Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Kā tapa valodu šķirkļi enciklopēdijai

«Un tagad tu mīli Lāsmu!» - Nacionālajā enciklopēdijā ierunā svešvalodas

"Un tagad tu mīli Lāsmu!" - šie gandrīz ikoniskie vārdi nu būs ne tikai filmā un cilvēkiem uz mēles, bet arī enciklopēdijā.

Tieši šis Dagnijas un Ērika strīds no filmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” tiks ierunāts daudzās pasaules valodās, lai mūsu Nacionālajā elektroniskajā enciklopēdijā dotu priekšstatu par to, kā tās skan. "Panorāmai" bija iespēja ieklausīties, kā strīds par hokeju un rokasbumbu skan lietuviski un lībiski.

Ne visi zina, ka “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” patiesībā ir Māras Svīres pirmais garais stāsts. Gandrīz precīzi pārcelts filmā. 

"Šis darbs man bija ļoti mīļš, jo es uzvedos nenopietni; parasti jau rakstnieki nopietni izturas pret savu darbu, man šis bija stāsts, pirmais lielākais darbs. Es atļāvos būt nenopietna, un man pat žēl, ka filmā nav iegājis Mirtas uzvārds Lejasblusa, jo es biju izdomājusi, ka viņai būs tāds uzvārds. Tas nav izdomāts, tāds patiešām Alūksnes pusē eksistē, bet režisoram gribējās, lai drusku solīdāk skanētu," stāsta Svīre. 

Nacionālās bibliotēkas ierakstu studijā darbinieki nebeidz smaidīt. Un visi klusiņām čukst līdzi, kad aktieri ierunā visiem tik labi zināmo filmas dialogu.

"Man bija no sākuma diezgan grūti skatīties, bet tagad, pēc tik daudz gadiem, es diezgan atsvešināti skatos, kā no malas. Protams, kad atceras visu to uzņemšanu un atmosfēru, tā ir cita lieta, bet es skatos kā skatītājs,'' saka Uldis Dumpis.

''Jā, man pat skolēni ir jautājuši, vai zinājām, ka būs ģeniāla filma, tas bija darba process, ļoti interesants, bet kārtējais darbs un neviens jau nedomāja par rezultātu," stāsta Olga Dreģe. 

Savukārt lībiešu valodā dialogu ierunājuši folkloriste Julgī Stalte un valodnieks Valts Ernštreits. Viņi saka – ja Dagnija un Ēriks būtu lībieši, runāšanas filmā būtu daudz mazāk:

"Viņi vairāk klusētu un vairāk spridzinātu ar acīm – mierīgāka tā filma būtu."

Savukārt lietuviešu Ēriks un Dagnija strīdētos skaļāk, saka Aurēlija Anužīte un Romualds Ražuks, kuru balsis skanēs pie enciklopēdijas lietuviešu valodas šķirkļa.

"Mums lietuviešiem tas emocionālais trakums vairāk piemīt, latvieši apdomīgi, rezervēti, lietuvieši sākumā izdara, tad domā, latvieši tik ilgi domā, ka bieži neizdara," saka Ražuks.

"Vienīgais, pie kā bija jāpierod, drusku klusāk runāt, to skaļumu nogriezt," saka Anužīte. Jautāta, vai lietuvieši ir skaļāki, viņa atbild apstiprinoši: "Jā, to es esmu ievērojusi, kafejnīcās ir šur, šur, šur, latvijā ir ssss."

Enciklopēdijas veidotāji iecerējuši šo dialogu ierakstīt ne tikai populārākajās Eiropas valstu valodās, bet pat sengrieķu un latīņu valodā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti