Panorāma

Eiropas fondi – būvēt, būvēt, būvēt

Panorāma

Meklē jaunus pierādījumus prāmja "Estonia" nogrimšanas lietā

Vai vajadzēs Covid-19 vakcīnas trešo devu?

Uga Dumpis: Šobrīd vajadzības pēc trešās Covid-19 vakcīnas nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vai būs nepieciešama trešā Covid-19 vakcīnas deva, vai nākotnē vajadzēs vēl revakcinēties? Šie ir tikai daži no jautājumiem, ko pašlaik apspriež zinātnieki. Uz lielu daļu atbilžu vēl nav. Tikmēr farmācijas uzņēmumi veic pētījumus un drīzumā plāno vērsties pie regulatoriem, lai panāktu apstiprinājumu trešās devas izmantošanai. Speciālisti Latvijā norāda, ka pašlaik izmantotais vakcīnu devu skaits labi aizsargā pret esošajiem Covid-19 paveidiem.

Lai gan dažās valstīs jau apsver domu, ka rudenī varētu sākt iedzīvotājiem piedāvāt Covid-19 vakcīnas trešo devu, iestādes, kas apstiprina zāļu lietošanu, pieteikumus no ražotājiem vēl nav saņēmušas. Pētījumi notiek un līdz ar tiem arī diskusijas – vai vakcīnu trešā deva būtu vajadzīga un, ja vajadzīga, vai tiešām pilnīgi visiem.

"Šobrīd notiek aktīvi pētījumi par trešās daļas izmantošanu dažādos griezumos – gan par to, ka tā varētu būt trešā deva jau kā apstiprinātai vakcīnai vai tiek testētas arī pielāgotas vakcīnas, kas varētu nu, teiksim, varbūt uzrādīt labāku iedarbību pret dažādiem paveidiem. Bet es teiktu, ka šobrīd vēl ir pāragri spriest vai paredzēt to, vai visiem mums vajadzēs trešo devu," teic ZVA Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska.

Infektologs Uga Dumpis uzsver – to var uzskatīt par apsteidzošu rīcību gadījumam, ja vajadzība pēc trešās devas radīsies. Šobrīd tādas neesot. Pat tad, kad ražotāji iesniegs pieteikumus, tas nenozīmēs, ka trešo devu vajadzēs.

"Šis iesniegums nenozīmē, ka tagad visi sāks lietot trešo devu.

Pastāv diskusija par pacientu grupām, kurām varētu būt dodama trešā deva, piemēram, orgānu transplantu pacienti, imūnsupresētie. Varbūt arī gados ļoti veci cilvēki.

Bet šī diskusija joprojām ir diskusijas līmenī. Lai gan dažas valstis jau ir paziņojušas, ka rudenī varētu šo trešo devu piedāvāt," atklāj Dumpis, norādot, ka, ja situācija Latvijā mainīsies un vakcinētie sāks nonākt slimnīcās, tad tiks lemts par trešo devu: "Latvijai rezervju šīm vakcīnām pietiek, tātad mums nav bažas par to, ka mums varētu nepietikt vakcīnas trešajai devai."

Līdz ar šiem pētījumiem zinātnieki arī aktīvi izmēģina dažādu vakcīnu miksēšanu. Sākotnējie dati parāda labu imūnās atbildes reakciju, nav arī signālu, par to, ka šādā veidā vakcīnas būtu mazāk drošas. Tā kā nav zināms, cik gara būs pandēmija un cik ilgi abas vakcīnu devas aizsargās, nav izslēgts, ka, pandēmijai turpinoties, kā trešā deva nākotnē varētu tikt izmantota cita ražotāja vakcīna, ne sākotnēji saņemtā.

Elita Poplavska stāsta, ka, ja tiks izmantotas dažādas vakcīnas, no regulatora puses radīsies sarežģījumi – lai mainītu zāļu aprakstā sniegto rekomendāciju, ka vakcīnu ļauts izmantot dažādās kombinācijās, ir jābūt iniciatīvai no paša zāļu ražotāja.

Tas gan neliedz, balstoties uz pētījumu datiem, valstīm pieņemt pašām savus lēmumus. Vairākas Eiropas valstis jau kopš pavasara piekopj praksi miksēt dažādu ražotāju vakcīnas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti