«Ulubele» īpašniekam negrib atdot nelikumīgi izņemtu suni; cīņā iesaistās policija, prokurors un tiesa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

14 mēnešus suns Ārčijs dzīvoja dzīvnieku patversmē "Ulubele", jo pašvaldības policijas ieskatā, īpašnieks neievēroja labturības prasības. Arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pārkāpumus konstatēja, taču atzina, ka suns jāatdod saimniekam, jo Ārčijs izņemts nelikumīgi. Patversme tam iebilda, un tad cīņā par suni iesaistīta tika policija, prokurors un pat tiesa.

«Ulubele» īpašniekam negrib atdot nelikumīgi izņemtu suni; cīņā iesaistās policija, prokurors un tiesa
00:00 / 05:56
Lejuplādēt

Latvijas Radio devās ciemos pie draudzīgā suņa Ārčija, kam rit jau divpadsmitais dzīves gads. Šobrīd Ārčijs mitinās Bauskas pusē. Suns jau pāris dienas ir mājās. Līdz tam gadu un divus mēnešus suns pavadīja patversmē "Ulubule", jo pērn 17. janvārī Ķekavas pašvaldības policija suni no Vello Tomes ģimenes izņēma. 

"Kā parasti no rīta pirms maiņas es aizbraucu uz savu īpašumu, kas mums ir nodedzis. Uz brīdi mums ir piešķirts citā vietā dzīvoklis, bet suns palika pie nodegušās mājas, jo viņš ir āra suns un, otrkārt, dzīvoklis mums ir piektajā stāvā, tāpēc mēs viņu nevarējām ņemt. Viņš nav dzīvokļa suns. Kā parasti, es sunim devu ēst, padzerties. Bija aptuveni mīnus divdesmit grādu sals, bet suns visus gadus tā ir dzīvojis, jo viņam aukstums īpaši neskādē. Viņš ir Bernes ganu suņa krustojums – pavilna viņam ir bieza. Atrodoties dežūrā, zvana mans kaimiņš un saka: "Tavs suns ir savākts." It kā par labturības pārkāpumiem suns ir aizturēts," teica Tome.

Tad Ārčijs nonāca dzīvnieku patversmē "Ulubele". Patversmes vadītāja Ilze Džonsone stāstīja: "Man zvanīja policija, ka cilvēki ziņo, ka suns ir kritiskā stāvoklī, vairākas dienas neceļas augšā. Policija kopā ar mūsu ķērāju brauca uz vietas novērtēt situāciju un lemt par Ārčija izņemšanu.

Nebija normālas suņa būdas – visa galva un kājas viņam bija nobrāzumos. Bija ļoti smags auss iekaisums un vistrakākais – asinīs bija asins parazīta invāzija, no kā, ja laicīgi neārstē, suns vienkārši nomirst."

Tome stāstīja, ka suņa labturības pārkāpumi esot krietni pārspīlēti. Īpašnieks pie Ārčija brauca vairākas reizes dienā un to regulāri baroja. "Kāpēc pēkšņi 6 kvadrātmetru voljers kļuva par mazu priekš mana suņa? Kaut gan arī – viņiem pašiem ["Ulubelei"] atrodas viens otrs suns mazāk par 5 kvadrātmetriem."

"Ulubele" suni īpašniekam neatdeva. PVD suņa "izglābšanā", kā to dēvē patversme, nepiedalījās.

Latvijas Radio: Kāpēc jūs nepiesaistījāt PVD, kad notika šī izņemšana?

Džonsone: PVD brīvdienās nestrādā. Un policija arī ir tiesīga pieņemt šādu lēmumu. Mūsu redzeslokā Ārčijs un viņa nepienācīgā turēšana mēs jau to zinājām vismaz mēnesi iepriekš.

Latvijas Radio: Kādēļ izņemšana notika brīvdienā bez PVD. To jau varēja organizēt darba dienā kopā ar PVD.

Džonsone: Ja cilvēkam tika atstāta informācija un viņš atzvana un saka, ka viss ir vislabākajā kārtībā, bet pēc mēneša jau zvana citi cilvēki un saka, ka suns ir apātisks un viņam steidzami ir nepieciešama palīdzība, nu tad, protams, zvans policijai.

PVD Ārčija izņemšanu atzina par nelikumīgu, jo suni pārvietoja bez nepieciešamajām atļaujām. Savukārt īpašniekam par labturības pārkāpumiem piemēroja naudas sodu – 300 eiro.

"Mūsu rīcībā bija tikai un vienīgi tā informācija, kuru bija konstatējusi un piefiksējusi pašvaldības policija. Un ar tiem faktiem mēs arī strādājām. Dzīvnieka pārvietošanas brīdī Pārtikas un veterinārais dienests tur nebija," teica PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vadītāja Mairita Riekstiņa.

Dzīvniekus drīkst izņemt tikai administratīvās lietvedības ietvaros. PVD pirms tam veic pārbaudi.

"Ja tiešām mēs redzam, ka dzīvnieku nevar atstāt tajā vietā, tad pirmais – mēģina noskaidrot šī dzīvnieka īpašnieku, ar viņu mēģina sazināties. Ja tādas iespējas nav, tad bez dzīvnieka īpašnieka klātbūtnes privātā teritorijā mēs varam iekļūt tikai vai nu ar tiesneša vai prokurora atļauju, vai dzīvnieka īpašnieka klātbūtnē," skaidroja PVD pārstāve.

Pirms nelikumīgās izņemšanas Ārčijs PVD redzeslokā nebija nonācis. Arī Tome stāstīja, ka nekad aizrādījumus par kādiem pārkāpumiem mājdzīvnieka turēšanā nebija saņēmis.

Pēc "Ulubeles" iniciatīvas PVD lēmumu apstrīdēja prokurors Gints Bērziņš. Patversmei šķita, ka saimniekam ir jāsaņem bargāks sods, tostarp jāliedz tiesības turēt suni.

Tad cīņa par Ārčiju nonāca līdz tiesai. Pirmās instances tiesa atstāja negrozītu PVD lēmumu, tādējādi atzīstot, ka suns ir atgriežams saimniekam. Tomēr Ģenerālprokuratūras prokurors nepiekrita lēmumam. Savukārt Rīgas apgabaltiesas Krimināllietu tiesas kolēģijas tiesneses nolēma atteikt ierosināt apelācijas tiesvedību, konstatējot, ka pirmās instances tiesa pamatoti atzinusi, ka PVD lēmums nav maināms.

Tome stāstīja, ka patversme sociālajos tīklos viņu esot zākājusi, tāpēc saimnieks piesaistītās uzmanības dēļ suni pārreģistrēja radiniekam. Tas bija pirms PVD galīgā lēmuma. Džonsone no "Ulubeles'' uzskata, ka dzīvnieka pārreģistrēšana esot ietekmējusi PVD lēmumu.

Pēc tiesas lēmuma, kas nav pārsūdzams, Ārčijam uz patversmi brauca pakaļ jaunais saimnieks. "Notika teātris. Atkal visa tā pati procedūra, atkal policija. Paldies dievam, ka bija kaut kādi PVD pārstāvji, kas piefiksēja, kādā veidā notiks suņa nodošana-pieņemšana. Jaunajam saimniekam it kā tika piestādīts rēķins par suņa turēšanu, par medicīniskajiem pakalpojumiem. Īsāk – naudas izspiešanas variants," stāstīja Tome.

Patversme prasīja īpašniekam segt suņa uzturēšanas izdevumus – 1015 eiro. Tomes ieskatā, "Ulubele" tik lielu interesi par suni izrādīja naudas dēļ. Viņaprāt, patversme Ārčija zagšanu bija plānojusi, jo mēnesi pirms suņa izņemšanas voljers tika uzlauzts. Īpašnieks noskaidroja, ka mājdzīvniekam čipu nolasījis patversmes vetārsts.

Šobrīd PVD solījies uzmanīt Ārčija labturības prasību ievērošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti