Ukrainas bēgļiem Latvijā varētu piešķirt garantētā minimālā ienākuma un krīzes pabalstus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ukrainas iedzīvotājiem, kas ieradīsies Latvijā no Ukrainas pēc Krievijas iebrukuma, varētu piešķirt garantētā minimālā ienākuma pabalstu un pabalstu krīzes situācijā, informēja Labklājības ministrijā (LM).

Labklājības ministrija, Latvijas Pašvaldību savienība un sociālie dienesti sestdien, 26. februārī, vienojās par iecerēm, kā Latvijā atbalstīt no Ukrainas atbraukušos iedzīvotājus. To plāno noteikt Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, par ko vēl būs jālemj valdībai un Saeimai.

Ieceļojušajiem Ukrainas iedzīvotājiem varētu noteikt tiesības saņemt garantētā minimālā ienākuma pabalstu un pabalstu krīzes situācijā. Labklājības ministrija un Latvijas Pašvaldību savienība ir vienisprātis, ka sākotnēji šie pabalsti piešķirami bez priekšnosacījumiem par iesniedzamajiem dokumentiem un deklarēto dzīves vietu, neparedzot vērtēt ienākumus un materiālo situāciju.

Ieceļojušie Ukrainas iedzīvotāji varētu saņemt arī tā saucamās “pārtikas un higiēnas pakas” Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām darbības programmas ietvaros. Tāpat viņiem varētu ļaut piedalīties Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) nodarbinātības un bezdarba samazināšanas pasākumos.

Situācijās, kad nepieciešams īpašs psihosociāls atbalsts, Ukrainas bēgļi varētu saņemt sociālās rehabilitācijas kursu Sociālās integrācijas valsts aģentūrā. Tāpat paredzēts noteikt, ka, vērtējot personas individuālās vajadzības, varēs piešķirt arī cita veida atbalstu, piemēram, aprūpi, pārvietošanās atbalstu, tehniskos palīglīdzekļus.

Valsts iestāžu un pašvaldību sniegto atbalstu šajā gadījumā plāno kompensēt no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem vai noteiktos gadījumos attiecīgajiem Eiropas Savienības fondiem.

LM norādīja, ka vairākas pašvaldības jau ir uzņēmušas Ukrainas iedzīvotājus un sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām un vietējiem iedzīvotājiem tiekot sniegts atbalsts. Taču nepieciešams noteikt vienotu regulējumu, lai pašvaldībām, sociālajiem dienestiem, valsts iestādēm būtu tiesības ātri reaģēt un piešķirt sociālās palīdzības pabalstus un pakalpojumus.

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas iebrukuma sākuma Ukrainu pametuši vairāk nekā 150 tūkstoši cilvēku, liecina ANO aplēses.

Latvija ir gatava uzņemt bēgļus no Ukrainas, kuri varētu mūsu valstī ierasties, pavēstīja valdības pārstāvji. Iekšlietu ministrijas plāns paredz, ka Latvijā varētu uzņemt 10 000 iespējamo bēgļu, kurus izmitinātu viesnīcās.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins 21. februārī atzina Doneckas un Luhanskas "tautas republiku" neatkarību no Ukrainas. Putins arīdzan piedraudēja Ukrainai, pieprasot, lai Ukraina nekavējoties pārtrauc karadarbību pret separātistiem, "pretējā gadījumā visa atbildība par iespējamo asinsizliešanas turpināšanu pilnībā būs uz Ukrainā valdošā režīma sirdsapziņas".

24. februārī Putins paziņoja, ka Krievija ir sākusi "militāru operāciju" Ukrainā, un aicināja Ukrainas armiju "nolikt ieročus". Krievijas okupācijas spēki sāka uzbrukumu Ukrainai, kas sīvi pretojas iebrucējiem. Starptautiskā sabiedrība asi nosoda Krievijas rīcību, pret Putina režīmu tiek ieviestas arvien jaunas sankcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti