Dienas ziņas

Vai tiešām Latvijas piekrastē redzēts valis?

Dienas ziņas

Izgatavo mākslīgas zivju nārsta ligzdas

Kara bēgļi no Ukrainas sāk iepazīt Latviju

Ukrainas kara bēgļi sāk iejusties pagaidu mājās Ventspilī

Atbraukušie no Ukrainas sāk apzināties, ka karadarbība dzimtenē tik ātri nebeigsies un ir jāsāk iedzīvoties Latvijā. Liela nozīme turpmāk būs vietējiem iedzīvotājiem, mentoriem un darba devējiem, kas karā cietušos integrēs sabiedrībā un tradīcijās. 

Daudziem kara bēgļiem māju vietā ir drupas, draugi izbraukuši, darbavietas likvidētas. Ukrainas civiliedzīvotāju kara pieredze ir tik skarba, ka nepieciešama speciālista palīdzība, skaidroja psiholoģe Svetlana Fjodorova, kura, ierodoties Latvijā, sākusi darbu Ventspils 6. vidusskolā.

"Es domāju, ka šobrīd pēc šoka, pēc agresijas un nesapratnes stadijas ir jāiestājas pieņemšanai.

Un tas ir pats grūtākais. Pat es kā psiholoģe to vēl nespēju. Es to saprotu, bet nevaru. Cilvēkiem ir ļoti grūti, jo visi cerēja, ka tas ātri beigsies," stāstīja Fjodorova.

Pašlaik Ventspilī uzturas ap 500 iebraucēju no Ukrainas, kuri sameklējuši attālus radiniekus, draugus vai arī, neko nezinot par Latviju, kāpuši autobusā un nonākuši Ventspils Augstskolas kopmītnēs.

Visā Latvijā Ukrainas civiliedzīvotājiem muzeji šobrīd atvērti bez maksas. Ventspils pilī televīzija sastapa Irinu Saču. Abi viņas dēli ir pieteikušies karā kā brīvprātīgie, un sieviete  mieru atrod izstādēs.

"Ļoti interesanti! Tādas izstādes... Un kādi trauki! Es vispār esmu trauku cienītāja. Man patika, nākamreiz zināsim, kur iet," sacīja sieviete.

Savukārt Jana Boiko no Bučas bēga ar trīs bērniem un četriem kaķiem. Piedzīvotais Bučā ir šokējošs, sieviete ar dzīvību  riskēja vairākkārt. Pašlaik Jana pieteikusies bez pajumtes palikušo dzīvnieku glābšanas biedrībā kā brīvprātīgā. Tieši tādu sirdsdarbu viņa pirms kara ir darījusi Ukrainā. 

"Man bija tikai viens nosacījums. Es braukšu uz jebkuru valsti, kur mani pieņems ar maniem dzīvniekiem, maniem kaķiem.

Un Latvija teica: brauciet ar kaķiem. Ņemsim!" stāstīja Jana.

Eleonora Butenko ir māksliniece, kura pārpildītā evakuācijas vilcienā, sēžot bagāžas plauktā, izbrauca no Odesas pēc tam, kad sākās uzlidojumi. Lai nedomātu, Eleonora glezno. Lai arī izbraukusi ar vienu pasteļu krītiņu kasti, Ventspils mākslinieki sarūpējuši gan audeklus, gan krāsas.

Viņa pastāstīja: "Tāds skats ir manās mājās no loga! Tiešām. Osta. Krāni. Tieši tāds skats man ir mājās. Es pati esmu radošs cilvēks, un man ir ļoti viegli atrast kontaktu ar vietējiem iedzīvotājiem."

Ceturtdien, 14. aprīlī, Rīgā, tirdzniecības centrā ‘’Mols’’, atvērs ukraiņu mākslinieku darbu izstādi, Eleonora izstādē piedalīsies ar savu Ventspilī tapušo gleznu. 

Psihologi skaidro, ka, lai spētu aizmirst kara šausmas, ir jārada neatliekamo darbu saraksts, lai piespiestu sevi iziet no istabas, meklētu jaunu pieredzi un nekoncentrētos uz zaudējumiem un bailēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt