Uz kompensācijām par izkautajām cūkām pieteikušās tikai divas saimniecības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai kompensētu cūkkopju zaudējumus par Āfrikas cūku mēra dēļ izkautajām cūkām, valdība Zemkopības ministrijai piešķīrusi pusotru miljonu eiro no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Kompensācijas izmaksās tikai reģistrētām saimniecībām. Šobrīd cūkas ir izkautas piecās saimniecībās, no tām pagaidām  kompensācijas ir pieprasījušas tikai divas. 

Cūku asins paraugu pārbauda zinātniskajā institūtā BIOR. Izplatoties Āfrikas cūku mērim, tajā analīžu apjoms tā pieaudzis, ka nācies darbiniekus atsaukt no atvaļinājumiem un darbu organizēt 24 stundu režīmā, arī sestdienās un svētdienās. Viens izmeklējums vidēji izmaksā  60 eiro, zemniekiem tas nav jāsedz, tam paredzēta nauda no budžeta līdzekļiem.

BIOR direktors Aivars Bērziņš stāstīja, ka šobrīd finansējums ir pietiekams, bet grūti pateikt, cik ilgi ar to pietiks.  

„Ja mēs skatāmies, kāda ir paraugu plūsma un dinamika, mums ir jāapzinās, ka, pieaugot paraugu skaitam, varētu vienā brīdī finansējums samazināties. Mēs darām visu maksimālo, esam gatavi krīzēm, bet redzam, ka mums ir dažādas procedūras, kas ir jāievēro, lai varētu veikt iepirkumus u.t.t., lai varētu savlaicīgi reaģēt,” norādīja BIOR vadītājs.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) līdz otrdienai Āfrikas cūku mēri konstatējis piecām mājas cūkām un 22 mežacūkām Latgales reģionā. Šobrīd mežacūku medības pierobežā nav ieteicamas.

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktors Edvīns Oļševskis stāstīja, ka „dzenājot cūkas, pastiprināti šaujot, viņas izplatītu slimību plašākā reģionā”.

„Labi, viņas skries uz Baltkrievijas pusi, bet, nedod dievs, uz otru pusi. Nerunājam par pastiprinātu medīšanu, vajag vienīgi paraugus no mežacūkām un ziņas par tām, kas nobeigušās,” atzina Oļševskis.

Par iznīcinātajām mājas cūkām to īpašniekiem izmaksās kompensācijas. Tāpat kompensācijas saņems arī tie cūku īpašnieki, kuri nodrošina biodrošības pasākumus, bet kuriem radušies tirdzniecības traucējumi, tāpēc dzīvnieki jāizkauj.

„Par nobarojamām cūkām varēs saņemt kompensāciju no 86 līdz 125 eiro, par sivēniem 30  eiro, bet par sivēnmāti ap 200,” skaidroja PVD pārstāvis.

Valdība otrdien arī noteikusi stingrākus biodrošības pasākumus cūkkopjiem, kuru saimniecības atrodas ar Āfrikas cūku mēri skartajā teritorijā.

„Slimība nelido pa gaisu, - ir bioloģiskās drošības trūkums. Dezinficēti paklājiņi netiek lietoti, zābaki tiek lietoti citur, jebkurš cilvēks laists kūtī,” norādīja Oļševskis.

Ja cūku īpašnieki līdz 22. jūlijam neīstenos biodrošības pasākumus, kas nozīmē slēgtas cūku novietnes, regulāru dezinfekciju un aizsargapģērba valkāšanu, tad dzīvnieki būs jālikvidē.

Jau ziņots, ka valdība jūlija sākumā nolēma izsludināt ārkārtas stāvokli Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās, un Saeima šo lēmumu akceptēja. Āfrikas cūku mēri Latvija konstatēja jūnija nogalē dažus kilometrus no robežas ar Baltkrieviju.

Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts, tomēr tas ir konstatēts kaimiņvalstīs Krievijā un Baltkrievijā, bez tam atbildīgo dienestu darbību traucē arī fakts, ka informācijas apmaiņa ar Baltkrieviju ir nepilnīga.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti