"No šī sākās viss mūsu rūķu stāsts. Pagājušajā gadā, kad mums bija pēdējā naudiņa palikusi, mēs iegādājāmies Žani. Visi, kas nāca iekšā, priecājās un sasveicinājās, un tā sākās mūsu rūķu stāsts," ar Žani iepazīstina Ieviņa Vītiņa, Tumes kultūras nama mākslinieciskās daļas vadītāja.
Šogad, kad pandēmijas ierobežojumi liedz pulcēties ierastajos sarīkojumos, tumenieki nolēmuši rūķoties un Ziemassvētku laikā padarīt pagastu par rūķu pilsētu. Pirmie Ziemassvētku vēstneši ēku logos, balkonos un puķu dobēs vietas ieņēmuši, jau sagaidot Pirmo adventi. Īsts rūķu dārzs, bērnu un vecāku rokām, tapis Tumes bērnudārza pagalmā.
Rūķošanās izrādījusies lipīga, un tagad Tumē esot jau vairāk nekā simts rūķu. Rūķu veidošanai cilvēki pārsvarā izmantojuši lietas un materiālus, ko var atrast ikvienā mājā vai arī mežā. Pie Lailas daudzdzīvokļu mājas durvīm meža rūķi sasēduši vakarēt.
"Tagad ir tik šausmīgi drūms tas laiks pats par sevi, gribējās kādu jautrību ieviest savā ikdienā. Paldies kaimiņienei, kas uzreiz atsaucās, un tad mēs te abas saimniekojām kopā. Paldies vīriem, kas palīdzēja zarus sagādāt, padomus deva, kā sastutēt un gaismas saslēgt," saka Laila.
Viskošāk rūķu ciemā iemirdzējusies viena divpadsmit dzīvokļu māja. Rūķu vietā pagalmā gan pukst enģeļu sirdis, tā atgādinot, ka Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir labo darbu un pozitīvo emociju laiks.
Rūķu radīšanas prieks jau esot sasniedzis arī tuvākos kaimiņus Degoles pagastu, bet Ziemssvētkos Tumi sasniegšot arī novadnieka Kārļa Ķezbera pasaku grāmata ''Rūķu pasaules ceļojums'', kas pirmoreiz tiek izdota Latvijā.