Panorāma

Migrantu krīze kopā ar informatīvo karu

Panorāma

Panorāma

Unikāla operācija ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē

Unikāla operācija Latvijā: Ārstu komanda izoperē aknu audzēju, kas bija sasniedzis sirdi

18. novembrī tradicionāli tiek piešķirts arī valsts augstākais apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordenis. Lai gan kovida apstākļos pati pasniegšana nenotiek, par Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieku šoruden iecelts arī Latvijas Onkoloģijas centra Onkoķirurģijas nodaļas vadītājs Armands Sīviņš. Var teikt, ka viņam novembris ir dubulti zvaigžņots, jo tikko Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) kopā ar Latvijas labākajiem sirds un asinsvadu ķirurgiem veikta pasaulē ļoti reta operācija – ārstu komanda izoperēja aknu audzēju, kas bija sasniedzis arī sirds labo priekškambari.

Pacients sūdzējās par elpas trūkumu. Izmeklējums uzrādīja neticami lielu audzēju aknā. Metastāžu nebija – tas deva cerības. Latvijas Onkoloģijas centra ārstam Armandam Sīviņam bija skaidrs, ka operācijā jāpiedalās arī asinsvadu un kardioķirurgiem.

Viens zvans Pēterim Stradiņam uz "stradiņiem", un viss notika.

"Ja viņu neoperētu, viņam būtu ļoti augsts risks nomirt no trombembolijas. Jo tas audzēja trombs milzīgais, kas kā čūska aizgāja līdz sirdij, varēja atrauties, un tas beigtos dažu sekunžu laikā," sacīja Sīviņš.

Operācija ilgusi deviņas stundas.

Asociētais profesors, PSKUS aknu ķirurgs Artūrs Ozoliņš teica: "Šī aknas daļa tika noņemta nost, tad profesora Stradiņa vadībā jau ar atvērtu krūškurvi nonāca līdz sirdij, un tad jau pieslēdzas mākslīgā asinsrite un sirds ir apstādināta. Un tad pieslēdzās dakteris Gediņš."

PSKUS asinsvadu ķirurgs Mārcis Gediņš skaidroja: "Izplānot to visu tā, lai pacients, neskatoties uz milzīgo traumu, arī izdzīvo un aiziet mājās. Mans etaps ir pēdējais, kad atbrīvo sirdi, mēs varam izņemt visus ar vēzi pildītos trombus."

PSKUS Sirds ķirurģijas centra vadītājs Pēteris Stradiņš teica: "Visas sarežģītākās operācijas, kas pēdējā laikā Latvijā ir notikušas, ir nodrošinājusi Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un reanimatoloģijas brigāde, un tas bija izšķiroši, jo operācijas laikā bija liels asins zudums, 10 litri, un to kompensēt un pareizi laicīgi kompensēt ir būtiski."

Pasaulē veiktas aptuveni 20 šādas operācijas. Ne visas ar laimīgām beigām.

"Man ir milzīgs gandarījums, ka divi Latvijas medicīnas flagmaņi – RAKUS un "stradiņi" – varēja sakomunicēt," teica Ozoliņš.

Bet Sīviņš norādīja: "Unikāli! Pirmo reizi! Un tādā brigādē bija liels prieks un gods kopā operēt."

Saņemot valsts augstāko apbalvojumu – Trīs Zvaigžņu ordeni – šīs operācijas iniciators ir pieticīgs: "Ir daudzi, kas būtu pelnījuši šādu pašu apbalvojumu. Ir daudzi ārsti, kas iegulda savu dzīvi un sevi lietā, ko mēs darām katru dienu."

Balva ir arī pacienti, kuri pēc tik smagām operācijām atlabst un dodas mājās. Tā notika arī šoreiz.

"Vislielākais prieks, ka pacients ir sveiks un nosacīti vesels, un dzīvo aktīvu dzīvi," teica Gediņš.

Pacients Latvijas dzimšanas dienu sagaida, sākot rehabilitāciju. Mediķi atvēl mirkli kopīgam foto. Un viss. Jāturpina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti