Dienas ziņas

Ceptas kartītes Ziemassvētkos

Dienas ziņas

Pieaug mēra inficēto meža cūku skaits

Ugālē top «KLAVIERU pansionāts»

Ugālē top «klavieru pansionāts» – mājvieta bez saimnieka palikušajiem mūzikas instrumentiem

Pēc septiņu gadu pamestības Ugāles bijušās slimnīcas ēkai rasts jauns pielietojums: te veidojas "klavieru pansionāts" jeb mājvieta bezsaimnieka mūzikas instrumentiem.  Ieceres autors ir Ugāles luterāņu draudzes mācītājs, starptautiski pazīstams ērģeļbūves un klavieru restaurācijas meistars Jānis Kalniņš. Kad telpas būs sakoptas, te glabāsies daudzi vērtīgi flīģeļi, pianīni un klavieres, ko varēs apskatīt ikviens.

Ērģeļbūvnieks Jānis Kalniņš dzīvo Ugālē kopš 90.gadu sākuma, te viņš arī izveidoja ērģeļbūves un klavieru restaurācijas darbnīcu. Gadu gaitā plašajā darbnīcā krājās arvien vairāk senu instrumentu, to vidū arī ļoti vērtīgi un unikāli eksemplāri.

“Maskavā viens tāds pats dulls klaviermeistars izveidojis tieši ar tādu nosaukumu - "klavieru pansionāts". Un ideja ir tieši tāda pati: bezsaimnieka instrumenti, kuri īstenībā ir ļoti vērtīgi, bet kuru restaurācijai cilvēkiem nav naudas, nav intereses, nav vietas,” skaidro Kalniņš,

Pašlaik uz "klavieru pansionātu" pārvesti aptuveni 50 dažādu instrumentu, starp tiem ir arī unikāli un vērtīgi 19.gadsimta eksemplāri. Vēl pārdesmit instrumenti atrodas darbnīcā Mācītājmuižā. “Nu redziet, kādā stāvoklī klavieres pie mums nonāk. Tajā pašā laikā [klavieres būvējis] Jūlijs Blitners, viens no Saksijas izcilākajiem klavieru būvētājiem. Fantastisks instruments. Lūk, Rīgas instruments ''Treselts''. Diezgan bēdīgā stāvoklī, bet neesmu redzējis sliktu ''Treselta'' instrumentu. Tie visi skan dievīgi,” stāsta klavieru restaurācijas meistars.

Lielākā daļa instrumentu pagaidām ir sliktā stāvoklī, taču teju ikvienu ir iespējams restaurēt. Tas gan prasa prāvus līdzekļus un laiku. Pie kāda instrumenta restaurācijas darbs norit jau pusotru gadu: “Šis ir Karla Šrēdera instruments, būvēts ap 1900.gadu Sanktpēterburgā. Pie mums nonāca ļoti bēdīgā stāvoklī. Viņš bija ilgus gadus stāvējis šķūnī. Šogad viņam laimīgā kārtā atradās saimnieks - skaista jūgendstila muiža, kura meklēja jūgendstila instrumentu.''

Ieceres īstenošanā palīdz biedrība "Ugāles attīstība". Ventspils novada dome nodeva biedrības rīcībā bijušās slimnīcas ēku. “Biedrībai ir sabiedriskā labuma statuss, un tad mēs esam atbrīvoti no nomas maksas, un komunālo pakalpojumu izmaksu tur nav nekādu, jo šobrīd tās būs bez apkures, tā kā instrumentiem nav nepieciešams tas siltums,” stāsta biedrības “Ugāles attīstība” vadītāja Helēna Mendrišora.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti