Ūdenssaimniecība Pierīgā: Babīte negrib iejaukties privātciematu dzīvē, citviet domes kļuvušas stingras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirms vairāk nekā desmit gadiem Pierīgā īstenotā prakse, ka vispirms top privātmāju ciemats, bet tikai pēc tam domā par ielu un ūdenssaimniecības infrastruktūru, turpina sagādāt problēmas tādos jaunajos ciemos dzīvojošajiem. Piemēram, Babītes novads nonācis strīdā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, jo ūdenssaimniecības pakalpojumus nodrošinot tikai četros no novada 13 ciemiem. Babīte atbild – jaunie ciemati ir slēgtas teritorijas, kurās domi nemaz nelaiž.

Babītes novada domes sarāšana bija viens no pirmajiem jaunā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces no «Attīstībai/Par!» publiskajiem paziņojumiem. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM)  uzsvēra, ka Babītes dome ūdenssaimniecības pakalpojumus pretēji likumā noteiktajam pienākumam nodrošina tikai četros no kopumā 13 novadā esošajiem ciemiem.

Ūdenssaimniecība Pierīgā – Babīte negrib iejaukties privātciematu dzīvē, citviet domes kļuvušas stingras
00:00 / 04:07
Lejuplādēt

Pārējos ciemos dome nav noslēgusi un nevēloties slēgt ar komersantiem līgumus par ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanu. Tā kā daļa iedzīvotāju esot palikuši bez ūdens, pēc divu gadu sarakstes ministrs Pūce lika domes vadībai skaidroties.

Pēc tam dome tomēr nolēma slēgt līgumu ar komersantu, ko iepriekš nedarīja. Ministrs solīja, ka VARAM sekos līdzi, vai tas ir izdarīts. Pūce arī atzina, ka iepriekš līdzīgā situācijas ministrija dažām pašvaldībām aktīvi pieprasīja rīkoties, bet dažos gadījumos nebija pārāk aktīva, bet tagad ministrija to darīs vienmērīgi. Kāpēc iepriekš VARAM dažos gadījumos nebija pārāk aktīva, ministrs atturējās komentēt.

Babītes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Ence no «Reģionu alianses» pašvaldību vada kopš valsts neatkarības atgūšanas jeb vēl no pagastu laikiem. Viņš skaidroja, ka ministrijas konstatējumu, ka dome nenodrošina ūdensapgādi saviem cilvēkiem, nevar traktēt tik vienkāršoti.

Ence stāstīja, ka šajos privātajos ciemos pašvaldība nemaz nevar ieiet iekšā, «tā ir privāta teritorija, mēs tur savu kāju nesperam iekšā, tur privātas ielas, privāts ūdens nodrošinājums», to nodrošina ciemata apsaimniekotājs, un vienā gadījumā bija  saplīsis  ūdenssūknis, un, kamēr to laboja, ūdens nebija.

«Un tad visi sūdzējās ministrijai, ka mēs neko nedarām, bet ko tad mēs varam darīt – ar krūzīti staipīt ūdeni?» sacīja Ence.

Domes lēmums esot krietni teorētisks, piedāvājot viena ciemata ūdensapgādes apsaimniekotājam noslēgt sava veida saistību atrunu līgumu, ka tas atbildīgs par ūdens piegādēm.

Ence stāstīja, ka par pārējām lietām ar VARAM ir diskusija par likuma piemērošanu. Pēc viņa teiktā, pašvaldībai nekas nav jānodrošina, bet ir jānoorganizē, un tur, kur pašvaldībai ir savi tīkli, tur arī ir ūdensapgāde ir nodrošināta, bet senajos ciemos, kur šādu tīklu nav, tur arī apgādes nav un nebūs, «mums ir lauki, nevis pilsēta, un ir ciemi, kuri nemaz negrib centralizēto» apgādi.

Pierīgas pašvaldību apvienības valdes locekle un Carnikavas novada vadītāja Daiga Mieriņa no Zaļo un Zemnieku savienības gan uzsver, ka pašvaldībām ir iedoti stingri rīki, lai panāktu, ka jaunajos ciematos vispirms izveido kārtīgu infrastruktūru un tikai tad būvē mājas. Piemēram, kamēr nav izveidots publiski lietojams ceļš, adreses dome nepiešķir, lai izvairītos no situācijas, ka iztirgo zemesgabalus klajā laukā.

Mieriņa norādīja - ja cilvēki pieļāvuši iespēju dzīvot slēgtos ciematos, tā ir viņu pašu atbildība.

Ministrijā uzsver, ka turpmāk stingrāk pieskatīs pašvaldības, lai tās gādātu ne tikai par skolām, ceļiem un atkritumu apsaimniekošanu, bet arī ūdenssaimniecības pakalpojumiem privātmāju ciematos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti