Dienas ziņas

Minskā protestē tūkstošiem cilvēku, notiek aizturēšanas

Dienas ziņas

Viļakā nodegusi no salmu ruļļiem izveidotā estrāde

Turpinās parakstu vākšana par dzemdību nodaļu neslēgšanu

Turpinās parakstu vākšana par dzemdību nodaļu neslēgšanu Kuldīgā un Dobelē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai gan Veselības ministrija ir paziņojusi, ka šobrīd notiek slimnīcu darbības izvērtējums un konkrēti lēmumi nav pieņemti, ziņas par Kuldīgas un Dobeles dzemdību nodaļu slēgšanu satraukušas ne vienu vien iedzīvotāju, īpaši Kuldīgas pusē. Daudz jautājumu un neskaidrības ir arī mediķiem. Portālā "ManaBalss.lv" parakstu vākšana sākta pirms nepilna mēneša. Šobrīd to jau ir vairāk nekā 6000.

Negaidīt, kad Veselības ministrija tomēr paziņotu, ka dzemdību nodaļas Kuldīgas un Dobeles slimnīcās no nākamā gada jāslēdz, bet gan jau ātrāk pievērst vairāk sabiedrības uzmanību šā brīža slimnīcu līmeņa pārskatīšanas procesam, tāda bija Sanda Miļauska motivācija, rosinot portālā "ManaBalss.lv" vākt parakstus par nodaļu saglabāšanu.

Viņš ir ārsta palīgs Saldus medicīnas centrā un strādā arī neatliekamajā palīdzībā. Jau tagad nereti 50 kilometri uz minētajām slimnīcām ir par daudz, ja radušās veselības problēmas, apdraudēta mātes vai bērna dzīvība. Turklāt Latvijā ir slikts ceļu stāvoklis, īpaši lauku reģionos.

"Tas būs 100 km kā minimums. Tāpat kā Saldus slimnīcā – vispirms nolikvidē dzemdību nodaļas, pēc tam visu slimnīcu kā neatliekamās palīdzības slimnīcu," saka iniciatīvas ierosinātājs, mediķis Sandis Miļauskis.

Neizpratnē ir arī uzrunātie iedzīvotāji. Skrundeniecei Leldei Bergmanei abi bērni pasaulē nākuši Kuldīgas slimnīcā. Viņa arī parakstījusies par nodaļu saglabāšanu. "Jāizvērtē, cik īsā laikā varam nokļūt līdz dzemdību nodaļai; dzirdot šo versiju – ja visu slēdzam, tad slēdzam laukus pavisam un braucam visi uz ārzemēm," pauda divu bērnu mamma Lelde Bergmane.

Kuldīgas slimnīcā atzīst, ka sarunas ar ministriju jau bijušas un statistika par rādītājiem dzemdību nodaļā izskaidrota. Tā, piemēram, viens no efektivitātes kritērijiem ir 500 dzemdības gadā, pērn Kuldīgā to bija mazāk, jo mēnesi nodaļa bija slēgta, līdz ar to līdz noteiktajam skaitam pietrūka septiņu dzemdību. Tāpēc balstīties tikai uz viena gada rādītājiem nevar.

"Ja ņemam vērā pēdējos piecus gadus, kad arī jau bija dzemdību kritums visā valstī, tad mums ir vidēji 582 dzemdības. Tā mēs bieži vien, statisktiku pareizi neizvērtējot, nonākam pie nepareiziem secinājumiem," saka Kuldīgas slimnīcas kontrolārsts Āris Pētersons.

"Šis laikmets, kurā mēs šobrīd dzīvojam saistībā ar Covid-19... Masu medijos ik pa brīdim izskan informācija, ka kādas slimnīcas nodaļa tiek slēgta uz kaut kādu laiku. Ja mēs samazinām šo dzemdību nodaļu skaitu, tad tas varētu radīt vēl lielākas problēmas savlaicīgi sniegt  palīdzību, ja tā ir nepieciešama," atzīst Kuldīgas slimnīcas galvenā ārste Svetlana Serpāne.

Veselības ministrijā skaidro, ka vēl nekas nav izlemts, jo nav noslēdzies visu slimnīcu darbības izvērtējums. Pašlaik portālā "ManaBalss.lv" savāti vairāk nekā 6000 parakstu. Ja sasniegs 10 000, tad iniciatīva tiks iesniegta Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti