Panorāma

Panorāma

Panorāma

Aizdomas par 9. klašu vēstures eksāmena nopludināšanu

Vētras postījumi – milzīgi

Tukuma novadā virpuļviesulis teju pilnībā nopostījis saimniecību

"Neticējām, ka Latvijā kas tāds iespējams," saka Tumes pagasta "Alpukalnu" māju saimnieki, kam vētra otrdien nopostīja gandrīz visu mūža laikā iekārtoto. Savā ceļā iznīcinot ēkas un ar saknēm izraujot kokus, cauri viņu pagalmam brāzās virpuļviesulis, laimīgā kārtā vien nedaudz aizskarot dzīvojamo māju, kur, šausmās sastinguši, stihiju tobrīd vēroja pieaugušie un raudāja bērni.

Vētra Tukuma novada Tumes pagastā otrdien atnāca kā parasti, pakāpeniski ceļoties vējam un mācoties debesīm. Šoreiz gan pamale bijusi īpaši melna.

"Tiešām melns kā ziemas vismelnākajā naktī pārcēlās pāri. Sākās vējš, no sākuma parādījās krusa, lieli krusas graudi, un tad bērni sāka raudāt, mēs vienkārši aiztaisījām ciet visu, ko varēja aiztaisīt, un staigājām uz riņķi.

Tad mēs redzējām pie loga, kā paceļas jumts un nosēžas mums pie mājas logiem," stāstīja "Alpukalnu" saimniece Laura Celma.

Pilnībā nopostot kūti, "Alpukalnu" pagalmā bija ienācis virpuļviesulis.

"Tāpat kā filmās. Mēs domājām, ka nekas tāds pie mums nevar notikt, bet izrādās, ka var. Dzirdējām, ka viss lūst, grab, visi koki ar saknēm ir izrauti," sacīja Celma.

Nu jau izpostītā bērzu birzs reģistrēta kā parks, un tai ir aizsargājamās teritorijas statuss. Birzī augušas naktsvijoles, kuras nopostītas. Tagad daudzu bērzu vietā pret debesīm kā šķēpi slejas asas šķēpeles. Vēl iespaidīgāks skats paveras no augšas – vecie bērzi ar visām saknēm izrauti no zemes un guļ kā sērkociņi. Zem tiem palikusi pirts un vairākas citas ēkas. Ar koku atlūzām pilna arī aka, kuras vāku norāva vējš.

Ģimene pagaidām palikusi arī bez elektrības, jo tā vilkta caur nopostīto kūti. Zem tās drupām arī daudz svarīgu darbarīku un diemžēl arī 10 no 13 vistām.

Par milzīgo vētras spēku liecina arī lidojošo šīfera gabalu pilnībā sacaurumotais mašīnas korpuss, atsevišķās vietās tajā redzami pat caurumi, kur spīd cauri, un šur tur vēl palikušas šīfera šķembas, kas kā asmeņi iedūrušies korpusā.

Mašīna iegādāta pirms nepilnas nedēļas, "Kasko" apdrošināšanu bija plānots iegādāt rīt. Laime nelaimē – dzīvojamajai mājai, kur ģimene šausmās vēroja notiekošo, viesulis pagājis garām, vien nedaudz aizķerot stūri.

Ģimene pašlaik vērsusies pēc palīdzības pašvaldībā, bet apsver arī iespēju vākt ziedojumus, tomēr par saimniecības atjaunošanu vēl nedomā, vispirms jānovāc gruveši.

"Viss ir nopostīts, nezinu. Sāksim taisīt no jauna," teica Celma.

Visas dienas garumā ar vētras sekām cīnījās arī citviet Tukuma novadā un tā apkārtnē. Koki, kas otrdien uz laiku apturēja satiksmi uz Ventspils šosejas, tagad sazāģēti guļ ceļmalās.

Līdzīga aina paveras arī uz neskaitāmiem lauku ceļiem vētras skartajā apkārtnē. Vējš nolauzis un visām saknēm izgāzis kokus mežos, parkos un arī kapos, kur līdz ar saknēm izrautas pamatīgas bedres, apskādēti soliņi un kapu pieminekļi.

Pamatīgus postījumus nodarījuši arī milzu krusas graudi. Fotogrāfijās, ar kurām otrdien cilvēki dalījās sociālajos tīklos, redzamas ledus lodes teju olas lielumā.

“Ir pārsista miza, ir daži eksemplāri, kas ir vispār sapostīti,” sacīja z/s “Eglāji” pārvaldnieks Guntis Ofkants.

Zemnieku saimniecībā “Eglāji” lēš, ka krusas graudi, kuri otrdien izmērā divkārt pārspēja jaunos ābolīšus, varētu būt iznīcinājuši aptuveni trīs ceturtdaļas ražas. Apdrošināšanas nav.

“Cik mēs paspējām izstaigāt, praktiski visur ir [postījumi].  Lielākā daļa sapūs. Pārdodami nebūs gandrīz neviens lielveikalos,” atzina Ofkants.

 Tagad pirmais darbs būs ābolus miglot, lai tie mazāk bojātos. Kas nesapūs, mēģinās pārdot tirdziņos, kur ābolam nav jāizskatās perfekti kā veikalā. Pārējos izspiedīs sulā. Saimnieks saka – ko neizdarīja salnas, 10 minūšu laikā paveica krusa. 

KONTEKSTS:

Otrdien, 11. jūnijā, vakarā lielai daļai Kurzemes pāri brāzies negaiss, atnesot milzu krusu un spēcīgas vēja brāzmas. Saistībā ar negaisu un lielo vēju ugunsdzēsēji glābēji saņēma vairāk nekā 50 izsaukumu. Tūkstošiem mājsaimniecību bija traucēta elektroapgāde. Visvairāk avārijas atslēgumu elektrolīnijās bija Tukuma un Kandavas pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti