Pēcpusdiena

Portāls "lakuga.lv" nākamā gadā varētu pārtraukt darbu finansējuma trūkuma dēļ

Pēcpusdiena

Noslēdzas kandidātu sarakstu iesniegšana Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām

Aglonas svētku galvenos pasākumus klātienē varēs apmeklēt ar ielūgumiem

Uz svētkiem Aglonā šogad plāno ieeju tikai ar ielūgumiem

Plānots, ka uz ikgadējiem Vissvētākās Jaunavas Marijas Debesīs uzņemšanas svētkiem Aglonā, kas norisinās no 12. līdz 15. augustam, šogad varēs doties tikai ar ielūgumiem, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pastāstīja Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs.

ĪSUMĀ:

  • Ieeja svētkos Aglonā, visticamāk, būs ar ielūgumiem.
  • Ticīgajiem draudzēs būs jāpauž sava vēlme doties uz pasākumu, tad ielūgumu varēs saņemt.
  • Stankevičs gan aicināja cilvēkus apdomāt vajadzību doties uz Aglonu.
  • Abos lielajos svētku pasākumos varēs piedalīties 3000 cilvēku, ievērojot distanci.
  • Ierobežojumi vēl var mainīties; ja pasākumu laikā atklās kādu Covid-19 slimnieku, tos pārtrauks.

Uz svētkiem Aglonā šogad plāno ieeju tikai ar ielūgumiem
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Viņš norādīja, ka saistībā ar valstī noteiktajiem Covid-19 ierobežojumiem paredzēts draudzēm noteikt kvotu, cik daudz cilvēku varēs doties uz svētku pasākumu klātienē. Cilvēki varēs pieteikties, ja ļoti vēlas būt klāt Aglonā, tad tiks izdalīti ielūgumi, ar kuriem varēs iekļūt pasākumā. Pārējos aicinās vērot notiekošo tiešraidē un būt kopā lūgšanās.

Vienlaikus Stankevičs aicina ticīgos ļoti nopietni apdomāt piedalīšanos gan svētku pasākumā Aglonā, gan došanos svētceļojumā.

Tas jādara tikai tad, ja cilvēks apzinās riskus, ievēro piesardzību, kā arī "viņam ir liela iekšēja vajadzība to darīt".

Pēc Stankeviča teiktā, lēmums par svētku norisi tiks pieņemts neilgi pirms tiem, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju. "Baznīca turpinās sekot līdzi situācijai un respektēs valdības lēmumu. Mērķis ir minimizēt iespējamos riskus," sacīja katoļu baznīcas galva.

Viņš norādīja, ka pašlaik nebūtu pamata pasākumu atcelt vispār, jo saslimstības līmenis ar Covid-19 Latvijā nav tik liels.

Aglonas svētku rīcības komitejas vadītājs priesteris Rinalds Stankevičs, atzina, ka šogad uz svētkiem Aglonā varēs ierasties vien desmitā daļa no svētceļniekiem, kas katru gadu apmeklē šos pasākumus:

"Aglona kā svētceļojuma vieta pulcē svētceļniekus pēdējos 300 gadus vismaz, un patiesībā nekad nav bijis tāds gads, kad šeit neierastos svētceļnieki - gan tajos laikos, kad bija dažādi valsts ierobežojumi, gan tad, kad bija mēri un epidēmijas. Diemžēl šis gads ir īpašs ar notiekošo visā pasaulē, un tāpēc šie ierobežojumi."

Svētku norisi pārrunā sanāksmē

Lai pārrunātu aktuālākos jautājumus, Tieslietu ministrija Aglonā rīkoja sanāksmi ar atbildīgajiem dienestiem. 

Sanāksmes laikā lielākās diskusijas izraisīja pieļaujamais maksimālais cilvēku skaits, kas drīkst piedalīties svētkos. Pagaidām nolemts, ka 14. un 15. augustā Aglonas bazilikas sakrālajā laukumā vienlaikus varēs atrasties ne vairāk kā 3000 cilvēku. Ierobežojumi būs arī citās svētku dienās.

"Pirmais, par ko mēs vienojāmies, ka tie, kas nav galvenie pasākumi, bet kas notiek no 12. līdz 13. augustam, ka tas kopējais cilvēku skaits ir līdz 400. Mēs arī diskutējām par svētceļniekiem. Un tas, par ko mēs vienojāmies, ka tas, ko var nodrošināt baznīca, ir svētceļnieku izmitināšana šeit ģimnāzijā līdz 500 cilvēkiem," pastāstīja Laila Medina.

Viņa norādīja, ka svētavotam varēs piekļūt cilvēki arī no ārpuses, bet viņi nevarēs nokļūt bazilikas teritorijā. "Laikā, kamēr būs pasākums, cilvēki varēs nokļūta arī pie svētgleznas. Pasākuma laikā vārti būs aizslēgti. Tie kas izies ārā, tie atkārtoti teritorijā ienākt vairs nevarēs, norādīja Medina.

Aglonas bazilikas sakrālais laukums līdzīgi kā Pāvesta Franciska vizītes laikā pirms diviem gadiem būs sadalīts sektoros. Katram ielūgumā būs norādīts, kurā sektorā viņam būs jāuzturas, un sektora ietvaros būs atzīmēta tā vieta, kur jāstāv, lai ievērotu distanci. Svētku starplaikā un naktī Aglonas sakrālais laukums nebūs pieejams apmeklētājiem.

Medina skaidroja, ka rīcības komitejas sēdē arī pārrunāti dažādu dienestu pienākumi, uzturot kārtību un veselības aizsardzību svētku laikā: "Kā mēs varam nodrošināt, lai ir pietiekoši laiks sagatavoties, kā nodrošināt, ka telpas tiek dezinficētas, kur cilvēki mēdz pieskarties. Ja ir kāds slimnieks, kāda ir reakcija, kā rīkojas dienesti.

Ir jārēķinās ar to, ka diemžēl, ja mēs konstatēsim kaut vienu slimnieku, kuram būs pozitīvs Covid-19 tests, pasākums tiks pārtraukts un svētki klātienē nevarēs notikt. Un tad svētki noritēs attālināti."

Kā norādīja Tieslietu ministrijas pārstāve, nākamās nedēļas laikā pārrunas par svētku norisi turpināsies, neizslēdzot iespēju, ka, epidemioloģiskajai situācijai valstī mainoties, var tikt ieviesti jauni papildu ierobežojumi. Informācija par to būs pieejama ne vēlāk kā jūlija beigās.

Aglonas novada pašvaldības vadītājs Juris Butēvics Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pastāstīja, ka šogad svētceļniekiem būs jāņem līdzi pašiem sava pārtika, jo

drošības apsvērumu dēļ nebūs atļauta nekāda veida tirdzniecība.

Vienlaikus, ja cilvēkiem nebūs, kur palikt, pašvaldība atradīs vietu izmitināšanai.

KONTEKSTS:

Jūlija sākumā Latvijā vērojams reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita pieaugums. Reaģējot uz saslimstības pieaugumu, valdība nolēma atjaunot dažus ierobežojumus kafejnīcām, un saīsināt kafejnīcu un restorānu darbības laiku. Tāpat nolemts reģistrēt katru ieceļotāju no ārvalstīm.

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

No jūlija pasākumos ārā drīkst pulcēties 1000 cilvēki; no augusta šie griesti būs 3000 cilvēku. Ierobežojumi iekštelpās atkarīgi no telpas lieluma. Joprojām spēkā ir divu metru distances ievērošana. Sabiedriskajā transportā mutes un deguna aizsegi vairs nav obligāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti