De Facto

Ieskats 23. decembra «De Facto» tematos

De Facto

Straume: aiz iepirkumu sadārdzinājumiem slēpjas kukuļi

«Rīgas satiksmes» lieta tricina RD

Ušakovs negrasās izvērtēt Rīgas domes struktūru saiknes ar Martinsonu

“Rīgas satiksmes” krimināllieta pamatīgi satricinājusi Rīgas domi. Ilggadējā vicemēra Andra Amerika atkāpšanās no amata, politiķu un juristu diskusijas par iespējamo Rīgas domes atlaišanu, arī bažas par “Rīgas satiksmes” finanšu situāciju un projektu nākotni.

Tikmēr joprojām aiz restēm ir vēl pieci lietas ietvaros ar tiesas lēmumu apcietinātie. Arī uzņēmējs Māris Martinsons, kuram, kā apgalvo viņa advokāts, izmeklētāji nemaz neesot pavaicājuši, vai viņš atzīst savu vainu. Martinsona vārds jau iepriekš tika saistīts ar vairākiem Rīgas pašvaldības projektiem, tomēr izvērtēt tos Rīgas domes vadība vismaz pagaidām neplāno, vēsta Latvijas Televīzijas raidījuma “De facto”.

Ameriks sācis labāk atcerēties Minskas tikšanos ar Martinsonu

“Es par šo jautājumu domāju no tā brīža, kad man jūs pirmo reizi pajautājāt [otrdienas, 11.decembra, vakarā]. Un pagājušonakt es vēlreiz ļoti nopietni domāju, es piezvanīju maniem kolēģiem vēl no rīta pat, un es teicu, ka es šādu lēmumu esmu pieņēmis,” tā savu pēkšņo atkāpšanos no Rīgas vicemēra amata pirmdienas rītā pamatoja partijas “Gods kalpot Rīgai” vadītājs Andris Ameriks.

No politiķa skaidrotā var secināt, ka pie vainas lielā mērā bijuši žurnālistu jautājumi par korupcijas apkarotāju veiktajām kratīšanām viņa kabinetā un dzīvesvietās, kā arī par viņa saiknēm ar Māri Martinsonu, kurš ir viena no centrālajām aizdomās turētajām figūrām “Rīgas satiksmes” lietā.

Ameriks šonedēļ arī labāk atcerējās, ka pērnvasar vienlaikus ar Martinsonu bijis kādā restorānā Minskā, jo uzņēmējs viņu uzaicinājis uz vakariņām, taču tas neesot nekāds noziegums. Iepriekš Ameriks tikšanās apstākļus atminēties nespēja.

Ameriks pēdējo nedēļu laikā vairākkārt uzsvēris, ka kopīgu biznesu ar Martinsonu viņam nekad neesot bijis.

Amerika sievas darbiniecei ar Martinsonu saistīti darījumi

Tomēr ar Martinsonu saistīti darījumi ir bijuši politiķa sievas Gintas Amerikas uzņēmuma ilggadējai darbiniecei Ainai Āriņai. Kopš 2010.gada Ginta Amerika un Āriņa kopā darbojas adījumu ražotāja SIA “Ameri'' valdē. Iepriekš firmas īpašniece bija Amerika, taču nu jau gadu saimniece ir Āriņa.

Pirms trīs gadiem Āriņa nodibināja SIA “A. AriNO” un caur to jau dažas nedēļas vēlāk kļuva par 10 procentu īpašnieci SIA “NM2”. Šī uzņēmuma valdes loceklis bija Māris Martinsons, bet viens no līdzīpašniekiem – viņa dēls Mārcis. Caur “NM2” Āriņa gandrīz divus gadus bija līdzīpašniece SIA “Vaiņodes krasti”, kas “Latvijas valsts mežiem” iznomāja neilgi pirms tam Vaiņodes ielā uzbūvēto biroju ēku.

Kā līdz tam ar šuvēju uzraudzīšanu saistītā Āriņa izdomāja iesaistīties nekustamo īpašumu biznesā ar Martinsonu ģimeni un vai tajā kāda loma bija Ameriku pārim? Uz “De facto” zvaniem viņa neatbildēja, vien īsziņā atrakstīja, ka savos lēmumos par biznesa darījumiem konsultējoties ar profesionāliem biznesa konsultantiem.

Andris Ameriks, vaicāts, vai pazīst Āriņu, kas ilgus gadus strādā kopā ar viņa sievu, norādīja: “Nē, personīgi nav nekādas tādas attiecības bijušas. (..) Ziniet, man sieva nodarbojas ar saviem darbiem - un ada, un šuj, un vēl kaut ko dara. Es nodarbojos ar saviem darbiem. Es viņas ofisā un viņas biznesos nejaucos.” Ja ticēt Amerikam, tad šī iespējamā viņa un Martinsonu ģimenes saikne ir vien kārtējā sagadīšanās, par kuru viņam nekas nebija zināms.

Ušakovs izvērtēt domes struktūru saistības ar Martinsonu negrasās

To, ka Martinsonu ir saticis visai bieži, nenoliedz jaunais Rīgas vicemērs, Amerika partijas biedrs Oļegs Burovs. Viņš līdz pagājušajām pašvaldību vēlēšanām vairākus gadus vadīja Rīgas domes Īpašuma departamentu, kas ir regulārs būvdarbu konkursu rīkotājs.

"Īpaši tad, kad viņš bija būvkompānijas “Velve” īpašnieks un es viņam pats personīgi zvanīju un saucu uz būvobjektiem, kad es redzēju, ka tas temps un darbu kvalitāte ir neapmierinoši,” tikšanās ar Martinsonu skaidro Burovs. “Par to, kas ir firmas īpašnieks, ko un kā viņš dara, lai interesējas citas institūcijas. Mani interesē, lai, noslēdzot līgumu, viss ir godīgi, nav nodokļu parādu un no būvniecības procesa interesē termiņi un būvniecības kvalitāte.”

“De facto” vairākkārt ir vēstījis par to, ka iespējamās saiknes ar Martinsonu bijušas saskatāmas vairākos Rīgas domes struktūru iecerētos projektos – ne tikai viņa bijušo būvfirmu dalība renovācijas un būvdarbu konkursos. Piemēram, “Rīgas siltums” un šķeldas katlu māja, “Rīgas satiksmes” un “Rīgas gaismas” plāns par viedo autostāvvietu lietotni.

Tomēr Rīgas mērs Nils Ušakovs nesteidz apgalvot, ka auditēt vajadzētu arī visus šos uzņēmumus: “Pārbaudīt visus iepirkumus visā pašvaldības mērogā, manuprāt, tā būtu arī neuzticības izteikšana visām citām valsts iestādēm, kas pārsvarā pārbauda visu, kas saistīts ar iepirkumiem, sākot no IUB [Iepirkumu uzraudzības birojs].”

Ušakovs pats Māri Martinsonu galvenokārt saticis ar sportu saistītos pasākumos vai būvobjektos, kuros strādājušas viņa būvkompānijas. “Protams, nu kā – kurš gan nepazīst Māri Martinsonu?” komentē Ušakovs.

Tomēr vaicāts, vai ar Martinsonu bijušas arī ne tik formālas tikšanās, piemēram, kafejnīcās, ārzemju braucienos vai pirtīs, Rīgas mērs atzīst: “Es varu pateikt, es nu varbūt vienu reizi pa šiem desmit gadiem esmu apēdis ar viņu pusdienas. Varbūt. Nu, tā man liekas. Nu, kolēģi, vēlreiz, jūs varat pārbaudīt visus fotoarhīvus. Es nekautrējos no saviem paziņām, tas ir viens. Un man īpaši nav ko slēpt, tas ir divi.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti