Uz mūsdienīgām publiskām tualetēm Daugavpilī būs vēl jāgaida

Saspringtā situācija ar Covid-19 un elektroenerģijas cenu kāpums liek Daugavpilī iesaldēt vairākus projektus, to vidū jau daudzus gadus aktuālo jautājumu par publiskajām tualetēm. Pašvaldībā gan mierināja, ka darbi pie labierīcības vietu sakārtošanas un jaunu izveides notiek, taču pilsētas centrā, kur nepieciešamība pēc mūsdienīgām iespējām nokārtot savas dabiskās vajadzības izjūtama visaktuālāk, normāla publiskā tualete varētu sākt darbu tikai nākamās tūrisma sezonas laikā.

Uz mūsdienīgām publiskām tualetēm Daugavpilī būs vēl jāgaida
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

„Tas ir gana traģiski, ir visādi jālāpās un jāizdomā, kā tikt pie tualetes. Pilsētā centrā nav tualešu. Civilizētā pasaulē dzīvojam, bet cilvēkam nav, kur nokārtoties," sacīja kāda daugavpiliete.

Publisko tualešu pieejamības problēma Daugavpilī aktualizēta jau daudzus gadus, arī Latvijas Radio par to vēstījis vairākkārt.

Cerības rast risinājumu šajā jomā no jaunievēlētās pilsētas domes vadības puses parādījās šovasar un pat ar vairākiem variantiem. Piemēram, līdzīgi kā daudzviet pasaulē, arī kaimiņos – Lietuvā un Igaunijā –, izvietot konusveida tipa reklāmas namiņus ar labierīcībām. Ideja tā arī palikusi neīstenota. Pilsētplānošanas un būvniecības departamentā nav saņemts neviens pieteikums sabiedrisko tualešu izveides projektiem.

Sitas jau gadiem

„Nekas šobrīd nav runāts par sabiedriskajām tualetēm pilsētā. Nav arī nekāda projekta. Visās pilsētās ir normālas tualetes, un mēs pilsētas vadībai nemitīgi atgādinām par tām. Gadus desmit mēs sitamies par tām tualetēm, bet nekā nevaram izkustināt pilsētas vadību. Viņus apmierina tās plastmasas tualetes. It kā jau saka "jā", bet tālāk budžetā tiek ielikts un vēlāk izsvītrots,” sacīja Daugavpils Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa.

Tā tas noticis arī ar ieceri atjaunot pirms nepilniem 20 gadiem aizvērto publisko tualeti Daugavpils centrā Andreja Pumpura parkā.

„Pirms vēlēšanām tā tualete tika taisīta, tā ātri. Tur par 100 tūkstošiem eiro gribēja remontēt. Tad saprata, ka būs tracis. Un pirms vēlēšanām neviens to traci negribēja uzņemties, un tas arī tā palika neremontēts,” norādīja Pupiņa.

Nav rentabli

Šīs publiskās labierīcības vietas sakārtošana pilsētai izmaksās pārāk dārgi, tas nav rentabli, šonedēļ preses konferencē uz Latvijas Radio uzdoto jautājumu atbildēja pilsētas mērs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa").

„Publiskā tualete zem "Narvesena" ir ar pārāk daudz jautājumiem. Vai 100 000 eiro tās remontam ir labākais risinājums, kur šobrīd naudu ieguldīt?” viņš vaicāja.

Pirmie, kas saņem sūdzības par tualešu trūkumu pilsētā, ir tūrisma informācijas centrs un arī Daugavpils komunālais dienests.

„Mēs neesam tie, kas to negrib sakārtot. To lemj pašvaldība, un tas tiešām ir pārāk dārgi, par šādu naudu var uzbūvēt jaunu tualeti. Vienīgais labums, ka vismaz iztīrīja visu, tas arī ir labums,” norādīja Daugavpils komunālā dienesta vadītājs Aivars Pudāns.

Diemžēl par tīrību šajā vietā pilsētas centrā nekas neliecina. Viena ieejas vārtu daļa, par ko izdodas pārliecināties, ir atvērta un tajā valda nekārtība.

Nav arī tā, ka pilsētniekiem un viesiem pavisam nebūtu, kur nokārtot dabiskās vajadzības; ir tā saucamās plastmasas būdiņas, skaidroja komunālajā dienestā. Šī opcija gan pilsētā netiek pozitīvi novērtēta.

„Protams, ka mūsdienīgas tualetes centrā ir aktuālas, jo tās plastmasas kabīnes ir vienkārši briesmīgā stāvoklī. Agrāk taču bija, pat kaut kādu naudiņa pilsēta par to varēja iekasēt, atceros, ka kase pat bija,” atceras kāds daugavpilietis.

Pilsētas domē apliecināja, ka darbs ar jaunu publisko tualešu ierīkošanu pilsētā notiek un notiks.

„Pašlaik mēs strādājam pie tā, lai nodrošinātu publisko tualeti ne tikai vienā vietā, bet būtu vairākas šādas vietas pilsētā. Strādājam pie tā, lai noteiktu parametrus un būtu ievērotas publiskā iepirkuma prasības, un ceram, ka jau ar nākamo sezonu maksimāli ātri šis darbs tiks paveikts un publiskās tualetes būs pieejamas,” skaidroja Daugavpils pilsētas domes izpilddirektore Sabīne Šņepste.

„Pirmā publiskā tualete jau ir Stropu promenādē glābšanas stacijas telpās. Šobrīd mēs pārņemam Izglītības pārvaldes paspārnē bijušo Šaha klubu Raiņa ielā 69, kurā tiks izvietots Bērnu un jauniešu centrs, un tur arī paredzēts ievietot nu jau pirmo publisko tualeti pilsētas centrā,” Elksniņš.

Visticamāk, līdz jaunām, mūsdienīgām, labiekārtotām publiskajām tualetēm Daugavpilī būs tomēr jāgaida un jāpaciešas līdz nākamajam gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt