Turpmākie Zolitūdes izmeklēšanas eksperimenti tiks veikti tikai laboratorijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Otrdien sagruvušā Zolitūdes „Maxima" veikala jumta konstrukcijās policija veica ekspertīzes būtisku daļu - kontrolētas dedzināšanas eksperimentu divās jumta vietās. Tā kā pirms pāris gadiem, būvējot veikalu, uz jumta bija izcēlies ugunsgrēks, speciālisti pārbaudīja, kā tas varēja ietekmēt nesošās konstrukcijas. Pēc eksperimenta speciālisti analizēs metāla un betona paraugus. Tāpat arī tuvākajās nedēļās policija attīrīs trešā nogruvuma vietu, kur vēl ir būtiski pierādījumi.

Kontrolētās dedzināšanas eksperimentam daļa apkārtējo namu iemītnieki bija sagatavojušies. Par to dzirdējuši televīzijā vai radio, tāpēc atcerējušies laikus aizvērt logus. Tomēr dažiem tas bija pārsteigums, vēl dažiem skepse, noskaidroja Latvijas Radio.

„Vai atkal kaut kas noticis, vai komisija strādā? Citādi es izeju no mājās un domāju – ak, Dievs, atkal kaut kas ir noticis!” saka kāda sieviete. Savukārt kāds kungs pauž pārliecību, ka līdzīgu eksperimentu varēja simulēt datorā. „Nav vajadzības te dūmot, nav vajadzības. Tas viss ir lieks!” norāda kāds vīrietis. Savukārt kāds cits saka, ka „es, goda vārds, tam neticu, ka kāds tiks sodīts”.

Kontrolētās dedzināšanas eksperimentu policija veica divās vietās sagruvušās ēkas jumta konstrukcijās. Tas nepieciešams, jo 2011.gadā, būvējot veikalu, jumtā bija izcēlies ugunsgrēks. Tāpēc otrdien speciālisti pārbaudīja, kā tas varēja ietekmēt nesošās konstrukcijas. „Šodien tika kontrolētas dedzināšanas laikā imitēts analoģisks ugunsgrēks vietā, kur ugunsgrēks sākās. Tātad arī eksperti skatījās apstākļos, kuros uguns pārmetās uz otru pusi – ir arī pētīts, kāda ir ietekme ugunsgrēka laikā uz konstrukcijām, kas iebruka traģēdijas laikā,” saka Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.

Viņš piebilst, ka pirms eksperimenta speciālisti ņēma betona un metāla paraugus un uzklāja segumu, kas bija analogs degušajam. Grišins arī ieskicē nākamos soļus:

„Pašlaik glābēji kontrolēs, vai viss ir nodzēsts, un, kad būs droši pieejamas ekspertimenta vietas, tad eksperti paņems paraugus - gan metāla, gan betona. Nenoliedzami, uguns ietekmē gan metāla, gan betona izturību. Eksperimenta mērķis ir noteikt konstrukciju nestspēju, kāda bija pirms un pēc ugunsgrēka,” viņš pauž.

Grišins arī piebilst, ka tuvāko divu nedēļu policija plāno laikā attīrīt trešo nogruvuma vietu. „Jo zem trešā nogruvuma vietas ir lietiskie pierādījumi, kas ir jāizņem. Jūnija vidū mēs varētu domāt par objekta nodošanu īpašniekam, un policija to varētu pamest,” saka Grišins.

Uz mediju jautājumiem par skepsi, kas daļā sabiedrības valda par šo eksperimentu nozīmi, Grišins atbildēja, ka policija rīkojas tā, lai iegūtu kvalitatīvus pierādījumus, kurus tiesas laikā nevarētu apšaubīt.

Vēl jānorāda, ka sabrukušās "Maximas" ēkā pirmais izmeklēšanas eksperiments tika veikts 17.aprīlī. Tā laikā jumta konstrukcijas neizturēja ūdens svara spiedienu un tā ietekmē pārlūza. Pagaidām policija nekomentē izpētes rezultātus, jo šie eksperimenti ir tikai daļa no ekspertīzes. Tās rezultāti gaidāmi rudenī.

Jau ziņots, ka otrdien policija veica otro izmeklēšanas eksperimentu Zolitūdes traģēdijas vietā – kontrolēto jumta dedzināšanu, atkārtojot „Maxima” ēkā pirms traģēdijas notikušo ugunsgrēku, lai noskaidrotu ugunsgrēka ietekmi uz jumtu un nesošajām konstrukcijām. 

Iepriekš aprīļa vidū notika kontrolēta jumta sabrucināšana ēkas konstrukcijās. Tāpat policija plāno izņemt pierādījumus, kuri joprojām ir apbiruši zem trešā jumta nogruvuma gruvešiem.

Pērn novembrī veikala „Maxima” jumta iebrukšana laupīja 54 cilvēku dzīvības, daudzi cilvēki tika ievainoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti