Uz daļu sabiedriskā pasūtījuma rīkos konkursu komerckanāliem

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ceturtdien nolēma rīkot konkursu komercmedijiem uz daļu no sabiedriskā pasūtījuma. Šādā veidā plānots izvēlēties kanālus, kas būs pieejami bezmaksas nacionālajā apraidē.

Juridiskais birojs „Raidla, Lejiņš & Norcous" savā atzinumā iecere par valsts līdzekļu piešķiršanu bezmaksas apraidei komerctelevīzijām nodēvēja par prettiesisku. Šis bija padomē līdz šim visvairāk apspriestais modelis bezmaksas apraides problēmas atrisināšanai.

Tagad juristi ieteikuši rīkot trīs konkursus par sabiedriskā pasūtījuma daļas izpildes tiesībām - katram no pieejamajiem bezmaksas apraides kanāliem savu. Šiem konkursiem kopumā tiks atvēlēti 600 tūkstoši latu no valsts budžeta, lai bezmaksas apraidē būtu pieejami pieci televīzijas kanāli, pastāstīja NEPLP vadītājs Ainārs Dimants.

Dimants arī stāsta, ka šobrīd sabiedriskajam pasūtījumam no valsts budžeta piešķirti 13 miljoni latu, tāpēc 600 tūkstoši ne tuvu neesot 15% no sabiedriskā pasūtījuma, ko likums padomei ļauj nodot komerckanāliem.

NEPLP iecerējusi, ka nepieciešamais finansējums tiks iegūts, pārdalot sabiedrisko pasūtījumu un neradot papildu izdevumus valsts budžetam. Tā kā par abu Latvijas Televīzijas programmu apraidei ieplānoto finansējumu no nākamā gada esot iespējams apraidīt pavisam piecus televīzijas kanālus.

Rīkos konkursu

Plānots, ka uz pārējiem trīs bezmaksas apraides kanāliem tiks rīkots konkurss, lai nodrošinātu sabiedriskajam pasūtījumam atbilstošu saturu gan reģionālo, gan nacionālo komerctelevīziju programmās bezmaksas virszemes apraidē, gan, iespējams, Eiropas Savienības valstu sabiedrisko mediju (BBC vai ARTE) retranslāciju. ES dalībvalstu sabiedriskās televīzijas programmu retranslācija paredzēta tikai pie nosacījuma, ja konkurss beigtos bez rezultātiem.

Pašlaik tiek gatavots konkursa nolikums, un 14.novembrī varētu tikt pieņemts lēmums par to. Mēneša laikā varētu būt zināmi pretendenti. Konkurss būs gan nacionālajām, gan reģionālajām televīzijām.

„Runa ir par to, ka nākamā gada sabiedriskā pasūtījuma ietvaros tiek piešķirti daļa no sabiedriskā pasūtījuma komerctelevīzijām, lai tās veidotu raidījumus savās programmās, kas darbojas nacionālajā virszemes apraidē," skaidroja Dimants.

Ainārs Dimants
00:00 / 02:05
Lejuplādēt

Nākamajam gadam jau saplānots

NEPLP pārstāvis Gints Grūbe bija vienīgais, kas balsojumā atturējās.

Nākamā gada sabiedriskā pasūtījuma plānā nav šāda pieprasījuma, pat no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, norādīja Grūbe.

Latvijas Televīzija pašlaik ir vienīgā, kas saņem valsts budžeta līdzekļus, tāpēc jāuzklausa LTV valde un jāinformē, ka NEPLP grasās līdzekļus pārdalīt.

Gints Grūbe par atturēšanās iemesliem
00:00 / 01:48
Lejuplādēt

MTG vēl domās

MTG televīziju un radio vadītāja Latvijā Baiba Zūzena ideju par sabiedriskā pasūtījuma daļas nodošanu komercmedijiem vērtē pozitīvi. Taču viņa uzsver, ka koncerna lēmumu atstāt bezmaksas apraidi ietekmēja vairāki faktori, ne tikai dārgā maksa par raidīšanu.

Tāpēc komentēt konkrēto padomes piedāvājumu MTG varēšot tikai brīdī, kad piedāvājums būs "uz galda un būs skaidri visi noteikumi".

Iepriekš NEPLP vadītājs norādīja, ka "gan no LNT, gan TV3 puses ir diezgan bieži izskanējusi vēlme saņemt sabiedrisko pasūtījumu. Tagad tāda iespēja konkursa kārtībā būs, un tā parādīs MTG patieso vēlmi to saņemt, jo runa ir par to, ka tieši pēc tādiem pašiem kritērijiem, kā sabiedriskais pasūtījums tiek piešķirts sabiedriskās televīzijas programmām, pēc tādiem pašiem iespējams valsts atbalsts komerctelevīzijām."

Jau vēstīts, telekanāli LNT un TV3 paziņoja, ka aiziet no bezmaksas apraides un no nākamā gada 1.janvāra bezmaksas apraidē var palikt tikai divi Latvijas Televīzijas kanāli.

Patlaban bezmaksas pakā esošos kanālus skatās 7-10% Latvijas iedzīvotāju jeb 140 līdz 200 tūkstoši cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt