Uga Dumpis: Pret Covid-19 nevakcinēts skolotājs klasē ar nepotētiem bērniem apdraud sevi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nevakcinētie skolotāji, kuri atnāktu vadīt stundu klātienē pie nevakcinētiem bērniem, pirmkārt apdraudētu sevi. Tā intervijā Latvijas Radio sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs un Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.

Viņš pauda neizpratni, kā šī ziņa nav sasniegusi adresātus, ka skolās nepotētie darbinieki, kuri nereti ir riska grupās, visvairāk apdraud paši sevi, ja dodas vadīt stundu pie nepotētiem bērniem.

Infektologs norādīja, ka viņam nepatīk vārds "obligāts" attiecībā uz vakcināciju. Vienkārši ir lietas, ko nevakcinēts cilvēks nevar darīt savas drošības dēļ.

"Medicīnā tas ir īpaši dramatiski, ja inficēts mediķis ar viegliem simptomiem vai bez simptomiem inficē smagi slimo, kurš atrodas slimnīcā," sacīja Dumpis un uzsvēra – ir profesijas, kurās nevakcinētie cilvēki strādāt nevar.

Infektologs Uga Dumpis
00:00 / 01:05
Lejuplādēt

Pēc infektologa teiktā, rudenī varētu būt jaunas ziņas par vakcīnu pieejamību bērniem līdz 12 gadiem, tomēr viņš uzsvēra, ka vakcinēt bērnus patlaban nav mērķis, bet mērķis ir potēt pieaugušos, kuri ar smagām pneimonijām nonāk slimnīcās un, lai arī izķepurojas, tomēr ir spiesti sadzīvot ar vīrusa radītajām sekām arī pēc infekcijas uzveikšanas.

Jānotiek brīnumam

Runājot par vakcinācijas aptveri valstī, kas aizvien nav apmierinoša, Dumpis sacīja – acīmredzot  jānotiek brīnumam, lai mēs sasniegtu augstāku vakcinēto skaitu, jo izskatās, ka Latvijā atšķirībā no citām Eiropas valstīm "vakcīnas nepatīk".

"Grūti izskaidrot, kāpēc mums tā ir," viņš teica un vērsa uzmanību uz to, ka arī Skandināvijā ļoti uztraukušies par vakcīnu drošību, visu rūpīgi pārbauda, tomēr nebaidās potēties.

Piemēram, Dānijā vakcinācijas aptvere riska grupās pārsniedz 90%. Latvija savukārt šajā sarakstā ir tuvāk Bulgārijai un Rumānijai.

Infektologs pauda bažas, ka liela daļa riska grupas pacientu nav potēti, un neizslēdza, ka šādā situācijā, pieaugot Covid-19 izplatībai, mums atkal draud slimnīcu pārslodze. Viņš sacīja, ka arī patlaban, raugoties uz mirušo statistiku, redzams – cīņu ar vīrusu zaudē 70, 80 un vairāk gadus veci cilvēki, kuri varēja potēties jau februārī.

Delta variants

Īpaši lipīgā Covid-19 vīrusa delta varianta dēļ citās valstīs pieaug saslimstība, tomēr pagaidām Latvija šajā ziņā atpaliek, ko Dumpis skaidroja ar salīdzinoši lielākiem ierobežojumiem, nekā ir citur. Viņš minēja arī Eiropas futbola čempionātu, kur notika cilvēku nekontrolēta pulcēšanās, kā arī tūrisma ceļojumu pieaugumu, kas sekmē slimības izplatību.

Covid-19 vīrusa delta variants ir tik lipīgs, ka cilvēkam, lai inficētos, pietiek ieiet telpā, kur ir saslimušais, nemaz nenonākot ar viņu kontaktā. Arī vakcinētie cilvēki inficējas ar vīrusu un var pat nodot to tālāk, kas pie iepriekšējiem vīrusa variantiem nebija vērojams, taču slimība norit krietni vieglāk.

Infektologs apliecināja, ka visas vakcīnas, kas patlaban tiek potētas cilvēkiem Latvijā, aizsargā no vīrusa smagākām formām, kas noved pie hospitalizācijas vai nāves.

"Pagaidām vakcinācijas ieguvums ir ļoti pārliecinošs," viņš sacīja un kā piemēru minēja ASV, kur dažādos štatos atšķiras vakcinēto cilvēku īpatsvars, un tur, kur vakcinēto ir mazāk, ir redzama korelācija ar hospitalizāciju un mirstību.

Arī citās valstīs, kur pieaug saslimstība vīrusa delta varianta dēļ, bet vakcinācijas aptvere ir augsta, pieaugumu "nodrošina" vīrusa izplatība zemāka riska grupās.

Dumpis arī norādīja, ka saslimstības pieaugums Latvijā ir neizbēgams, tomēr uzsvēra – nav jārunā par jauniem ierobežojumiem, bet gan par vakcināciju.

KONTEKSTS:

Pedagogu vakcinēšanās tempi aizvien ir gausi. Līdz šai nedēļai pret Covid-19 sapotējušies 62% vispārējās izglītības iestāžu pedagogu, 48% pedagogu no pirmsskolas izglītības iestādēm, kā arī 78% augstskolu mācībspēku.

Valdība konceptuāli vienojās, ka varētu dot darba devējiem tiesības atbrīvot no amata darbiniekus, kuriem nav Covid-19 sertifikāta. Plānota obligāta vakcinēšanās ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs. Valsts un pašvaldības iestādēs klātienē varēs apkalpot darbinieki ar Covid-19 sertifikātiem. To vajadzēs arī darbiniekiem, kas nodrošina iestādes vai uzņēmuma darba nepārtrauktību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti