Dienas ziņas

Kāpēc piedalīties vēlēšanās?

Dienas ziņas

Pekinā tiekas Krievijas un Ķīnas prezidenti

Applūst iedzīvotāju īpašumi

Tukuma novada Zentenes pagastā applūst mājas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tukuma novada Zentenes pagasta iedzīvotāji jau vairākus desmitus gadu cīnās ar problēmu, ka pavasarī applūst mājas. Šogad ūdens līmenis bijis ļoti augsts. Engures ezera dabas parka fondā skaidro, ka tādi laikapstākļi, kādi ir šoziem, nav bijuši vairāk nekā desmit gadus, turklāt savulaik apkārtnes mājas uzceltas tur, kur tām nebija paredzēts būt.

Ceturtdienas rītā upē ūdens līmenis nokrities, bet ledus krasta malās ir kā pierādījums, cik augstu līmeni tas vēl nesen sasniedzis. Aivara Grenevica pagrabs pilns ar ūdeni ir katru dienu. Viņš pastāstīja, ka piedzīvots augstākais ūdens līmenis upē, kāds jebkad redzēts.

"Kā saka, gurķu burciņas man visu laiku ir pastāvīgā temperatūrā. Nemainīgā, jo viņas ir ūdenī. Bet kartupeļi uzcelti augšā. Bet ko tas dod, mitruma dēļ pūst. Rudeņos, pavasaros lauksaimniecības zeme, kas ir tuvāk pie ezera, pie meža, tur ar smago tehniku laimes spēle – tiks vai netiks virsū," pastāstīja Grenevics.

Benita Valdmane jau četrdesmit gadus dzīvo pie netālu esošās Jurģupītes, un viņa atzīst, ka visu šo laiku cīnās ar upi, kas pārceļas uz sētu. Taču pēdējos gados problēma saasinājusies.

"Bet vistrakākais ir tas, ka viņš [ūdens] nāk tur un pa ceļa galu vispār ārā netiec.

Ne pēc maizes… Toreiz vairāk nekā nedēļu netikām ārā, cilvēki brauca, tur viņi var apstāties un kliedz man: „Saimniec, varbūt maizi atvest jums.” Tas ir ļoti nopietni," pieredzē dalījās Valdmane.

Zentenes pagasta iedzīvotāji pastāstīja, ka uz Engures ezeru plūst četras upes, bet nesakārtotas ieteces dēļ ezers netiek ar apjomu galā. Savas apkārtnes teritoriju iedzīvotāji cenšoties sakārtot saviem spēkiem.

"Man te ir zemes gar upmalu. Es cenšos to upi izvilkt ārā. Ko var ar rokām, ko nevar ar rokām, to ar traktoru – izvelkam kokus ārā, kas sakrituši. Lai nerauj krastus ārā upei," stāstīja Zentenes pagasta iedzīvotājs Valdis Ripa.

Engures ezera dabas parka fondā skaidroja, ka šajā teritorijā ir netipiski daudz bebru dambju. Turklāt vietās, kur šobrīd applūst mājas, agrāk vēl bijis Engures ezera krasts. Pagājušā gadsimta sākumā ūdens nolaists, lai iegūtu papildu lauksaimniecības zemes, tāpēc jau vēsturiski teritorija bijusi slapja. 

"Līdz ar to es domāju, ka viena daļa tās mājas arī sacēla jau uz tās bijušās ezera gultnes vai līdz ar pašu veco krastu, kas tagad jau ir kilometru, pusotru, divus no ezera attālumā," norādīja Engures ezera dabas parka fonda vadītājs Roberts Šiliņš.

Engures ezerā šoziem ūdens līmenis ir par metru augstāks, nekā ierasts, un tas nespēj ūdeni uzņemt. Tukuma novada pašvaldībā piebilda, ka šoziem ir netipisks vēja virziens. Ar to saskaras arī upes, kas ne tikai ieplūst, bet arī izplūst no Engures ezera jūrā.

"Veidojas tas paradokss, ka nevis ūdens plūst ārā no upes, bet jūra pūš iekšā.

Un vairākkārtīgi jau šajā janvāra mēnesī, pārrunājot ar komunālo daļu, ir tā, ka ik pēc pāris dienām vismaz vienu reizi nedēļā brauc un izrok šo izteku," stāstīja Tukuma novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Baiba Pļaviņa.

Engures ezera dabas parka fonda vadītājs piekrīt, ka ietekas ir jātīra, taču tas prasītu vairākus simtus tūkstošus eiro, un ir jautājums, kas to pēc tam uzturētu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti