Ukrainas bēgļu izmitināšanai un ēdināšanai piešķir 7,7 miljonus eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No Krievijas sāktā kara bēgušo Ukrainas civiliedzīvotāju izmitināšanai un ēdināšanai Latvijā piešķirs 7,7 miljonus eiro no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, informēja Ekonomikas ministrija.

ĪSUMĀ:

  • Iepriekš Latvijas budžetā rezervēti 116,28 miljoni eiro dažādiem atbalsta pasākumiem Ukrainas bēgļiem.
  • Tostarp noteikts līdz 300 eiro atbalsts mēnesī mājsaimniecībām, ja dod pajumti Ukrainas kara bēgļiem. 
  • Tagad paredzēta arī nauda pašvaldībām, kas pašas izmitina Ukrainas bēgļus vai slēdz īres līgumus.
  • Attiecīgi izīrētājiem varēs piešķirt līdz 400 eiro mēnesī par mājokli, kurā izmitina bēgļus.
  • Izmitināšanai tūrisma mītnēs valsts gatava tērēt līdz 15 eiro diennaktī vienai personai.
  • Par Ukrainas bēgļu ēdināšanu varēs atvēlēt līdz 10 eiro vienai personai dienā.

Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?

 

  • Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
  • Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
  • Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
  • Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
  • Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
  • Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

Tā kā ir pārsniegts sākotnēji prognozētais Ukrainas bēgļu skaits Latvijā, valdība apstiprināja izmaiņas kārtībā, kādā Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā tiek nodrošināta izmitināšana un ēdināšana.

Izvēloties Ukrainas civiliedzīvotājam izmitināšanas veidu un vietu, pašvaldībām ir jāņem vērā viņu vajadzības un jāizvēlas ekonomiski visizdevīgākais atbalsta veids un vieta. Gadījumā, ja Ukrainas bēgļus brīvprātīgi nav izmitinājusi Latvijas mājsaimniecība, pašvaldībai ir pienākums organizēt izmitināšanu primāri vietvarai pieejamās telpās vai slēgt īres līgumu ar privātpersonu par mājokļa izīrēšanu.

Tomēr, ja iepriekš minētās izmitināšanas iespējas konkrētajā gadījumā nav iespējamas, pašvaldība varēs piedāvāt citas izmitināšanas vietas, piemēram, tūristu mītnes. 

Pašvaldība Ukrainas bēgļu izmitināšanai var slēgt īres līgumu ar izīrētāju, pirms tam veicot cenu aptauju jeb tirgus izpēti,

lai atlasītu ekonomiski pamatotāko pakalpojumu sniedzēju piedāvājumu. Tādā gadījumā pašvaldība maksās izīrētājam atlīdzību par mājokļa lietošanu 100% apmērā no pielīgtās īres maksas, kas ietvers visus ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītos maksājumus, tai skaitā komunālos maksājumus, bet ne vairāk par 400 eiro mēnesī par mājokli.

Savukārt, ja Ukrainas bēgļu izmitināšanai izmantos pašvaldības rīcībā esošas izmitināšanas vietas vai tūristu mītnes, šos izdevumus valsts segs 100% apmērā no izmitināšanas faktiskajām izmaksām, bet ne vairāk par 15 eiro par personu diennaktī.

Tomēr, ja pašvaldības teritorijā nav pieejamas izmitināšanas vietas, kas atbilst noteiktajām izmaksām, pašvaldība uz laiku (ne ilgāk par 7 diennaktīm) var izmitināt Ukrainas bēgļus vietās, kuru izmaksas pārsniedz regulējumā noteiktās izmaksas jeb 15 eiro par personu diennaktī. Šos izdevumus valsts segs līdz 30. jūnijam.

Tāpat kā līdz šim valsts segs pašvaldībām arī izdevumus, kuri tām radušies, nodrošinot Ukrainas bēgļu ēdināšanu, taču šīs izmaksas nedrīkstēs pārsniegt 10 eiro par personu dienā.  Līdz šim faktiskās izmaksas par nodrošināto ēdināšanu bija 8 eiro dienā par vienu personu. Tomēr, ņemot vērā pieaugošās pārtikas produktu un ēdināšanas pakalpojumu cenas, limits palielināts līdz 10 eiro.

Papildu finansējums minēto pasākumu īstenošanai 7 749 600 eiro apmērā tiks piešķirts no gadskārtējā valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem atbilstoši faktiski nepieciešamajam apmēram. Pārskats par attiecīgajā mēnesī sniegtajiem pakalpojumiem pašvaldībai būs jāiesniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, kas attiecīgi reizi mēnesī kompensēs šos izdevumus.

Paredzēts, ka jaunie izmaksu nosacījumi, kas būs jāņem vērā pašvaldībām, stāsies spēkā 25. maijā. 

KONTEKSTS:

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas sācies 24. februārī, Ukrainu pametuši vairāk nekā 5,8 miljoni cilvēku. Pēc oficiālajiem datiem Latvijā uzņemti vairāk nekā 26 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, galvenokārt sievietes un bērni.

Latvijas valdībā gatavojas Latvijā uzņemt ap 40 000 Ukrainas civiliedzīvotāju, ieskaitot līdz šim uzņemtos. Rezervēti kopumā 116,28 miljoni eiro dažādiem atbalsta pasākumiem, tostarp kompensācijām tiem, kas dos pajumti bēgļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti