Dienas ziņas

Kārsavas novadā visiem bērniem bezmaksas pusdienas

Dienas ziņas

Medemciema gājēju tunelī atjauno apgaismojumu

LLU sāk uzņemšanu jaunā būvniecības programmā

Uz mācībām LLU dosies pieredzējuši būvnieki bez augstākās izglītības

No trešdienas Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) sākta uzņemšana jaunā studiju programmā, kas ļaus nepieciešamo kvalifikāciju iegūt būvdarbu vadītājiem vai būvuzraugiem ar krietnu darba pieredzi, bet bez augstākās izglītības. Lai izpildītu prasības, ko nosaka jaunais Būvniecības likums, mācības atsākt nāksies vairākiem tūkstošiem strādājošo. Iesniegt dokumentus potenciālie studenti vēl nesteidz.

Daudz apspriestais Būvniecības likums, kas paredz, ka  iegūt patstāvīgās prakses tiesības varēs vien tad, ja iegūta vismaz 1. līmeņa augstākā izglītība būvniecības nozarē, stājās spēkā 2014. gada 1.oktobrī.
 
Uzrunātie LLU Arhitektūras un būvniecības katedras neklātienes studenti jau pirms četriem gadiem izvēlējās darbu būvlaukumā savienot ar studijām augstskolā, un, viņuprāt, tas ir pareizi, ka turpmāk būvdarbu pārraudzīšanai nepietiks ar vidējo vai vidējo speciālo izglītību. 

"Atbildības sajūta ir augstāka. Atbildības sajūtu iemāca augstskola. Tas ir tas laiks, ko mēs mācamies, laiks varbūt iemāca atbildības sajūtu, un augstskolā arī māca, ko nozīmē paraksts un tie visi aprēķini," stāsta ceturtā kursa students Gaidis Ruļuks.

Lai uzlabotu būvniecības kvalitāti, jaunajā Būvniecības likumā, kas stājās spēkā pagājušā gada 1. oktobrī,noteikts, ka būvspeciālista izglītība nevarēs būt zemāka par 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību būvniecības studiju programmā. Tiek lēsts, ka likuma izmaiņas attieksies apmēram uz diviem tūkstošiem strādājošo.

"Ja viņi ir beiguši, piemēram, tehnikumu vai tikai vidusskolu, tad viņiem var nebūt būvkonstrukciju, konstruktīvo shēmu sapratnes pietiekoši," saka LLU Arhitektūras un būvniecības katedras asociētā profesore Silvija Štrause.

Līdz šim šādu izglītību varēja iegūt Rīgā vai Rēzeknē, bet no šodienas uzņemšana izsludināta arī LLU. Lai gan pirmo stundu laikā dokumentus neiesniedza ne viens studētgribētājs, interese esot. "Pēc zvaniem saprotu, ka ir arī gados jaunāki, pat mūsu bijušie studenti, kas savulaik pametuši studijas un strādā, bet tagad likumdošana piespiež dokumentus sakārtot," norāda universitātes pārstāve Vera Zunda.

Trīs līdz piecus gadus ilgajā studiju laikā tikšot mācīti tie paši priekšmeti, kas 2. līmeņa studentiem, vien mazākā apmērā. "Tiem cilvēkiem, kuri ir jau ir strādājoši, mēs praksi ieskaitīsim. Tāpat mēģināsim pielīdzināt priekšmetus, ko viņi būs jau apguvuši iepriekšējā izglītībā," atzīmē profesore, studijas programmas direktore Sandra Gusta.

Līdz 10. februārim  jaunajā programmā paredzēts uzņemt 15 nepilna laika studentus, bet jau no septembra  topošie būvdarbu vadītāji varēs mācīties arī pilna laika studijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt