Panorāma

Andrejs Žagars. In memoriam

Panorāma

Eiropas Parlamenta deputātu imunitāte

N. Ušakovs un A. Ameriks dodas uz Eiropu

Ušakovs un Ameriks paziņo par kandidēšanu EP vēlēšanās

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs ("Saskaņa") un bijušais vicemērs Andris Ameriks ("Gods kalpot Rīgai") otrdien oficiāli apstiprināja Latvijas Televīzijas ziņoto, ka kandidēs Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

ĪSUMĀ:

  • Ušakovs un Ameriks startēs EP vēlēšanās.
  • Ušakovs lēmumu pieņēmis, sekojot līdzi valdošās koalīcijas darbam.
  • Pēdējais piliens viņam bijis Saeimas mēģinājums atņemt rīdziniekiem atlaides.
  • Ušakovs vēl konkrēti neatbildēja, ko darīs EP, bet "vēlas aizstāvēt to, ko [Rīgā] darījuši kā komanda".
  • Ušakovs noliedza, ka kandidēšana saistīta ar "Rīgas satiksmes" korupcijas lietu.
  • Ameriks piebilda, ka EP vēlēšanas būs arī iespēja pārbaudīt sabiedrības atbalstu.
  • Bijušais kandidāts Vj.Dombrovskis EP vēlēšanās nestartēs.
  • Par "Saskaņas" sarakstu lems ceturtdien.
  • GKR kandidēšanai deleģēs arī domnieku Turlo un profesori Ausmu Cimdiņu.

Ušakovs uzsvēra, ka kandidēšana viņam būs liels izaicinājums un trīs mēneši līdz vēlēšanām būs viņam grūtākais posms politiskajā karjerā. Par piedalīšanos EP vēlēšanās Ušakovs sācis domāt pēc 13. Saeimas vēlēšanām un to rezultātiem, vērojot valdības veidošanas lēno gaitu. Sākotnēji viņš neesot vēlējies startēt vēlēšanās Eiropas mērogā, bet pēdējais piliens bijis Saeimas otrajā lasījumā pieņemtā likuma redakcija, kas paredz visiem Latvijas iedzīvotājiem nodrošināt vienādas priekšrocības.

Iepriekš minēto priekšlikumu Ušakovs uzskata par prettiesisku un EP vēlas izmantot kā tribīni, lai šādus lēmumus valstī nevarētu pieņemt.

Tāpat viņš teica, ka "Eiropas Parlamenta līmenī vēlas aizstāvēt to, ko [Rīgā] darījuši kā komanda".

Līdzšinējo "Saskaņas" politiku raksturo rūpes par cilvēkiem, nedalot viņus pēc nacionālās piederības, reliģiskās pārliecības vai politiskajām simpātijām, informēja partijā. "Sociālais atbalsts, pabalsti, bezmaksas braukšana, brīvpusdienas. Nebijušas investīcijas skolās, bērnudārzos, parkos, sporta kompleksos, māju pagalmos, atpūtas zonās, poliklīnikās, slimnīcās, pašvaldības dzīvokļos," šādu uzskaitījumu par paveikto piedāvā "Saskaņa".

Ušakovs gan nevarēja atbildēt uz žurnālistu jautājumiem, ko tieši darīs EP, jo pašlaik viņam jātiekot galā ar situāciju Rīgā, lai "komanda varētu visus izdarītos darbus saglabāt, turpināt un tālāk cīnīties".

Politiķis noraidīja, ka viņa vēlme kandidēt uz amatu Eiropā saistīta ar "Rīgas satiksmes" korupcijas lietu. "Ja man būtu problēmas ar "Rīgas satiksmi", ar to krimināllietu, es lēmumu par atkāpšanos droši vien pieņemtu nekavējoties jau pēc visa notiekošā," uzsvēra Ušakovs.

Nils Ušakovs
00:00 / 01:23
Lejuplādēt

Viņš EP deputāta darbu arī vēloties padarīt par sabiedrības uztverē nozīmīgu, parādot, ka tas nav tikai darbs ar papīriem.

Ameriks papildināja Ušakova teikto, sakot, ka, ņemot vērā Rīgas domei izteiktos pārmetumus, ļoti svarīgi būs arī saņemt sabiedrības atbalstu.

"To var izdarīt, tikai piedaloties vēlēšanās. Politiķim saņemot šo atbalstu, ir skaidrs, ka viņa piedāvātie darbi un idejas ir ar sabiedrības atbalstu," norādīja Ameriks.

Andris Ameriks
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Abi politiķi skaidroja, ka Rīgas domes "Saskaņas" frakcijas un partijas "Gods kalpot Rīgai" valde vērsās pie "Saskaņas" valdes, aicinot sarakstā iekļaut kandidātus "Saskaņas" sarakstā EP vēlēšanām.

Ameriks apstiprināja, ka "Gods kalpot Rīgai" valde otrdien vienbalsīgi nolēma, ka partija slēgs līgumu ar "Saskaņu" par savu kandidātu deleģēšanu. "Gods kalpot Rīgai" no savas partijas kandidēšanai deleģēs arī Rīgas domnieku Daini Turlo un profesori Ausmu Cimdiņu.

Savukārt "Saskaņas" valdes iepriekš EP vēlēšanām izvirzītais Vjačeslavs Dombrovskis vēlēšanās nestartēs. Pēc Ušakova teiktā, abiem bijusi saruna, ka Dombrovskis paliks turpināt partijas iesākot darbu Latvijā un Rīgā.

"Partijas interesēs ir, lai būtu spēcīgi kandidāti. Ja viens aiziet uz Briseli, tad man ir jāpaliek šeit," komentēja Dombrovskis.

Lēmumu par saraksta apstiprināšanu "Saskaņa" pieņems ceturtdien, 28. februārī. Tad taps arī skaidra kandidātu secība sarakstā. Savukārt jautāts par to, kurš pārņems Rīgas mēra amatu, Ušakovs atbildēja, ka visi ar Rīgas domes struktūru saistītie jautājumi tiks pieņemti pēc 26. maija - pēc EP vēlēšanām. Savukārt par izmaiņām "Saskaņas" vadībā lems partijas kongresā 8. jūnijā.

Lai arī izskanējis, ka nākamā Rīgas mēre varētu būt Baiba Rozentāle, "Saskaņas" biedru vidū šāda iespējamība tiek noraidīta, jo viņai trūkstot ne tikai specifisku zināšanu, bet arī autoritātes domnieku vidū.

Jautāts par to, kas vadīs Rīgas brīvostu, ja Ameriks kļūs par EP deputātu, politiķis atbildēja, ka par šo jautājumu diskusijas vēl nav bijušas.

KONTEKSTS:

Dombrovskis jau otrdien pa dienu Latvijas Radio pauda, ka savu kandidatūru EP vēlēšanās atsauks, ja Ušakovs tajās būs gatavs startēt.

25. maijā visas Eiropas Savienības balsstiesīgie iedzīvotāji dosies pie vēlēšanu urnām, lai vēlētu jauno Eiropas Parlamentu.  No Latvijas tiks ievēlēti astoņi EP deputāti.

Kandidātu sarakstu iesniegšana EP vēlēšanām notiks no 2019. gada 6. līdz 21. martam.

Iepriekš Ušakovs pauda – viņš savu politisko karjeru ar EP šobrīd nesaista.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt