Dienas ziņas

Trešdaļa Latvijas internetveikalu nemaksā nodokļus

Dienas ziņas

Jauniešiem māca izdzīvošanas prasmes

Usmas baznīcai - 80

Usmas baznīca - Kurzemes koka celtniecības pērle

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ja šodien kāds norunātu tikšanos pie Usmas baznīcas, tad noteikti vajadzētu precizēt - tieši pie kuras: pie tās, kas Rīgā, tās, kas Kuldīgas novada Rendas pagastā, vai pie tās, kas Ventspils novada Usmas pagastā? Visām nosaukums gūts no Usmas ezera, kura krastos dažādos laikos dievnami būvēti. Usmas baznīcai Rendas pagastā  nupat draudze nosvinējusi 80 gadu jubileju.

Starp rudenīgajiem toņiem Rendas pagasta lauku ceļa malā ieslēpusies maza baznīciņa. Tas ir Usmas Svētā Pētera dievnams, kas pēc Paula Kundziņa un Pētera Ārenda projekta uzcelts 1936.gadā.  Draudze to saņēma dāvinājumā, jo tās iepriekšējo baznīcu, kas šai vietā bija no 1704.gada, Latvijas valsts atzina par tik unikālu, ka to pārveda uz tolaik jaunizveidoto Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja Kurzemes sētu Rīgā.

Padomju laikos Usmas baznīca bija palikusi novārtā, arī pašas draudzes vairs nebija. Kad Latvija atguva brīvību, bija iecere šo ēku pārcelt uz Usmas ezera otru krastu Ventspils novadā, kur bija izveidojusies jauna draudze un bija bez dievnama. Par to ieinteresējās arī Ventspils Jūras zvejniecības brīvdabas muzejs. Tas lika rendeniekiem sasparoties un neatdot savu dievnamu citiem otrreiz.

"2003.gadā iesniedzām papīrus, lai reģistrētu draudzi, bija problēmas ar vārdu, jo Usmas draudze jau pastāvēja, mūs tikai 2005. gadā reģistrēja, jo domāja, ka te nekas nebūs," tagad stāsta Usmas Sv. Pētera draudzes mācītāja pienākumu izpildītāja Agrita Staško.

Draudzes locekle Daina Sileniece atceras: "Draudzīti atjaunoja tad, kad te vispār nekā nebija - bija smiltis, noturējām dievkalpojumu, bija uzikti dēļi kapličai, vienīgā atslēga durvīm bija akmens."

Tā bija Usmas baznīcas atmoda, kad cilvēki nesavtīgi dievnama atjaunošanā piedalījās ar to, kas viņiem pieder, vai ar to, ko viņi prot – pašu spēkiem un saviem personīgajiem līdzekļiem. Iespējams, tāpēc te ir vieta, kur ir īpaša aura. Un lai arī draudze nav liela – ap 30 cilvēkiem -, ne viens vien mēro ceļu arī no Rīgas un Talsiem, arī talseniece Baiba Demberga:

"Te ir tā māju sajūta, te ir tā, ka tu ienāc, visi smaida, ir draudzīgi, arī sludinātāja māk uzrunāt ikvienu."

Usmas Svētā Pētera baznīca apvieno koka celtniecības tradīcijas ar vecā dievnama siluetu. Un līdz mūsu dienām arī šī baznīca kļuvusi par aizsargājamu un tiek dēvēta par pagājušā gadsimta 30.gadu latviskās arhitektūras un Kurzemes koka celtniecības pērli.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti