Ar Ugu Dumpi LTV tiekas ļoti simboliskā vietā – pie Stradiņa slimnīcas skābekļa iekārtas. Egle tiek visai Infekciju uzraudzības dienesta komandai.
Infektologi atzīst, ka šis gads bijis smags tieši emocionāli.
Viena no viņu komandas – Aija Vilde – tagad sākusi darbu karantīnas nodaļā. Viņa atzīst – skatīties uz bezjēdzīgām nāvēm ir drausmīgi.
“Es arī strādāju Covid-19 nodaļā, ko es pirms tam nedarīju. Un pacientu stāvokli ir ļoti sarežģīti redzēt. Un ļoti skumji redzēt. Vēl jo vairāk, apzinoties, ka visi šie stāvokļi, arī tās nāves, ir novēršamas, tās visas ir bijušas novēršamas nāves, ja būtu uzvedušies saprātīgi. Ja bērni un mazbērni nebūtu braukuši pie vecmāmiņām, ja vecmāmiņas un vectētiņi nebūtu gājuši pie kaimiņiem, ja nebūtu rīkojuši ballītes. Tās visas nāves bija salīdzinoši vienkārši novēršamas,” saka infektoloģe.
Ārste pati tikko saņēmusi vakcīnu pret Covid-19.
“Es pati esmu ārkārtīgi priecīga, visiem ārkārtīgi interesē sajūtas. Es saņēmu [vakcīnu] rītā pēc diennakts dežūras, man tikai nāca miegs, bet tas saistīts ar dežūru. Un tas ir fantastiski, ka mēs saņemsim tās vakcīnas, un seniori pēc tam saņems, un tas glābs daudzas dzīvības,” saka Vilde.
Tikmēr dienesta darbiniece Elīna Languša bija tā, kura oficiālā video mācīja – kā pareizi ievērot visus drošības pasākumus.
“Tie uzlabojumi ir ievērojami! Protams, vienmēr būs kāds, kas neievēro. Bet patīkami redzēt, ka lieto, dezinficē rokas. Es arī aicinu jaunajā gadā – dezinficēsim rokas, ievērosim distanci, un tad jau visi kopā uzveiksim to vīrusu!” aicina Languša.
Viņa atzīst, ka visgrūtāk ir aizliegums tikties ar tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem, ka nedrīkst braukt ciemos, bērnu nedrīkst laist pie draugiem, bērnam tas ir visgrūtāk.
Infektologi atzīst – imunitāti iespējams iegūt tikai tad, ja ir vakcinēta lielākā daļa iedzīvotāju.
Vakcīna būs nepieciešama no 60% līdz 75% iedzīvotāju atkarībā no vīrusa lipīguma. Ja tiešām Lielbritānijā atklātais vīrusa paveids ir lipīgāks, tad varētu būt, ka vakcīna būs nepieciešama 85% iedzīvotāju, spriež Dumpis.
“Es varētu novēlēt, lai mums ir pēc iespējas mazāk jālieto šis skābekļa balons, jo tā ir pamata ārstēšana Covid-19 pacientiem, un, lai to nevajadzētu darīt, ir jāievēro noteikumi un jāvakcinējas.
Es esmu pārliecināts, ka jaunais gads būs krietni labāks jau pavasarī vai ap gada vidu – tāpēc, ka ir vakcīnas. Tās ir vienīgais atrisinājums,” saka Dumpis.
Tad, kad būs vakcinēti mediķi un seniori, jau būs mazāk riska grupu, mazāk pacientu slimnīcās – un vieglāk būs tikt galā ar uzliesmojumiem, norāda infektologs.
Par spīti tam, ko viņi redz katru dienu, visi infektologi atzīst – viņi ir un paliek optimisti.