Ukrainas bēgļiem latviešu valodas apguves iespējas ir, bet ne visi izrāda interesi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

No jūnija Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) kopā ar 33 organizācijām piedāvā Ukrainas civiliedzīvotājiem bezmaksas latviešu valodas kursus 120 stundu apjomā “A1” līmenī. Šobrīd jau vairākas organizācijas ir izveidojušas grupas un māca ukraiņus, kas grib apgūt latviešu valodu, tomēr ne visi izrāda interesi un ne visiem ir iespēja kursus apmeklēt. 

Ukrainas bēgļiem latviešu valodas apguves iespēju ir, bet ne visi izrāda interesi
00:00 / 04:22
Lejuplādēt

Latvijā organizācijas – izglītības iestādes un privātie pakalpojuma sniedzēji, kas ikdienā strādā ar tulkošanu vai valodas mācību, piedāvā Ukrainas civiliedzīvotājiem apgūt latviešu valodu bezmaksas apmācībās – 120 stundu apjomā “A1” līmenī, kas ir pamata zināšanas, lai ikdienā varētu sazināties ar cilvēkiem, izmantojot vienkāršas frāzes vai izteicienus.

SIF pārstāvis Reinis Lasmanis skaidroja, ka organizācijas pārklāj visus Latvijas reģionus, piedāvājot ukraiņiem apmācības klātienē, attālināti vai hibrīdmodelī, kad kursi notiek abos veidos.

Kā palīdzēt Ukrainai un kara bēgļiem?

 

  • Uzņēmumiem, kas vēlas palīdzēt, reģistrēties šeit.
  • Uzņēmumu un NVO tiešais atbalsts Ukrainas bēgļiem Latvijā – reģistrēties šeit.
  • Kur var ziedot mantas cilvēkiem no Ukrainas. KARTE
  • Labdarības interneta veikals preču ziedojumiem Ukrainas tautai – šeit.
  • Ziedot Ukrainas cilvēkiem var šeit.
  • Ziedot Ukrainas Aizsardzības ministrijai var šeit.

“Pieteikšanās sākās jūnija sākumā, varam teikt, ka ir pagājis pirmais mēnesis, vēl esam tādā iesākšanas fāzē, kad arī pašas organizācijas aktīvāk iesaistās, bet jau pirmās grupas ir nokomplektētas, un mēs redzam, ka 16 projekta īstenotāji ir iesnieguši pieteikumus, kopumā 38 apmācību grupām. Tātad šīs apmācību grupas ir vai nu sākušas vai tūlīt sāks, vai jūnija laikā jau ir aktīvi darbojušās aptuveni ar 500 mācību dalībniekiem – varam teikt, ka pirmais pustūkstotis jau ir nokomplektēts,” norādīja Lasmanis.

Bezmaksas latviešu valodas kursi ir ukraiņiem no 18 gadu vecuma – tā lēma valdība, veidojot projektu, taču mācīties latviešu valodu ļoti grib arī ukraiņu bērni un jaunieši, kas Latvijā uzsāks skolas gaitas.

“Mums kursos ir iesaistījušies ļoti dažāda vecuma cilvēki, jāsaka gan, ka mēs ļoti nelabprāt, bet diemžēl projekta noteikumu dēļ, bijām spiesti atteikt jauniešiem, bērniem, jo viņiem šobrīd ir ļoti ierobežotas iespējas iesaistīties bezmaksas latviešu valodas kursos. Mēs mācām cilvēkus tikai no 18 gadiem, un vecumi ir dažādi, protams, dominē vecums ap 40 gadiem, bet mūsu vecākā kundze, kura iesaistījās kursos, bija 89 gadus veca, jāsaka gan, ka šobrīd viņa ir jau atgriezusies Ukrainā,” pastāstīja Jelgavas pieaugušo izglītības iestādes “Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra” pārstāve Astra Vanaga.

Lai palīdzētu Ukrainas iedzīvotājiem Latvijā, organizācija “Valodu vēstniecība” pēc pašu iniciatīvas 12 grupām kursus pasniedza jau martā, tāpēc uz valsts apmaksātajām apmācībām nebija jāmeklē jauni cilvēki – tie paši ukraiņi gribēja turpināt mācīties latviešu valodu. 

“Valodu vēstniecības” pārstāve Daiga Bindere atzīmēja: “Bija interesanti, – kad mēs sākām martā, tad atsaucība bija ārkārtīgi liela, bet, protams, ka ne visi jau iztur, ne visiem ir vajadzīga latviešu valoda, jo es saprotu, ka daudz kur viņi tika galā arī ar krievu valodu. Tie, kas šobrīd ir uzsākuši mācības valsts apmaksātajos kursos, kas ir ļoti intensīvi, jo viņi mācās no pirmdienas līdz ceturtdienai, tātad katru dienu tie ir rīti vai vakari, – tur tiešām apmeklējums ir simtprocentīgs, bet nu šī ir otrā nedēļa – skatīsimies.”

Ir jārēķinās, ka būs cilvēki, kas kursus uzsāks, bet tos nepabeigs, tomēr lielākoties ukraiņiem ir motivācija mācīties latviešu valodu. 

Organizācijas “Skrivanek Baltic” direktors Vasilijs Ragačevičs atzīmēja: “Ar to mēs arī rēķinājāmies, jo nav viegli likt cilvēkiem, kuri bēg no kara, pasmaidīt vai viņus atvērt, atraisīt, un es arī saprotu tos, kuri nespēj, kuriem varbūt ir vajadzīgs ilgāks laiks, lai viņi spētu adaptēties, iejusties, varbūt tās ilgas pēc mājām ir tik lielas, ka cilvēks nespēj, bet katrā ziņā tā nav tendence, ka cilvēki piesakās un nenāk. Redzu, ka progress ir, un, ja šī kāre apgūt un integrēties nemazināsies, tad, domāju, ka būs ļoti labs rezultāts.”

Latvijas Radio arī mēģināja uzrunāt ukraiņus, kas latviešu valodas kursus apmeklē, bet organizācijas, personas datu aizsardzības dēļ šo iespēju atteica.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti