Dienas ziņas

Latvijā arvien vairāk nodarbina trešo valstu šoferus

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Atbalsta auto stāvvietu paplašināšanu

Turpinās vērtēt iniciatīvu par publisko stāvvietu izmēru palielināšanu

Publiskajās autostāvvietās ir jāpaplašina vieta, kas atvēlēta vienam spēkratam. Par šādu Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) iniciatīvu decembrī portālā "Manabalss.lv" savākti vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju parakstu. Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien, 8. februārī, nolēma virzīt iniciatīvu tālākai izvērtēšanai valdībā, lai līdz gada beigām turpinātu izpēti un sagatavotu risinājumus, kā padarīt drošāku transportlīdzekļu novietošanu publiskās stāvvietās.

Turpinās vērtēt iniciatīvu par publisko stāvvietu izmēru palielināšanu
00:00 / 02:40
Lejuplādēt

LTAB uzsvēra, ka jau patlaban ir tirdzniecības centri, kas domā par autobraucēju un gājēju drošību. Bet ir vietas, kurās izkāpt no sava auto, lai neskartu blakus stāvošo, ir grūti.

Latvijā stāvvietu standartam ir tikai rekomendējošs raksturs. Normatīvi iesaka, ka platumam vajadzētu būt ne mazākam par 2,5 metriem. Bet tagad plānots ar likumu noteikt, ka tam jābūt no 2,5 līdz 2,7 metriem platam.

"Arguments, ka pie kāda tirdzniecības centra būs mazāk stāvvietu, mazāk apmeklētāju, neiztur kritiku.

Vismaz aptaujājot jūtam, ka ir klienti, kuri uz atsevišķiem centriem neaizbrauc, jo tur ir grūti noparkoties un notiek daudz negadījumu. Mums liekas, ka šis risinājums ir labs visām pusēm. Arī policijas resursi būs mazāk jātērē. Un centriem jātērē mazāk laika, tinot novērošanas ierakstus un meklējot ierakstus apdrošinātājiem. Un klientiem [jaunais risinājums būtu] draudzīgāks," skaidroja valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

LTAB dati iecina, ka Latvijā satiksmes negadījumu skaits stāvvietās ir aptuveni 1000 gadā. Tomēr, kā norādīja Abāšins, lielākā daļa paliek nereģistrēti, jo bojājumi transportlīdzekļiem ir nelieli, tos uzreiz nepamana vai to izraisītājs pamet notikuma vietu. Tāpat ceļu satiksmes negadījumi autostāvvietās, kas neatrodas pie lielveikaliem, netiek klasificēti kā negadījums stāvvietā, bet, piemēram, ielas malā.

Satiksmes ministrijas (SM) Autoceļu infrastruktūras departamenta direktors Tālivaldis Vectirāns uzsvēra, ka

stāvvietas un to izmēri ir dažādi, tāpēc, lai netiktu samazināts to daudzums, stāvvietas būtu jāveido pēc "skujiņas" jeb slīpā transportlīdzekļa izvietojuma principa.

"To nevarētu kā obligātu uzlikt, būtu vairāk jāiet uz labprātīgu rīcību – saprātīgi veidot šīs stāvvietas, lai vietās, kur ir intensīva aprite, tur tās tiek izveidotas platākas," norādīja SM pārstāvis.

Arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) Ceļu drošības audita departamenta vadītāja Beāta Dambīte piekrita, ka stāvvietu parametri ir jāpārskata, uzsverot, ka Latvija gan neatpaliek no citām valstīm.

"Mēs Latvijā neesam unikāli – ir arī stāvvietas citās valstīs, ar mazākiem parametriem, tā pati Francija, kur platums pagaidām vēl joprojām ir tikai 2,3 metri. Arī Lielbritānijā tikai pagājušā gada augustā pieņēma lēmumu palielināt līdz šiem 2,6 metriem, līdz ar to nevarētu teikt, ka mēs esam kaut kur īpaši iepalikuši no citu valstu prakses," sacīja CSDD pārstāve.

Tikmēr Igaunijas stāvvietu izvietojumu un platumu nosaka Igaunijas Standartu centra veidotais pilsētas ielu standarts. Saskaņā ar šīm normām, kas stājās spēkā 2016. gada pavasarī, tirdzniecības centros ieteicamais stāvvietu platums ir 2,7 metri, bet citās mazāka apjoma stāvvietās – 2,6 metri.

Trešdien deputāti lēma ideju par stāvvietu paplašināšanu virzīt tālāk un nodot to izvērtēšanai Ministru kabinetam. Tāpat jaunbūvējamās stāvvietās rosinās veicināt skujiņas jeb slīpās izvietojuma principu. Arī tas ir drošāks satiksmē iesaistītajiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti