Tumšajā laikā pieaug sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem uz ceļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Iestājoties tumšajam laikam, uz Latvijas ceļiem strauji pieaudzis ceļus satiksmes negadījumu skaits, kuros notikusi sadursme ar meža dzīvnieku. Policijas dati rāda, ka šoruden šādu avāriju skaits ir krietni lielāks kā pērn.

Tumšajā laikā pieaug sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem uz ceļa
00:00 / 01:39
Lejuplādēt

Meža zvērs ceļu var šķērsot jebkurā gadalaikā. Taču rudeņos aļņi, brieži, arī mežacūkas biežāk pārvietojas baros. Savukārt tumsa, kas tagad iestājas ļoti ātri, pasliktina autobraucēju redzamību. Policists Andris Locs stāsta, ka šoruden statistika ir īpaši satraucoša:

"Ja pagājušajā gadā tie bija 334, tad uz šo dienu ir 448 gadījumi. Un ievainoto [cilvēku] skaits bija pagājušajā gadā 45, tagad 58. Paldies, Dievam, nav bojāgājušo. Un, kas īpaši satraucoši, ja mēs paskatāmies tieši oktobri, tad negadījumu skaits ir dubultojies.''

Pērn tās bija 25 avārijas, bet šogad oktobrī jau 50. Policija secinājusi, ka

biežāk sadursmes ar zvēriem notiek rītos un vakara stundās - tad, kad ir vissliktākā redzamība. Tāpēc pirmais, kas jādara autovadītājiem, jāparūpējas par redzamības uzlabošanu.

Andris Locs: ''Tātad - pārbaudām lukturus, noregulējam, ja nepieciešams. Nomainām spuldzītes, nomainām pašus lukturus, ja viņi vairs nav efektīvi. Tādējādi nodrošinām pēc iespējas labāku redzamību uz ceļa diennakts tumšajā laikā. Pārbaudām sava loga slotiņas. Principā uz rudens sezonu būtu vēlams uzlikt jaunas.''

Lietus vai sniega laikā jaunas slotiņas krietni uzlabojot ceļa pārskatāmību, saka policists. Arī braukšanas ātrums krēslas stundās ir jāsamazina. Nav jābaidās arī no tālo gaismu ātrākās ieslēgšanas.

''Tālā gaisma varbūt pagaidām uz ceļa jums neko nedos, taču jūs jau tālumā pamanīsiet. Jo dzīvniekiem ļoti labi atstarojas acis. Un tas būs pirmais, ko pamanīs savlaicīgi,'' piebilst Locs.

Ja tomēr sadursme ar meža zvēru notikusi, tad ir jāsauc policija. Locs saka - likt stirniņu bagāžniekā un vest mājās nedrīkst. Ja pēc šādas avārijas nebūs policijas protokola, tad nevarēs arī saņemt apdrošināšanu.

Latvijas Apdrošinātāju asociācijas vadītājs Jānis Abāšins norāda, ja cilvēks savu auto apdrošinājis ar brīvprātīgo apdrošināšanu, tā saucamo KASKO, tad zaudējumi, kas radušies pēc sadursmes ar zvēriem, tiek segti:

''Gadā mēs rēķinām - aptuveni 1500 negadījumi tiek pieteikti ar dzīvniekiem. Tie ir aptuveni 3-5% no visām atlīdzībām.

Naudiskā izteiksmē apmēram ap 2 miljoniem gadā par meža lopiņiem apdrošinātāji samaksā.''

Abāšins stāsta, ka biežāk šādas avārijas notiek mežainos apvidos. Bet pēdējā laikā pieaug gadījumu skaits, kad auto ar zvēru satiekas arī lielu pilsētu tuvumos. Parasti avārijas nav smagas.

''Vidēji, tas, ko mūsu dati rāda, katrs gadījums 2-4 tūkstošus eiro izmaksā apdrošinātājiem, bet, protams, ir gadījumi, kad negadījumi ar meža zvēriem ir daudz, daudz lielāki,'' teic Abāšins.

Policijā atgādina, ka sadursme ar meža zvēru var beigties arī ar letālam sekām.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti