Uz 2016.gada vārdu pretendē «Breksits», uz nevārdu – «kapu tramvajs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Starp aizvadītā gada vārda titula pretendentiem šobrīd ir arī vārds "Breksits", bet uz nevārda titulu cita starpā pretendē "kapu tramvajs". 

Kā ik gadu, lielākoties vārdi un vārdu savārstījumi meklēti mediju un reklāmu vidē. Ikviens interesents savas gada vārda, nevārda, kā arī spārnotā teiciena versijas var iesūtīt jau kopš rudens un var turpināt to darīt līdz 10. janvārim.

Latviešu valodas attīstības kopas pārstāve Ieva Kolmane Latvijas Radio pastāstīja, ka  parasti gada vārdam vajadzētu būt tādam, kas simbolizē visu gadu.

Ieva Kolmane: Par 2016.gada vārdiem u nevārdiem
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

Viens no pieteiktajiem vārdiem ir “breksits” vai “berkzits”, par to īsti skaidrības nav,  viens jaunvārds vārds “tuļķība” -  slikts tulkojums, tulkošanas muļķības. Vēl viens  termins, kas 2016.gadā parādījies pasaulē, ir tāds, kuru varētu latviskot kā “pēcpatiesība” un kuru varētu attiecināt uz to, kādas ziņas žurnālisti izplata publiskajā telpā un ciktāl tām būtu jābūt patiesām un pārbaudāmām, stāstīja  Kolmane.

Pagaidām nevārda piedāvājumā visvairāk saņemti vārdi, kas saistīti ar pilsētas remontdarbiem. Viens vārds ir “bruģisms”, kas saistīts ar  Krišjāņa Barona ielas remontu Rīgā, un arī “kapu tramvajs”. 

Rīkotāji aptauju izsludināja rudenī, un jau saņemti simtiem pieteikumu - pussimt gada vārda, ap četrdesmit gada spārnotā teiciena titula kandidātu, nevārdu vēl daudz vairāk.
Vēl ap trīsdesmit iesūtījumu būtu ieskaitāmi papildu kategorijā “gada savārstījums" - nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2016.gadā.

Tipiski, ka lielākā daļa iesūtījumu nāk no publiskajā telpā tiražētajiem tekstiem - lasīti vai noklausīti medijos un reklāmā. Tikpat noturīga ir ļaužu vēlme darināt jaunvārdus, piemēram, ir ierosinājums "slamu jeb slam poetry" pārdēvēt par "bliezmi".

2016.gada spārnotā teiciena kategorijā pamanīts, piemēram, izteikums: "Izmantojām vēlēšanos vienam otram palīdzēt," (LTV1 sporta ziņas, 04.07.2016).

Tā dēvēto savārstījumu vienmēr ir daudz, un tur ir, ko šķetināt: "Gaļas, zivju un mājputnu gaļas pārtikas produktu izstrādājumi", "Tas būtu neprāts - neizmantot šo iespēju neaizņemties, lai nebūtu iespējas neatdot aizņēmumu", "Vai tu zini, kas palīdz atgriezt suni mājās?", "Ēdot kāpostus, jūsu zīdainis saņems vērtīgas minerālvielas" vai: "Pareizi rūpējoties par savu dzīvnieku, trusis var nodzīvot līdz pat 10 gadu vecumam."  

Pieteikumi līdz 10.janvārim jāsūta uz e-pasta adresi [email protected] vai pa parasto pastu: RLB Latviešu valodas attīstības kopai, Merķeļa ielā 13, Rīgā, LV-1050.

Janvāra nogalē Rīgas Latviešu biedrības namā žūrijas locekļi un RLB pārstāvji paziņos rezultātus un pastāstīs, ko aptauja liecina par mūsdienu latviešu valodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti