Universitātes slimnīcas samazinās plānveida pakalpojumu apjomu

Saistībā ar "Covid-19" izplatību tiks samazināts atsevišķu plānveida veselības aprūpes pakalpojumu apjoms Latvijas klīniskajās universitātes slimnīcās. Šādu lēmumu piektdien, 13. martā, pieņēma Valsts operatīvā medicīniskā komisija (VOMK), informēja Veselības ministrijā (VM).

Klīniskās universitātes slimnīcas nesamazinās dzīvību glābjošās operācijas, kā arī saglabās pakalpojumus, kuriem nepieciešams nodrošināt terapijas nepārtrauktību, tai skaitā hematoloģija, ķīmijterapija un orgānu aizstājējterapija sniegšanu. Pārējos plānveida veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcas samazinās, īpaši dzīves kvalitātes uzlabošanas operācijas, piemēram, operācijas pēc traumām.

Tāpat, lai būtu iespējams nodrošināt pacientu ar "Covid-19" uzņemšanu universitātes slimnīcās, mainīta hospitalizācijas kārtība. Attiecīgi pacientus vairāk novirzīs uz zemāka līmeņa ārstniecības iestādēm, kā arī pacienti, kuriem tiek pabeigta akūta ārstēšana universitātes slimnīcā, tiks pārvesti uz reģionālajām un lokālajām daudzprofilu slimnīcām. Šajā gadījumā maksa par to netiks iekasēta. Tas ļaus samazināt noslodzi lielajām slimnīcām. Tāpat būs gadījumi, kad Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi pieņems lēmumu sazināties ar ģimenes ārstu, lai pacienta ārstēšanu nodrošinātu mājās.

VM ir vienojusies ar "Centrālo laboratoriju" un "E.Gulbja laboratoriju", kurās arī varēs veikt valsts apmaksātas analīzes un analīžu paraugu pārbaudi, ja persona būs atgriezusies no "Covid-19" skartajām teritorijām un būs saslimšanas simptomi.

Tāpat kā iepriekš, ja cilvēks ir atgriezies no "Covid-19" skartajām teritorijām un parādās saslimšanas simptomi, ir jāzvana 113, un dispečeri sniegs konkrētas norādes rīcībai. Savukārt, ja ir jautājumi par "Covid-19", personām jāzvana uz Slimību profilakses un kontroles centra informatīvo tālruni 67387661.

NMPD direktore Liene Cipule preses konferencē pastāstīja, ka kopš šodienas ir būtiski palielinātas analīžu nodošanas iespējas iedzīvotājiem, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar "Covid-19". NMPD ārkārtas tālruņa dispečeriem ir iespēja  pacientus novirzīt arī uz mobilo analīžu nodošanas punktu. Tas atrodas Latvijas Infektoloģijas centra teritorijā un tā darbību nodrošina NMPD mediķi.

Analīzes šajā punktā nodot varēs doties tikai tad, ja pacients iepriekš būs piezvanījis uz ārkārtas tālruni 113, kur izvērtēs pacienta stāvokli un būs pieņemts lēmums par iespēju veikt analīzes mobilajā punktā. Lai mazinātu slimības izplatības risku, bez iepriekšējas pieteikšanās un bez saslimšanas simptomiem uz analīžu nodošanas punktu doties nedrīkst. Tas nozīmē, ka analīzes šajā punktā veic tikai tām personām, kuras ir atgriezušās no "Covid-19" skartajām valstīm un kurām ir saslimšanas simptomi, un iepriekš ir piezvanīts 113.

Savukārt Valsts asinsdonoru centra (VADC) direktore Egita Pole uzsvēra, ka dienests savu darbu turpina, tāpēc veseli cilvēki ir aicināti turpināt ziedot asinis. Viņa aicināja arī pašvaldības un uzņēmumus neatteikt VADC izbraukuma vizītes, jo būtiski ir uzturēt nepieciešamo asins komponentu krājumu īpaši gatavojoties lielākam saslimstības pieaugumam, kad krājumu papildināšana var būt apgrūtināta.

KONTEKSTS:

Lai ierobežotu koronavīrusa "Covid-19" izplatību, Latvijas valdība ceturtdien, 12. martā, nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju līdz 14. aprīlim, tostarp uz laiku slēgt skolas un aizliegt lielos pasākumus. Latvijā līdz piektdienai, 13. martam, jaunā koronavīrusa izraisītā slimība "Covid-19"  apstiprināta 18 cilvēkiem.

Ieteikumi un rekomendācijas, biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par koronavīrusa izraisīto uzliesmojumu pieejami Veselības ministrijas tīmekļvietnēSlimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē, kā arī IZM tīmekļvietnē.

Covid-19 koronavīrusa
izplatība Latvijā
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti