De Facto

Sprūda-Lūša jaunajā lietā aizdomās tur arī advokāta O.Rodes palīgu

De Facto

Par «kapeikām» izsolei nodod ēku, kurā ieguldīti 300 000 eiro

Pārtrauc mentoru programmu bēgļiem

Uz laiku Latvijā pārtraukta skaļi pieteiktā mentoru programma bēgļiem

Latvijā teju apstājusies kādreiz skaļi pieteiktā mentoru programma, svētdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Programmas mērķis bija palīdzēt patvēruma meklētājiem un bēgļiem integrēties Latvijas sabiedrībā. Taču divu organizāciju konflikta dēļ programma apturēta -- Sociālas integrācijas fonds (SIF), kas atbild par naudas sadalījumu bēgļu integrācijai, šomēnes lauzis līgumu ar organizāciju “Patvērums “Drošā māja””.

2016.gada pašā nogalē biedrība “Patvērums “Drošā māja”” uzvarēja SIF rīkotājā konkursā un pusotru gadu nodrošināja bēgļiem sociālos darbiniekus un mentorus. Profesionāļu darbu apmaksā no Eiropas struktūrfondiem, tiesa, neliela finansējuma daļa nāk arī no budžeta. Par naudas tērēšanu ir atbildīgs SIF. Kopumā šajā laikā “Drošajai mājai” samaksāt aptuveni 170 000 eiro.

SIF tagad apgalvo, ka “Patvērums “Drošā māja”” patvēruma meklētājiem un bēgļiem palīdzēja nekvalitatīvi,

tāpēc līgumu ar to pārtrauca pirms termiņa. SIF pārbaudījis, kā “Drošās mājas” sociālie darbinieki dokumentē padarīto. Secinājums - klientu lietas esot paviršas, nevienā neesot sarunu aprakstu, nav iespējams saprast, kas ir un nav izdarīts. Par nepilnībām esot vairākkārt runāts, bet “Drošā māja” ieteikumus esot ignorējusi.

Patvērumā “Drošā māja” šādus pārmetumus uzskata par nepamatotiem,

tur uzskata – konkrētas prasības dokumentu aizpildīšanai parādījušas tikai šā gada sākumā.

Tāpat SIF esot zināms par vairākiem gadījumiem, kas parādot, ka “Drošās mājas” mentoringa sistēma darbojas likti. Sarunājoties ar pašiem bēgļiem, konstatēts, ka vairāki pat nezinot, kā izskatās mentors – cilvēks, kam teorētiski jābūt bēgļa atbalsta personai Latvijā. Sabiedrības integrācijas fonda direktore stāsta, ka kādai patvēruma meklētājai veikta operācija, kuras rezultātā sievietei vairs nevar būt bērni. Taču par to paciente esot uzzinājusi tikai mēnesi pēc operācijas.

“Drošās mājas” vadītāja Sandra Zalcmane pārmetumiem nepiekrīt: “Bija līdzi mentors brīdī, kad klients gāja uz tikšanos ar ārstu. Mums šobrīd un šinī situācijā tieši bija piesaistījis tulks, kurš pats ir medicīnas darbinieks. Tātad viņam bija ļoti vienkārši izskaidrot šo terminoloģiju par to, kas tur notika”.

“De facto” nav iespējas pārliecināties par to, kas tieši notika šajā situācijā. Pieejamie dokumenti ir pretrunīgi un nepilnīgi, bet pašas ģimenes locekļi atteicās sniegt interviju. Latvijas Televīzija uzrunāja arī citus cilvēkus, kas saskārušies ar “Drošās mājas” mentoru programmu – nedz bijušie mentori, nedz bēgļi nebija gatavi runāt, pat ja viņiem nodrošinātu anonimitāti.

“Drošās mājas” vadītāja šādus pārmetumus noliedz. Mentoru programma pagaidām ir apturēta, un SIF pats pieņēmis darbā sociālo darbinieku. Fondā apgalvo, ka tas ir pagaidu solis, jo jau ir izsludināts jauns konkurss. To “Drošā māja” ir apstrīdējusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt