Uz 3 nedēļām ierobežo tirdzniecību, klātienes pakalpojumus un aicina ievērot klusuma periodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ministru kabinets apstiprināja papildu ierobežojumus rīkojumā Covid-19 izplatības mazināšanai, aicinot cilvēkus svētkus svinēt tikai savās mājsaimniecībās. Tostarp noteikti papildu ierobežojumi tirdzniecībai jau no 19. decembra, vienlaikus ļaujot svētkos tirgot alkoholu un tabaku. Ierobežoti arī klātienes pakalpojumi, informēja Valsts kanceleja un Veselības ministrija.

Lieto "Telegram"?

Seko mums un saņem svarīgākās ziņas pirmais ✍️ 

👉 Parakstīties uz jaunumu saņemšanu vari šeit!

Papildu drošības pasākumi, kas būs spēkā no 21. decembra līdz 11. janvārim:

Izglītībā:

Sportā:

  • Amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām (līdz 10 cilvēkiem, neizmantojot ģērbtuves). Tas nozīmē, ka sporta klubi neuzņems klientus iekštelpās – nestrādās trenažieru zāles un nevarēs doties uz klubu trenēties individuāli.
  • Ierobežojumi attiecas arī uz slēpju nomas punktiem. Var darboties tikai tie, kuri ir zem klajas debess pie slēpošanas kalniem. 

Kultūrā:

  • Nestrādās bibliotēkas, izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus (arī Ziemassvētku tirdziņus).
  • Apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustība, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz 2 metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.                                                                              

Pakalpojumi:

  • Nestrādās visa skaistumkopšanas nozare (tajā skaitā arī frizieri).
  • Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.
  • Nenotiks fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.
  • Nenotiks dzinējmedības.

Šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus: vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās nelieto) un lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma cilvēks var iztikt trīs nedēļas. Mērķis ir samazināt cilvēku skaitu, ko ikdienā satiekam.

Tirdzniecībā:

Laikā no 19. decembra līdz 11. janvārim katru dienu būs piemērots regulējums, kas līdz šim attiecās uz brīvdienām un svētku dienām, bet būs paplašinātas preču grupas, ko šajā laikā drīkst tirgot. Tas nozīmē, ka šajās 3 nedēļās klātienē darbosies tikai:

  • aptiekas (tajā skaitā veterinārās aptiekas),
  • optikas preču veikali.
  • degvielas uzpildes stacijas,
  • tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
    • pārtikas preces, ieskaitot alkoholu;
    • higiēnas preces;
    • pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
    • vairumtirdzniecībā būvniecības preces (būvizstrādājumus);
    • mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
    • tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
    • dzīvnieku barību un preces;
    • preses izdevumus;
    • sabiedriskā transporta biļetes;
    • mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
    • pašu ražoto lauksaimniecības produkciju
    • ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Detalizētāku regulējumu tirdzniecības vietām, tai skaitā preču sarakstus, sagatavojusi Ekonomikas ministrija.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") teica, ka apzinās – šodien un rīt cilvēki steigs iepirkties un būs drūzmēšanās, taču valdība ir pārliecināta, ka šādus ierobežojumus ir vērts ieviest, lai līdz ar sestdienu cilvēki tajos vairs nepulcētos.

Savukārt preču tirdzniecība internetā nav ierobežota.

Vienlaikus tirdzniecības vietām pastiprinātas arī prasības: vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 m2 no pieejamās telpu platības (neskaitot platību, ko aizņem plaukti, iekārtas utml.), apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu/groziņu.

Uz veikalu drīkstēs doties tikai pa vienam. Līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam vai nepieciešamības gadījumā asistents.

Darba vietās:

  • Ar grozījumiem rīkojumā īpaši uzsvērts, ka ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara. Darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Precizēta arī norma attiecībā uz ēdināšanu – tikai ražošanas uzņēmumos, kur nav iespējams nodrošināt drošas ēšanas pauzes, drīkstēs ēdināšanu nodrošināt uz vietas, ja vienlaikus ēd tikai tie cilvēki, kuri ikdienā ir kopā, pie galdiņa sēž tikai viens cilvēks un tiek ievērota 2 metru distance.

Ministru kabinetā apstiprinātie precizējumi drošības pasākumos svētku sezonai neierobežo pārvietošanās brīvību.

Sabiedriskais transports turpinās kursēt un cilvēki tiek aicināti izmantot iespēju pavadīt laiku svaigā gaisā, dodoties dabā.

Uz 3 nedēļām ierobežo tirdzniecību un klātienes pakalpojumus
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Vienlaikus ierobežojumiem turpinās sāktie un būs arī jauni atbalsta mehānismi uzņēmumiem, uzsvēra ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ("KPV LV").

"Gribu atgādināt uzņēmumiem un to darbiniekiem šajā situācija izturēties ar atbildību, un turpinās dīkstāves pabalstu un algu subsīdiju izmaksa.

Šodien, burtiski valdības sēdes laikā, pozitīva ziņa, ka Eiropas Komisija ir apstiprinājusi apgrozāmo līdzekļu atbalsta programmu.

Jau nākamajā nedēļā būs pirmās izmaksas. Tas ir būtiski, jo komunālie maksājumi nav atlikti, un, ja uzņēmums nevar pilnvērtīgi strādāt, šis atbalsta mehānisms būs īpaši vajadzīgs," sacīja Vitenbergs.

Aicina cilvēkus palikt mājās

Valdības paziņojumā norādīts, ka Ziemassvētku priekšvakars tuvojas, inficēto skaitam pārsniedzot 1000 cilvēku dienā, sarūkot iespējām saņemt ārstniecības pakalpojumus un zaudējot arvien vairāk cilvēku dzīvību cīņā ar Covid-19 slimību. Savukārt gada nogales svētku sezonā ikviena Latvijas iedzīvotāja apzinīga rīcība un izvairīšanās no klātienes kontakta ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības būs izšķiroša kopējā cīņā ar Covid-19.

Veselības ministrija norādīja, ka izprot – ierobežojumi radīs grūtības un sarežģīs ikdienu, bet vienlaikus lūdz ikvienu iedzīvotāju sadarboties, lai kopā varētu mazināt infekcijas izplatību un nepārslogotu slimnīcu iespējas palīdzēt pacientiem neatliekamās situācijās.

"Kāds varbūt jutīsies apbēdināts, ka nav paspējis iegādāties tik daudz dāvanu, cik vēlētos.

Bet šie Ziemassvētki ir par cita veida dāvanām – veselību,"

attālinātajā preses konferencē sacīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Viņķele aicināja Ziemassvētkus pavadīt savā mājsaimniecībā un netikties ar citiem tuviniekiem un draugiem. Viņa rosināja, ka nelielā skaitā var satikties ārā.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") preses konferencē ceturtdien aicināja sabiedrību ievērot klusuma periodam noteiktos ierobežojumus. Tie ieviesti, jo Covid-19 uzliesmojums arvien turpina pieņemties spēkā. Ierobežojumu mērķis ir maksimāli samazināt kontaktus starp cilvēkiem.

"Mēs paliekam mājās, nesatiekam citus ārpus mūsu mājsaimniecībām. Mēs varam šo Covid-19 uzliesmojumu pārvarēt.

Bet mums visiem jāsaprot situācijas lielā nopietnība, tostarp – kāda ir slimnīcās ar pārslogotu situāciju un pārgurušiem ārstiem," sacīja Kariņš.

Viņš arī paziņoja, ka, ja saslimstību ar Covid-19 10 dienu laikā neizdosies uzlabot, tad valdība spriedīs par pilna spektra pārvietošanās ierobežojumiem.

Latvijas Darba devēju konfederācijas vadītāja Līga Meņģelsone sacīja, ka ierobežojumi daudzas nozares ietekmēs negatīvi, tomēr ir jādomā par tām nozarēm, kurās strādā liels nodarbināto skaits, kur liels risks inficēties. Viņa atbalstīja "izretošanos", lai nebūtu iespējams pārnest slimību vienam uz otru. "Mūsu visu kopīgs uzdevums to panākt," teica Meņģelsone.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt. Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim.

Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas Covid-19 ierobežojumi pakāpeniski tiek pastiprināti, piemēram, brīvdienās ļaujot pārdot tikai pirmās nepieciešamības preces, jo cilvēku saslimstība nemazinās. Epidemiologi, mediķi un politiķi aicinājuši cilvēkus ievērot ierobežojumus, lai pēc iespējas mazāk ciestu gan ekonomika, gan arī pašu veselība.

Vienlaikus sociālajos tīklos ir izplatīta dezinformācija, kas aicina iedzīvotājus Covid-19 ierobežojumus ignorēt. Psihoterapeiti norāda, ka cilvēki bailēs un neziņā pievēršas manipulētājiem, kuri izplata dažādas sazvērestības teorijas. Notikuši pat protesti pret Covid-19 ierobežojumiem, kuru dalībniekus sodīs par pārkāpumiem. Eksperti kritizējuši valdības komunikāciju ar sabiedrību šajā laikā, norādot, ka daļa sabiedrības nav sasniegta.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti