Tumšais laiks liek domāt par drošību uz ceļa un atstarotājiem

1.oktobrī stājas spēkā noteikumi, kas par obligātu pienākumu liek bērniem līdz 12 gadu vecumam, braucot ar velosipēdu, uzvlikt  aizsargķiveri, turklāt katram satiksmes dalībniekam jāparūpējas par atstarotājiem. Bezrūpība nereti beidzas ar smagām traumām vai pat letāli. Tā pēdējās nedēļas laika Latgalē vakarpusē ceļu satiksmes negadījumā bojā gāja gan pajūga vadītājs, gan zirgs. Kopumā šogad uz ceļiem dzīvību zaudējuši par 27 cilvēkiem vairāk nekā pērn.

Par vismaz simts avārijām vairāk, salīdzinot ar pērno gadu, šogad fiksēts uz Latvijas ceļiem, tas ir krietni pāri 12 tūkstošiem. Par vairākiem desmitiem audzis arī bojā gājušo skaits - šogad tie ir ap pusotra simta cilvēku: ne tikai automašīnu vadītāji vai līdzbraucēji, arī motociklisti, riteņbraucēji, gājēji un pat zirga pajūgu vadītāji.

Latgales policija noskaidro apstākļus, kāpēc Ludzas novadā notika zirga pajūga un automašīnas sadursme, kuras rezultātā gāja bojā gan pajūga vadītājs, gan zirgs. Nereti tā ir zirgu pajūgu saimnieku atbildība, par to pārliecināts autovadīšanas un mašīnu būves pasniedzējs un šoferis ar pieredzi Leonards Spūlis: „Tur ir pat vairāki noteikumi, kurus nezina. Piemēram, izbraucot uz galvenā ceļa, kur zirgs būtu pat jāved, nevis jāsēž ratos. To neviens nezina un nelieto. Protams, vajadzētu būt atstarojošiem elementiem uz ratiem, arī uz ilkšu galiem, lai zirgu no priekšas redz. Praktiski ar zirgiem brauc vecāki cilvēki, un viņi nezina šos noteikumus, pa kuru pusi un kā jābrauc.”

Līdz ar tumšo laiku aktuāla kļūst arī riteņbraucēju un kājāmgājēju redzamība un attiecīgi arī to drošība uz ceļiem, īpaši laukos, atzīst šoferi.

Marģers, līdzīgi kā draugi, atstarojošo vesti nenēsā, lai arī gājējiem, tāpat kā riteņbarucejiem, tumšajā laikā esot uz ceļa, atstarojoši elementi būtu jālieto. Arī motorollera vadītājs Mārtiņš neuzskata, ka pašam būtu šāda veste jālieto, taču pārliecināts - gājējiem un riteņbraucējiem tas ir obligāti jādara.

Drošībai par sevi, esot uz ceļa tumšajā laikā, ir jābūt, cilvēkiem ir jābūt atbildīgiem, un jāsaprot situācija, īpaši laukos uz neizgaismotiem ceļiem, uzsver arī Leonards Spūlis: „Piekrītu, ka būt jālieto ne tikai ar aizsargājošie elementi piekariņi, kas slikti redzami, bet jābūt vestēm, sevišķi bērniem un velosipēdistiem. Mūsu ceļi slikti pārredzami, Latgalē kalnaini, līkumaini. Pēdējā brīdī izvairīties no sadursmes praktiski ir neiespējami.”

Īpaši vecākiem jāzina, ka no 1.oktobra bērniem vecumā līdz 12 gadiem, braucot ar riteni, obligāti jālieto aizsargķivere. To atbalsta Latvijas Radio uzrunātie satiksmes dalībnieki. Ir cerības, ka prasība par vestu un ķiveru lietošanu mazajiem velosipēdistiem glābs dzīvības rudenī, kad ātrāk iestājas diennakts tumšais laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti