Upītē darina maskas un gatavojas svētku ķekatu gājienam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viena no Ziemassvētku tradīcijām ir ķekatu gājieni. Tie sākas jau ap Mārtiņiem un beidzas ap Meteņiem. Latgalē Viļakas novada Upītes ciemā maskotu gājienu uz kaimiņu un citu ciematnieku mājām dēvē par iešanu čigānos, kas parasti notiek laikā no Ziemassvētkiem līdz Jaunajam gadam. Galvenais šī pasākuma atribūts ir maska un labs garastāvoklis.

Pirmssvētku nedēļā pa vakariem Upītes bibliotēkā pulcējās masku darbnīcas dalībnieki.  “Tas ir cilvēks ar lielu muti un acīm,” par savu masku stāsta viena no darbnīcas dalībniecēm Matilde. Viņas multfilmu varones tēlu papildinās balta kleita.

Upītē darina maskas un gatavojas svētku ķekatu gājienam
00:00 / 04:52
Lejuplādēt

Čigānos gājēju maskas ar gadiem mainās.

Vecvectēvu laikos pietika ar uz otru pusi apmestu kažoku un palagā tērpušos nāvi ar izkapti, bet tagad starp čigānu personāžiem savu vietu atraduši arī datorspēļu un multfilmu varoņi.

Arī Miķelis gatavo masku, kādas nebūs nevienam citam, un ar nepacietību gaida dienu, kad kopā ar lielākiem bērniem un vecākiem pirmo reizi varēs doties čigānos.

Savukārt Kate, kura mācās Rēzeknē, atnākusi uz bibliotēku, lai palīdzētu mazākiem bērniem gatavot maskas. Šogad čigānos ejot, viņa izmantos pagājušajā gadā tapušo kaķa masku.

“Sākumā, pirms došanās čigānos mēs gatavojam maskas. Tad mēs tajā dienā ejam no mājas uz māju, uzdziedam gan vieni paši, gan ar māju saimniekiem, un tad mūs arī uzcienā. Mēs savā veidā radām svētku sajūtu iedzīvotājos,” atklāj Kate.

Viļakas novada Upītes ciemā dzīvo aptuveni 100 cilvēki, un liela daļa no viņiem ikdienā runā latgaliski.

Nemateriālās kultūras mantojuma centra darbiniece Ligita Spridzāne uzsver, ka folkloras ciemā Upītē tiek svinēti arī gadskārtu svētki.

“Mēs šodien strādājam jau trešo dienu. Maska, ko gatavojam kopā ar bērniem, jau ir tapusi. Sākumā mēs pamatnīti taisījām. Tad, kad bija gatavas formas, sākās darbs ar avīžu slapjo masu. Avīzes mēs saplēšam gabaliņos, izmērcējam ūdenī un tad pievienojam PVA līmi, lai tā masa labāk pakļaujas veidošanai un nelīp pie iepriekšējās kārtas, bet veido cietu pamatni”, par papjēmašē maskas tapšanu stāsta Ligita, piebilstot, ka maskas vislabāk gatavot uz trīslitru stikla burkas.

“Triju litru burka ir daudz maz galvas lielumā. Var jau likt uz baloniem, uz bumbām, taču stikla burka ir cieta un sejas maskas izgatavošanai piemērota,” saka Ligita.

Pirmssvētku nedēļā nelielais Upītes ciemats pošas lielajam notikumam. Folkloras kopas “Upīte” vadītājs Andris Slišāns uz sarunu ierodas, kā pats jokojot saka, no staba nokāpis.

Vakara tumsā tiekot karinātas spuldzīšu virtenes, bet eglītes vietā šogad, saudzējot meža zaļo rotu, plānots uzstādīt svētku instalāciju.

Andris stāsta, ka lielākais pasākums, kas Upītē notiek pēc Ziemassvētkiem, ir karnevāls. Tas ciematā notiek vēl no pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem un ir pirmais un vienīgais pasākums, kas te dzīvo tik ilgi. Uz karnevālu cilvēki nāk ar paštaisītām maskām.

Taču ne mazāk interesanta tradīcija, kurā noteikti tiek iesaistīti arī dažāda vecuma bērni, ir iešana čigānos.

“Kad mēs bijām mazi, mēs čigānos gājām ar mammu. Skolā bija etnogrāfiskais pulciņš, folkloras kopa. Arī tad skolā tika gatavotas dažādas maskas, gan papjēmašē, kā pašlaik, gan no salmiem, gan no klūdziņām vai papīra. Staigājām pa Upītes ciemu, blakus ciemiem. Tiesa, uz kādu laiku tā staigāšana čigānos bija pazudusi, bet tagad atkal atdzimusi.

Tagad pat izpušķojam mašīnu, lai aizbraukt kaut kur tālāk,” stāsta Andris.

Upīte nav parasta vieta. Sākot ar 2015.gadu te ir izveidots Nemateriālās kultūras mantojuma centrs "Upīte", kas sastāv no trīs struktūrvienībām - Upītes Tautas nama, Upītes bibliotēkas un Ontona Slišāna Upītes Kultūrvēstures muzeja. Te aktīvi darbojas pašdarbnieki.

Arī ciema ikdienas dzīve nav ieslīgusi rutīnā. Savukārt maskotais gājiens ir vēl viens apliecinājumiem tam, ka svētkus un to sajūtu var radīt arī paši, bez lieliem naudas ieguldījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti