Ukrainas bērnu izglītība Latvijā: ar valodas barjeru un mainītām eksāmenu prasībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā mācības Latvijā sākuši vairāk nekā 1300 kara bēgļu bērni. Pašlaik daļa no viņiem cenšas atsākt neklātienes mācības Ukrainā. Vairums ukraiņu vēlas atgriezties mājās, tomēr neviens nevar prognozēt, kad tas varēs notikt. Tāpēc nozares ministrija un pašvaldības vasaras sākumā plānos ilgtermiņa risinājumus nākamajam mācību gadam. Savukārt pašlaik skolās iekārtotie ukraiņu bērni ir apmierināti. 

Ukrainas bērnu izglītība Latvijā: ar valodas barjeru un mainītām eksāmenu prasībām
00:00 / 03:24
Lejuplādēt

Latvijā pašlaik izglītojas vismaz 1343 Ukrainas civiliedzīvotāju bērni, aptuveni 200 mācās pirmsskolā. Lielākā daļa no kara bēgļu bērniem šobrīd izglītību apgūst Rīgā, kā arī Ventspilī, Jelgavā un Valmieras novadā, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē norādīja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece ("Konservatīvie").

"Uzņemšana notiek caur pašvaldību, kurā uzturas Ukrainas civiliedzīvotāji. Tiek saņemts valsts atbalsts 257 eiro mēnesī un 50 eiro vienreizējs maksājums mācību līdzekļu iegādei, sākot no pusotra gada vecuma. Tiem bērniem, kas uzņemti noslēguma klasēs, 9. un 12. klasē, tiks pielāgoti vērtējuma saņemšanas procesi šim mācības gadam, lai varētu pabeigt esošo izglītības pakāpi un pāriet uz nākamo," skaidroja ministre.

Latvijas izglītības sistēma spējīga uzņemt līdz 23 000 kara bēgļu bērnus, 4000 no tiem pirmsskolā. Likums par atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem noteic, ka nepilngadīgajiem izglītību nodrošina līdzvērtīgi kā patvēruma meklētājiem – to Latvija bez maksas nodrošina pirmsskolā un vispārējā izglītības posmā. Arī šo skolēnu ēdināšanu sedz no pašvaldību budžetiem. Nākamajā mācību gadā Ukrainas civiliedzīvotāju bērniem varētu piedāvāt arī interešu izglītības un sporta nodarbību iespējas.

Pašlaik top normatīvo aktu grozījumi, lai kara bēgļu bērniem izglītības posma noslēgšanai nebūtu spēkā prasība par obligāti iegūstamu gala vērtējumu latviešu valodā, Latvijas vēsturē un literatūrā, pastāstīja Valsts izglītības satura centra vadītāja Liene Voroņenko.

"Lai atbalstītu skolas, mēs nodrošināsim iepriekšējo gadu pārbaudes darbu tulkošanu ukraiņu valodā, kurus viņi varēs kārtot. Ja skola izvēlēsies šo stratēģiju, tad mēs arī finansēsim atalgojumu ukraiņu pedagogiem, kurus piesaistīs izglītības iestādēm un kuri varēs sniegt atbalstu vērtējumu izlikšanā," stāstīja Voroņenko.

Bēgļu ģimeņu atsauksmes ir pateicības pilnas par sniegto palīdzību, pedagogu un citu līdzcilvēku atsaucību. Bērni iejūtas skolās, lai arī brīžiem traucē valodas barjera, ko jaunieši cenšas pārvarēt ar saziņu angļu un krievu valodā, pastāstīja Valmierā izmitinātā ukrainiete Marina Rubailo. Izglītības un zinātnes ministrijas uzdevumā taps latviešu valodas apguves plāni bērniem un pieaugušajiem.

Daļā ukraiņu bēgļu ģimeņu bērni turpina izglītoties attālināti Ukrainas izglītības sistēmā. To komisijas sēdē atzina arī ukrainiete Lida Barnička, kura koordinē Ukrainas bēgļu atbalstu Kuldīgā.

"Pirmie iespaidi par skolu un bērnudārzu ir ļoti pozitīvi, pati esmu divu bērnu mamma. Zinu, ka ir vecāki, kuri nevēlas, lai bērni ietu latviešu skolā, jo mamma strādā tiešsaistē un uzskata, ka arī bērns var mācīties attālināti. Tādu gadījumu gan nav daudz.

Vēl viena no problēmām ir vietu trūkums bērnudārzos, tāpēc piecus gadus vecos bērnus ieskaita sagatavošanas grupā skolā. Uzskatām, ka tādā vecumā apmeklēt skolu ir par agru," stāstīja Barnička.

Kara bēgļi tic un cer uz iespējami drīzu situācijas normalizēšanos agresora skartajā Ukrainā, taču šobrīd Latvija jau gatavojas vairāk nekā 30 000 bēgļu uzņemšanai. Tas radīs papildu izaicinājumus un slodzi gan pašvaldībām, gan skolām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti