Ugunsdzēsēji - Latvijas varoņi 2013.gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Aizejošais gads pagājis neierastā zīmē – mūsu varoņi bijuši ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Viņi, upurējot savas dzīvības, ir glābuši cilvēkus no sabrukušā veikala drupām, profesionāli ir darbojušies pils dzēšanā, lai gan viņu algas un aprīkojums skaudri atklāj Latvijas realitāti.

Nāk palīgā jūrā iepūstajiem bļitkotājiem

„Šogad nebija būts jūrā ne reizi, tad izdomājām, ka iesim uz jūru makšķerēt salakas. It kā nebija baigi gudri doties jūrā, jo bija vējš no krasta," stāsta kāds makšķernieks. Jūrmalā Rīgas jūras līcī martā no krasta atlūza divi ledus gabali, uz kuriem atradās zemledus makšķernieki. Visi 223 makšķernieki krastā nogādāti ar glābšanas laivām un helikopteriem.

Krasts visu laiku attālinājās. Skatoties uz aizmuguri, tur viss balts, aizsalis, labi kaut kādas plaisas ir, bet teorētiski tu vari atkāpties. Tad beigās uz ledus ūdens bija līdz potītēm.

Glābšanas darbi valstij izmaksāja desmit tūkstošus latu, un glābšanas dienesta vadība paziņoja, ka ir jāierobežo bļitkotāju palaidnības. Piemēram, pašvaldībām savās teritorijās jānosaka ledus bīstamības periodu: ja cilvēki tajā kāpj uz ledus, iestājas administratīvā atbildība, piemēram, naudas sods. Makšķernieku asociācija gan aicināja nesteigties.

Dzēš Rīgas pils jumtu

Pēdējā darba dienā pirms Līgo svētkiem galvenie ziņu virsraksti ir kodolīgi: naktī degusi Rīgas pils. VUGD piesaista visus Rīgas reģiona pārvaldes resursus, Jūrmalas ugunsdzēsējus un brīvostas velkoni.

Ir iespaidīgi vērot, kā ugunsdzēsēji uzvelk aizsargmaksas un dodas iekšā, iznāk ārā, nomaina skābekļa balonus un iet atpakaļ ēkā. Viņu drosme ir apbrīnojama. Pēc piecām stundām ugunsgrēku lokalizē, kas lielāko skādi nodara pils jumtam, jumta konstrukcijām un bēniņiem.

Nesen Valsts nekustamo īpašumu pieaicināti eksperti secinājuši, ka ugunsgrēks izcēlies no atklātas uguns būvniekiem nodotajā daļā.

Glābj sagruvušajā veikalā

„Tikko izvedām vēl divas vienības. Kopējais skaits ir 39." Veikala „Maxima" gruvešos atrastos glābēji dēvē par vienībām. Viņu ir tik daudz, ka neatliekamās palīdzības dispečeri kādā brīdī informē, ka mirušos uz morgu nevedīs ar medicīnas auto un tam tiks noorganizēti citi transporta līdzekļi.

Glābšanas darbos iesaistīti arī topošie glābēji, kas no studentu sola izrauti un gatavi palīdzēt veikala ārpusē.

Ir viens mierinājums, ka cietušo vidū nav bērnu. Tomēr parādās spekulācijas, ka netiek atklāts īstais Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo skaits. Uz to VUGD un Iekšlietu ministrija reaģē, aicinot neizplatīt baumas, jo nav iemesla, kādēļ valsts varētu melot. Notikuma vietā kopumā dzīvību zaudēja 54 cilvēki, viņu vidū trīs glābēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti