Tuvojoties 9. maijam, novērojamas asas diskusijas starp iedzīvotājiem

Šogad 9. maija svētki jeb tā dēvētā Uzvaras diena nedz pie pieminekļa Pārdaugavā, nedz arī kur citur klātienē nenotiks. Ik gadu šī diena izraisa strīdus un saspīlējumu starp iedzīvotājiem, kas atzīst šīs dienas svinības 9. maijā, un tiem, kuri neatzīst. Šogad, gatavojoties šai dienai attālināti, kāds sociālā tīkla "Facebook" lietotājs aicināja 9. maija vakarā logos iedegt sveces. Komentāri un pretēji noskaņoto iedzīvotāju strīdi zem šī it kā nevainīgā ierosinājuma nu piesaistījuši arī drošības dienesta uzmanību.

9. maija vakarā logos iedegt sveci. Šādi atzīmēt Uzvaras dienu 9. maijā laikā, kad klātienes pasākumi Pārdaugavā pie pieminekļa un citviet Latvijā ir aizliegti, sociālās vietnes "Facebook" domubiedru grupā "Vangaži city" ieteicis kāds iedzīvotājs. Zem šī šķietami nevainīgā vēstījuma iedzīvotāji komentāru sadaļā sākuši ik gadu no jauna redzamo strīdu par šīs dienas dažādām izpratnēm. Diskusiju citā līmenī pacēla kāda "Facebook" lietotāja Liana Volceka, kuras ierakstā pausts viedoklis, ka latviešus vajadzētu iznīcināt. Komentārs rakstīts krievu valodā. Tā fragmentā teikts:

"[...] jums nav ne kripatiņas kauna. Jūs taču vispār šobrīd nemaz nebūtu uz šīs pasaules, ja ne šie cilvēki, kuri karoja par to, lai jūs un jūsu bērni šobrīd vispār varētu staigāt uz šīs zemes. Ne kauna, ne goda, latvieši, jūsos nav palicis. Jūs vajag iznīcināt!" 

Turpinājumā diskusijas dalībnieki pauduši neizpratni un pārvaicājuši, vai autore nevēlas vārdus ņemt atpakaļ. Izteikto viņa nenožēlojot. Diskusijai attīstoties, autore turpināja noniecināt valsti:

"Bet ko Latvija? Krievija ir lielvara, bet Latvija ir maza, nekam nevajadzīga, tūlīt izmetīs mūs no Eiropas. Un kas tad būs? Kur skriesim palīdzību prasīt - pie Krievijas?"

Lai noskaidrotu, kādēļ Liāna Volceka šādi izteikusies un vai rakstīto pati neuzskata par naida runu, arī Latvijas Radio vēlējas ar viņu sazināties. Uzrakstot viņai pirmo ziņu sociālās vietnes "Facebook" sarakstes platformā "Messenger", tālāka diskusija bez atbildes tika nobloķēta. Lai pārliecinātos, vai rakstītais nesatur ko pretlikumīgu, Latvijas Radio informāciju un ekrāna uzņēmumus no diskusijas nodeva arī Valsts drošības dienestam (VDD). Dienests solījās šo informāciju izvērtēt un atbildi Latvijas Radio sniedza rakstiski:

"VDD izvērtēs šos “Facebook” publicētos komentārus savas kompetences ietvaros. Kamēr norisinās izvērtēšana, VDD no komentāriem atturas. VDD aicina ikvienu, kurš pamanījis līdzīgus komentārus vai kura rīcībā nonākusi cita informācija, kas varētu būt noderīga VDD darbā, informēt par to VDD, zvanot uz diennakts kontakttālruni 67208964 vai rakstot uz [email protected]"

Neiecietība un naids vienam pret otru internetā ir liela problēma vēl šodien, lai arī situācija ir labāka nekā pirms pieciem gadiem, norādīja nevalstiskās organizācijas ''Cilvēktiesību centrs''  direktore Anhelita Kamenska. Cilvēktiesību centrs vairākkārt ir piedalījies Eiropas Komisijas naidīgā satura monitoringā, pētot un ziņojot par naidīgu saturu lielākajos sociālajos tīklos. Kamenska Latvijas Radio skaidroja – vairāk problēmu Latvijā gan ir ar interneta ziņu portāliem.

"Mūsu regulārā problēma vienmēr bijusi interneta ziņu portāli un komentāri. Protams, ir dažādas ziņošanas pogas, un var just, ka paši lietotāji vairāk ziņo, nekā tas bija pirms 5 - 6 gadiem. Bet naida runa ir, un, neskatoties uz to, ka atsevišķi [portāli] ļauj tikai reģistrētiem lietotājiem komentēt un sauc tos par drosmīgiem lietotājiem, tas tomēr neattur viņus no naida runas. Tā kā laikam nevar tos saukt par drosmīgiem," sacīja Kamenska.

Arī runājot par dažādu naidīgu izteikumu apkarošanu, pēc viņas domām, kopumā starptautiskie sociālie tīkli galā tiek labāk, jo tie arī apņēmušies uz sūdzībām reaģēt diennakts laikā, lai arī ne vienmēr tas izdodas. Tikmēr aktīvāk pretlikumīgus komentārus atsijāt vajadzētu vietējiem interneta medijiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti