Dienas ziņas

Konstatē nelikumīgus pieslēgumus

Dienas ziņas

Ceļš uz festivālu «Baltica» sākas Ziemeļlatgalē

Mērsraga novadā savāc beigtās meža cūkas

Uz Engures ezera atrasta 21, iespējams, no Āfrikas cūku mēra nobeigusies mežacūka

Pirms divām dienām, dodoties slidot uz Engures ezeru Mērsraga novada Ķipatos, bērni uzgājuši beigtas meža cūkas, par ko  ziņojuši vecākiem un vecāki – Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD). Kāpēc mežacūkas nobeigušās, būs zināms pēc analīžu rezultātu saņemšanas, tomēr speciālisti atzīst – visticamāk, iemesls ir Āfrikas cūku mēris (ĀCM).

Engures ezera krastā paveras baiss skats, tika atrastas 21 meža cūkas atliekas, 18 no tām bijušas uz ezera, jo no niedrēm veido sev siltu patvērumu. Atliekas liecina, ka tur atradušās ilgāku laiku, pat vairāk nekā mēnesi, jo tās pamatīgi iesalušas ledū. Par ilgstošo atlieku esamību uz ezera liecina arī to stāvoklis, jo redzams, ka putni un mazie plēsēji savu darbu tur jau veikuši.

„Mežus jau visapkārt cērt un tur jau tas traucējums ir lielāks nekā šeit niedrēs. Šeit niedrēs jau neviens viņas īsti neaiztiek. Šeit nav arī, teiksim, suņu, mazāk ir mazo plēsēju, vilku mazāk. Tā kā cūkas jau atrod sev vietu,” stāstīja mednieku un makšķernieku biedrības “Nurme” valdes loceklis Aigars Šteinbergs.

Svētdien, 12.februārī, no liemeņiem paņemto analīžu rezultāti būs zināmi trešdien, 15.februārī, bet speciālisti ir pārliecināti, ka tiem tiks konstatēts Āfrikas cūku mēris. Lai gan pastāv iespēja, ka dzīvnieki un putni, kuri pārtikuši no šiem liemeņiem, slimā dzīvnieka kaulus varētu pārnest uz citu vietu, joprojām lielākie slimību pārnēsātāji ir paši dzīvnieki un higiēnas neievērošana medību laikā.

Dzinējmedību sezona ir pagarināta vēl līdz februāra beigām, lai gan, ja nav sniega, mednieki izvēlas uz medībām neiet. Speciālisti iesaka medniekiem doties apsekot savas medību teritorijas, jo viņiem ir zināmas vietas, kur meža cūkas visbiežāk uzturas. Šobrīd laika apstākļi ir piemērotākie liemeņu savākšanai un uzturēšanai, līdz tiek sagaidīti analīžu rezultāti, skaidroja PVD Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda.

Joprojām saimniecībās ir jāievēro stingri biodrošības noteikumi, jo katras mazākās nianses neievērošana var ienest slimību saimniecībā. Šajā gadā Āfrikas cūku mēris Latvijā konstatēts 177 meža cūkām 40 novadu 61 pagastā.

Ziņots, ka šogad nācies izkaut vairākus tūkstošus mājas cūku, saimniecībā Salaspilī ir 10 000 cūku, kuras nu vajadzēs nokaut.

Iepriekš plašu rezonansi izpelnījās Āfrikas cūku mēra uzliesmojums Krimuldas fermā "Rukas", kur nācās likvidēja vairāk nekā 5000 cūkas. Slimība šajā saimniecībā cūkkopjiem bija liels pārsteigums un šoks, jo fermā bija augsts biodrošības līmenis. Saimniecībā notika Eiropas Komisijas organizētās mācības par biodrošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt