Dienas ziņas

Ieilgst pludmales pielāgošana cilvēkiem ar kustību traucējumiem

Dienas ziņas

Gricgales krogā tiekas Sēlijas muzikanti un fotogrāfi

Gaisa laternas – izklaide ar smagām sekām

Uguns, kas piezemējas svešā pagalmā. Glābēji aicina nelietot gaisa laternas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) jau pirms sešiem gadiem rosināja Latvijā aizliegt tirgot gaisa laternas, tās joprojām pieejamas tirdzniecības plauktos, radot apdraudējumu. Nepatīkamu incidentu piedzīvoja kāda lielvārdieša ģimene.

Vien nejauša sagadīšanās, laikus pamanot degošu gaisa laternu mājas pagalmā, lielvārdieti Jāni Lūsi paglābusi no, iespējams, lielas uguns postažas.

“Visi tā kā taisās uz naktsmieru, pagalmā piezemējās šitāda papīra laterna un vēl kvēlojoša. Blakus mašīnām. Un, zinot, ka mums blakus ir arī priežu mežs un tepat blakus sausi labības lauki, lielās pļavas ar smilgām un tamlīdzīgi, mamma bija ļoti satraukusies, kad ieraudzīja, ka šāds te pagalmā degošs vienkārši nokrīt. Viesu nama tuvumā nav. Tuvākie kaimiņi arī kādu kilometru no mums tikai. Tikpat labi kādās ģimenes svinībās kāds neapdomīgs palaidis, un tās pa vēju tālu lido,” stāsta lielvārdietis.

VUGD norāda, ka atsevišķa statistika par gadījumiem, kad ugunsgrēki izcēlušies tieši no degošām gaisa laternām, nav apkopota, jo pierādīt to esot grūti. Vienlaikus glābēji uzsver – šādu rīku izmantošana ir ļoti bīstama. Taču gaisa laternu palaišana debesīs saviesīgos pasākumos vēl joprojām ir novērojama.

“Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta viedoklis viennozīmīgi ir, ka šādas laternas ir bīstamas un būtu jāaizliedz vispār izplatīt. Jo tā ir nekontrolēta degšana, jūs to aizdedzināt un palaižat, un nezināt, kur tā var aizlidot. Ne vienmēr tā nosēdīsies tieši jūsu teritorijā. Tā tad viennozīmīgi būs kādā citā,” skaidro VUGD Ogres daļas komandieris Artūrs Umulis.

Latvijas Pasākumu producentu asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntis Ērglis – Lācis stāsta, ka lielie pasākuma organizatori diezgan sen esot uguns laternas nomainījuši ar “ilgtspējīgiem un ekoloģiski puslīdz saistošiem pasākumiem”. “Tas vairāk, man liekas, ka ir mazo organizatoru neapdomāta rīcība. Bet, kā mēs zinām, ir atsevišķas Eiropas valstis, kas to ir aizliegušas jau ar likumu.

Un es domāju, ka arī mums nekas slikts nenotiktu, ja mēs šādu likumu pieņemtu un aizliegtu šādu praksi Latvijā,” saka Ērglis – Lācis.

Jau pirms vairākiem gadiem Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) kopā ar ugunsdzēsējiem veica eksperimentu, pārbaudot, cik kontrolējamas ir gaisa laternas. Un, ņemot vērā rezultātus, tika rosināts tās aizliegt tirdzniecībā. Tomēr rosinājumi tā arī palika vien ministriju gaiteņos.

Tiesa, pēdējos gados PTAC sūdzības par gaisa laternām nav saņemtas un arī jautājums par to aizliegumu neesot aktuāls. “Šādi aizliegumi ir dažās valstīs. Tie ir jau kādu laiku atpakaļ. Jāatzīst, uz kuru pamata arī mēs balstījāmies, lai aizliegtu Latvijā. Bet, kāpēc arī citās valstīs un arī Latvijā šāda aizlieguma nav – tieši tā iemesla dēļ, ka vietējā tirgū ierobežot nav jēga, ja iespējama ir šī te pārrobežu tirdzniecība,” skaidro PTAC Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane.

Tikmēr lielvārdietis Jānis Lūsis mudina cilvēkus būt apdomīgākiem: “Ir patiešām sauss laiks. Un palaist gaisā vienkārši reāli degošu priekšmetu, tas ir ārkārtīgi neapdomīgi un bezatbildīgi.”

Atbildīgie dienesti norāda, ka gaisa laternas pasākumos var aizstāt ar citu izklaides programmu un iespēju robežās vēlams izmantot profesionāļu vadībā sniegtu pakalpojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti