Ūdeļu fermās Latvijā līdz šim nav konstatēti Covid-19 gadījumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijā ūdeļu fermās līdz šim nav konstatēti Covid-19 gadījumi. Audzētājus aicina ievērot stingrus biodrošības pasākumus un ziņot par kādiem aizdomīgiem dzīvnieku miršanas gadījumiem. Arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) veic plānveida pārbaudes ūdeļu audzētavās un pārkāpumi nav konstatēti. Tikmēr Dānijā reģistrēti vīrusa pārnešanas gadījumi starp ūdeli un cilvēku, kā rezultātā izdots rīkojums likvidēt visas ūdeles, kas tiek audzētas kažokzvēru fermās Dānijā.

Ūdeļu fermās Latvijā līdz šim nav konstatēti Covid-19 saslimšanas gadījumi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Dānijā mēneša sākumā konstatēti vairāki Covid-19 inficēšanās gadījumi ūdelēm, turklāt atklāta vīrusa mutācija un pārnešana starp ūdeli un cilvēku. Dānijas atbildīgās iestādes lēmušas likvidēt ūdeles visās audzētavās. Tāpat jau pavasarī tika konstatēti ūdeļu saslimšanas gadījumi Nīderlandē un līdz ar to arī Latvijā kopš kovidkrīzes sākuma ūdeļu audzētavās veiktas ārpuskārtas pārbaudes, norāda PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītājas vietniece Rudīte Vārna.

"Vasarā un rudens sākumā notika arī plānveida labturības pārbaudes, inspektori skatījās, vai dzīvniekiem neparādās saslimšanas pazīmes, vērtējām arī dzīvnieku krišanas rādītājus fermās un salīdzinājām ar iepriekšējiem mēnešiem, bet nekas aizdomīgs netika konstatēts," stāsta Rudīte Vārna.

Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas pārstāve Sandra Vilciņa skaidro, ka ūdeļu fermas kopš pavasara darbojas ar jaunām biodrošības vadlīnijām.

"Strikti tiek ievērots nepieļaut trešo personu iekļuvi saimniecībās, tāpat darbiniekus testē, un šobrīd tiem, kas strādā kažokzvēru audzētavās, ir iespēja saņemt nosūtijumu uz testu, ja ir kādas aizdomas par saslimšanu. Mēs apzinamies, ka tas risks ir milzīgs un mums ir būtiski nepieļaut tādu situāciju kā Dānijā, saprotot, ka tas scenārijis tad būtu tāds pats," norāda Sandra Vilciņa.

Arī ūdelēm, saslimstot ar vīrusu, ir klepošana, gremošanas traucējumi, kā arī palielinās mirstība ganāmpulkā, taču arī dzīvniekiem, līdzīgi kā cilvēkiem, var nebūt simptomu.

"Gan esošās pandēmijas ietvarā, gan raugoties nākotnē, mums ir jaatceras tas, ka lielākā daļa šo jauno infekcijas ierosinātāju, kas kļūst par pandēmijām, lielā mērā ir cilvēkiem un dzīvniekiem kopīgas. Tapēc arī infekcijas izpētes jomā mums ir jāskatās kopumā ekosistēma, kurā mēs atrodamies," skaidro ''BIOR'' vadītājs Aivars Bērziņš.

Gadījumos, ja audzētavā dzīvnieki mirst bez iemesla, ir iespējams veikt pārbaudes zinātniskajā institūtā "BIOR". Patlaban tādi paraugi no ūdeļu audzētājiem nav saņemti, bet pētnieki tikmēr vēl uzsākuši atsevišķu saimniecību notekūdeņu pētījumu, saka ''BIOR'' vadītājs.

"Mēs varētu mēģināt visu šo saimniecību tuvumā monitorēt notekūdeņus un skatīties, vai nav kādi signāli par vīrusa klātbūtni šajās fermās. Tā informācija, kas nāk no Dānijas un Nīderlandes, ir satraucoša ar to, ka šis vīruss ļoti strauji var izplatīties ūdeļu saimniecībās. Šo audzētavu īpašniekiem ir atbildība par ziņošanu dienestiem par novērojumiem, ja saimniecībā ir paaugstināta dzīvnieku krišana," skaidro Aivars Bērziņš.

Patlaban notekūdeņu testi veikti pie divām ūdeļu fermām, un rezultāti būšot tuvākajā laikā. Savukārt PVD pārbaudes veic kopumā deviņās zvēraudzētavās Latvijā, un pārbaudes turpināsies arī gada nogalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti