Tuvojas Ēnu dienas. Ko no šī pasākuma iegūst darba devēji un ko skolēni?

Ēnu diena ir karjeras izglītības programma, kas notiek daudzās pasaules valstīs, un Latvijā to organizē biznesa izglītības biedrība “Junior Achevement Latvija” (JAL). Ēnu dienā skolēni apmeklē dažādus Latvijas uzņēmumus, valsts un pašvaldības iestādes un 4 līdz 6 stundu garumā vēro dažādu profesiju pārstāvju darba ikdienu. Pēdējos gados kovida pandēmijas dēļ Ēnu dienas pasākumi nenotika, bet šogad pasākums tiek plānots 6. aprīlī. Ko no šāda pasākuma iegūst darba devēji un ko skolēni?

Tuvojas Ēnu dienas. Ko no šī pasākuma iegūst darba devēji un ko skolēni?
00:00 / 05:03
Lejuplādēt

Biznesa izglītības biedrības “JAL” valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns norādīja, ka iepriekšējos gados Ēnu dienā skolēni visbiežāk vēlējās iepazīt medicīnas nozari, valsts pārvaldi, avio, izglītības, informācijas tehnoloģijus (IT) nozari un pašvaldību darbu. Ēnu diena ir karjeras izglītības programmas sastāvdaļa, un 20% skolēnu pēc piedalīšanās Ēnu dienās saprot, ka viņa sapņu profesija nemaz nav tāda, kā likās iepriekš.

„Karjeras izglītībā skolēni mācās rakstīt CV, motivācijas vēstules, analizē sev vēlamo darba tirgu un gatavojas šai dienai diezgan mērķtiecīgi, iet arī pie karjeras konsultantiem. Ēnu diena ir kā noslēdzošais posms šai karjeras programmai. Ir svarīgi satikties ar konkrētās profesijas pārstāvi, izjautāt gan par izglītību, gan par izaugsmes iespējām, visdažādākos karjeras jautājumus.

Aptauja rāda, ka 20% skolēnu pēc Ēnu dienas saprot to, ka šī profesija, par kuru viņš ir sapņojis, neatbilst viņa ekspektācijām.

Un kas ir ļoti pozitīvi – mēs novēršam to, ka skolēni aiziet studēt studiju virzienā, kurā mēs zinām, ka viņi pēc gada vai diviem izkritīs no šīm studijām un neturpinās, un tiks pazaudēti vismaz divi gadi, un tas ir aprēķināts ekonomiskā ietekmē, ka tās ir lielas izmaksas gan skolēnam, gan arī valstij,” pastāstīja Krievāns.

Iepriekšējos gados populārākās profesijas Ēnu dienā bija piloti, fizioterapeiti, stjuarti, arhitekti, TV un radio raidījumu vadītāji, bet vispieprasītākā profesija bija programmētāji. Aptuveni 70 skolēnus uzņēma IT kompānija “Accenture”. 

Uzņēmuma mārketinga un komunikācijas daļas vadītāja Baltijā Kristīne Grauziņa stāstīja, vai skolēnu uzņemšana Ēnu dienā nav papildu darbs un papildu slogs: „Nē, tas galīgi nešķiet kā slogs vai apgrūtinājums, jo, kā zināms, IT nozarē ļoti pietrūkst cilvēku un tieši pēc skolas salīdzinoši maz jauniešu izvēlas studēt IT.

Mēs gribam, lai šī interese pieaug, un tieši caur Ēnu dienu, caur kontaktiem ar skolēniem mēs šo interesi varam veicināt. Tā kā tas ir svarīgi visai industrijai kopumā.

Mēs ļoti daudz strādājam ar IT skolotājiem skolās, veidojot saturu, ko varētu mācīt skolās. Bet tieši Ēnu diena ir ļoti vērtīga ar redzesloka paplašināšanu jauniešu vidū, parādīt tehnoloģiju profesiju daudzveidību. Ļoti svarīgi, lai jaunieši pievērstos tiem mācību priekšmetiem, kas viņiem nākotnē var palīdzēt veiksmīgi veidot karjeru, jo IT joma, piemēram, prasa, lai cilvēkam būtu gan matemātikas, gan pārējo STEM (zinātņu, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas) priekšmetu zināšanas. Ja bērni un jaunieši redz, ka tajā virzienā ir potenciāls, ka tur var kaut ko interesantu darīt, mēs ļoti ceram uz to, ka viņi neatstāj novārtā šo priekšmetu apguvi.”

Protams, tas, cik veiksmīga būs skolēna pieredze Ēnu dienā, lielā mērā būs atkarīgs no viņa motivācijas – vai skolēns Ēnu dienu uztvers tikai kā iespēju neiet uz skolu un jautri pavadīt laiku, vai tiešām vēlas iepazīt profesiju. “Draugiem Group” runasvīrs Jānis Palkavnieks uzsvēra, ka arī darba devējiem nav jādomā, kā skolēnus izklaidēt, bet jācenšas parādīt ikdienas darba procesu.

„Ēnu dienas mērķis ir parādīt īstu darbdienu, bet dažkārt darba devēji pārcenšas un uztaisa tādu cirku vai teātri – skaistas atklāšanas, pasākumi vai ballītes, bet īstenībā neparāda to īsto darbdienu. Tāpēc mēs, “Draugiem Group”

cenšamies tad, kad ir Ēnu diena, parādīt arī, teiksim, brīdi, kad cilvēks sēž pie datora un atbild uz vairākiem desmitiem e-pastu. Manuprāt, to redzēt ir būtiski, lai nesabojātu priekšstatu par darbu un profesiju, un arī svarīgi parādīt savu uzņēmumu tādu, kāds tas patiesībā ir.

Es personīgi esmu saticis vairākus jauniešus, kuri pateikuši – pirms 5 gadiem biju pie jums Ēnu dienā un tāpēc izlēmu šeit būt. “Draugiem Group” uzņēmumi ļoti strauji aug, līdz ar to jauni komandas biedri vajadzīgi pilnīgi visās jomās, jo mums ir praktiski visas profesiju grupas, kādas vien biznesa uzņēmumā var būt – piedāvājuma vadītāji, mārketings, finansisti, satura veidotāji, rakstītāji, video veidotāji, fotogrāfi, produktu izstrādātāji un elektroinženieri,” atzīmēja Palkavnieks.

Šogad Ēnu diena notiks 6. aprīlī un darba devēji un skolēni, kas vēlas šajā pasākumā iesaistīties, reģistrēties varēs martā. Tad arī būs zināms, vai pasākums notiks klātienē vai attālināti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt