Dienas ziņas

Meklēs, kur izmitināt patvēruma meklētājus

Dienas ziņas

Valcēnieši diskutē par attīstību

Par novadu reformu Tukuma pusē

Tukuma pusē skeptiski uztver ieceri par vēl lielākiem novadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Jaunajā teritoriālajā reformā viens no variantiem paredz kādreizējo Tukuma rajona teritoriju sadalīt Kandavas un Tukuma novados, kas gan neliecina par vēlmi veidot  līdzvērtīgas pašvaldības, tā secina pašvaldības. 

Turklāt tik lielā teritorijā kā Tukuma novads, kam paredzēts pievienot arī  Engures un Jaunpils novadus, apgrūtināta var kļūt arī iedzīvotāju iesaistīšanās būtisku lēmumu pieņemšanā, uzskata pašvaldībās.    

Engures novads, kas 2009.gadā tika izveidots, apvienojoties Engures, Lapmežciema un Smārdes pagastiem, lieluma ziņā ir tikai apmēram ceturtā daļa no blakus esošā Tukuma novada. Jaunās  teritoriālās reformas modeļos Enguri līdz ar  vēl mazāko Jaunpils novadu plānots pievienot Tukuma novadam. Iedzīvotāji gan bažījās, ka vēl lielākā novadā viņu vajadzības vairs netiks sadzirdētas.

Savukārt Engures novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa (Nacionālā apvienība)  skaidro, ka, neskatoties uz to, ka novads nav liels, tājā ir piesaistīts Eiropas finansējums infrastruktūras sakārtošanai, tūrismā apmeklētāju esot pat vairāk nekā Tukuma novadā, un  jau šobrīd ir kopīga  izglītības pārvaldear kaimiņiem.

“Īstenībā visas reformas pamatā gribētu redzēt ekonomisku pamatojumu. Ja mēs runājam par kādu teritoriju attīstību, tad jebkurā gadījumā ir vajadzīgs finansējums. Vienkārši mākslīgi apvienojot, tas ieguvums būs, nu 50 novadi, tad par 50 priekšsēdētājiem mazāk.. Nu, ja tas valstij skaitās milzīgs ieguvums, ja tā rēķinām, tad varbūt tas tā ir...” saka Važa.

Kaimiņi tukumnieki vēl atceras, ka  pēc pagastu pievienošanas Tukuma novads kļuva par finansējuma saņēmēju no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, tāpēc nebūt necer, ka,  pievienojot vēl lauku teritorijas, dzīve kļūs labāka.

Tukumniece Ligita, salīdzinot situāciju pirms iepriekšējās novadu reformas 2009.gadā un tagad, uzskata, ka “vēl lielāku novadu nevajadzētu”.

Turklāt jaunā  reforma varētu samazināt arī iespēju iedzīvotājiem iesaistīties būtisku lēmumu pieņemšanā.

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans  savukārt uzskata, ka līdz ar kārtējo novadu reformu “būtu jāmaina arī vēlēšanu sistēma un varbūt būtu jāķeras arī pie kādiem Satversmes punktiem”

“Man jau šķiet, ka nav līdz galam izanalizēta šī situācija, ka tiek piedāvāts šāds modelis,” saka Lukmans.

Jau ziņots, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) koalīcijai piedāvātā jaunā administratīvi teritoriālās reformas koncepcija jau paguvusi izraisīt partneru domstarpības. Lai gan formāli koalīcija vienojās šo jautājumu vispirms pārrunāt partijās un atgriezties pie tā pēc mēneša, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) nostāja jau tagad ir diezgan noraidoša.

VARAM piedāvātās koncepcijas pirmais variants paredz īstenot administratīvi teritoriālās reformas otro kārtu un līdz 2021.gada pašvaldību vēlēšanām izveidot 58 pašvaldības - 49 novadus un deviņas republikas pilsētas. Šī varianta modifikācija paredz 51 pašvaldības izveidi, jo arī lielās pilsētas, izņemot Rīgu un Jūrmalu, tiktu iekļautas novados.

Savukārt otrs piedāvātais variants sākotnēji paredz 29 sadarbības teritoriju izveidošanu ap nacionālās un reģionālās nozīmēs attīstības centriem, kuru ietvaros pašvaldības varēs apvienoties brīvprātīgi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti