb tā sauktos čekas maisus. Plānots, ka starp šogad publicējamajiem dokumentiem būs VDK darbinieku telefongrāmatas, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēka, aģentūras statistiskā un alfabētiskā kartotēka. Pēcāk paredzēts publicēt arī citus ar VDK darbību saistītus dokumentus.

Jau 2014. gada maijā Saeima bija pieņēmusi likuma grozījumus, kas paredz pēc VDK izpētes komisijas darba beigām, tas ir, pēc šā gada 31. maija, publiskot VDK dokumentus, tiesa – Ministru kabineta noteiktā kārtībā un apjomā. VDK zinātniskās izpētes komisija gan ne reizi vien norādījusi uz šķēršļiem, lai strādātu ar Satversmes aizsardzības birojā (SAB) glabātajiem "čekas maisiem". Tikmēr valsts vadītāji «čekas maisu» pētniekiem pārmeta nesadarbošanos ar SAB.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt