Uz galīgo lasījumu virza ieceri izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu bērniem

Jaundzimušajiem no nākamā gada 1. janvāra vairs netiks piešķirts nepilsoņa statuss – to paredz trešdien, 9. oktobrī, Saeimas atbildīgās komisijas izskatīšanai galīgajā lasījumā sagatavotais likumprojekts.

Tas paredz automātiski piešķirt Latvijas pilsonību bērniem, kuri būs dzimuši pēc nākamā gada 1. janvāra, ja vien bērna vecāki nebūs vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam.

Pašlaik, lai jaundzimušais kļūtu par pilsoni, vecākiem par to ir jāizdara atzīme, un tikai tad pilsonība tiek piešķirta.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Saeimas Cilvēktiesību komisijas deputāti trešdien noraidīja visus iesniegtos priekšlikumus, kas paredzēja atteikties no pilsoņu loka paplašināšanas, un dažu minūšu laikā likumprojektu sagatavoja izskatīšanai galīgajā lasījumā.

Aplēsts, ka jaunā likuma norma varētu attiekties uz nelielu skaitu jaundzimušo, jo saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem 2016. gadā kā nepilsoņi reģistrēti 47 bērni, 2017. gadā – 51, bet 2018. gadā – 33 bērni.

KONTEKSTS:

Raimonds Vējonis Valsts prezidenta amatā vairākkārt rosināja noteikt kārtību, lai automātiski līdz ar piedzimšanu bērns kļūst arī par pilsoni. Taču iepriekšējā 12. Saeima prezidenta iniciatīvu noraidīja. Taču šoreiz – 13. Saeimā – iecerei varētu būt vairākuma atbalsts. Parlaments šā gada marta beigās priekšlikumu par automātisku pilsonības piešķiršanu Latvijā dzimušiem nepilsoņu bērniem nodeva komisijām. Maija pirmajā pusē likumprojekts atbalstīts pirmajā lasījumā.

Vējoņa iesniegtais likumprojekts "Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem" paredz izbeigt piešķirt nepilsoņa statusu pēc 2020. gada 1. janvāra dzimušiem nepilsoņu bērniem un atzīt viņus par Latvijas pilsoņiem, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nav citas valsts pilsonis. 

Pēdējo piecu gadu laikā Latvijā piedzimuši gandrīz 300 bērni – nepilsoņi. Saskaņā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem gadā piedzimst vairāki desmiti šādu bērnu. Pērn nepilsoņu ģimenēs (abi vecāki nepilsoņi) pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem piedzima kopumā 155 bērni, no tiem nepilsoņa statuss šā gada 1. janvārī bija 33.

Pēc Latvijas valsts neatkarības atgūšanas dzimušo nepilsoņu skaits (pa dzimšanas gadiem/dati uz 2019. gada 1. janvāri)

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti